DZIEŃ RODZINY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Dnia 06 czerwca 2022 roku odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny. W uroczystości brali udział rodzice oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziałów Przedszkolnych. Rodzice przybyli licznie aby podziwiać występy swoich pociech. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki które w treści niosły przekaz jak ważnym dla wszystkich elementem są więzi rodzinne. Pod koniec występu artystycznego przedszkolaki odśpiewały „Sto lat” wszystkim przybyłym rodzicom. Po gromkich brawach dzieciaki rozdały przygotowane dla najbliższych laurki. Następie grupy: Rybki i Tygryski udały się wraz z opiekunami na pyszne smakołyki do pobliskiej lodziarni. Dzieciaki wraz z opiekunami spędziły to piękne słoneczne, popołudnie delektując się smacznymi lodami. Grupa Sówki wzięła udział w rodzinnym ognisku które miało miejsce na pięknym placu u Księży Pallotynów. Dzieci wraz z bliskimi brały udział w różnych grach, zabawach i konkurencjach przygotowanych przez rodziców. Zwieńczeniem tak pysznej zabawy było wspólne smażenie i degustowanie kiełbasek. Dzień ten był przepełniony śmiechem dzieci oraz dobrą zabawą dla wszystkich.

Monika Figiel

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 

1 czerwca każdego roku dzieci obchodzą swoje święto. W naszej szkole również nie zabrakło atrakcji z tej okazji. Na zaproszenie sołtysa Świętej Katarzyny pana Piotra Janickiego dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I -VIII wzięli udział w festynie zorganizowanym na polu namiotowym przy ulicy Kieleckiej. Na uczestników od godziny 10:00 czekały dmuchańce, wystawa Muzeum Orła Białego, grill i ognisko z kiełbaskami, pokaz sprzętu strażackiego, pokazy sztuk walki, malowanie twarzy i włosów oraz tatuaże. Ponadto dzieci mogły sobie upiec na ognisku  kiełbaski oraz spróbować różnych słodkości.

Pomimo, że pogoda spłatała figla i padał przelotny deszcz, nie zepsuło to nikomu ani humoru, ani dobrej zabawny w tym wyjątkowym dniu.

Magdalena Skrzeczyna

 

„POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ” - konkurs na zaprojektowanie „ekostroju"

 

Konkurs skierowany był do uczniów z klas I- III Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie.

Celem konkursu było promowanie działań recyklingowych, a w szczególności selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie mogli przedstawić własny pomysł na czyste środowisko przyrodnicze poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Uczestnicy konkursu przygotowali w domu, z pomocą rodziców, stroje z surowców wtórnych. Następnie prezentowali je na forum klasy. Pokaz mody odbył się w dniu 3 czerwca  2022 roku.

W konkursie wzięło udział dziewięcioro uczniów z klasy I i III, którzy wykazali się dużą pomysłowością, zaprojektowane ubiory były niezwykle oryginalne i barwne. Wszystkie stroje oraz sposób ich prezentacji budziły podziw i zachwyt uczestników pokazu.

Oceny dokonała komisja konkursowa w składzie:  Pani Monika Figiel, Maria Szymczyk, Anna Kopyś i Ewa Hajduk.

                                                            

Komisja konkursowa przyznała dwa I miejsca:

Ola Skarbek  klasa III

Franciszek Matysek  klasa I

 

Miejsce II:

Klara Góźdż  klasa I

Magdalena Zielińska klasa III

 

Miejsce III:

Eliza Kuchcińska klasa I

Kornelia Susło klasa I

Konrad Skarbek klasa I

Krystian  Skarbek  klasa I

 

Wyróżnienie :

Gabriel Wzorek klasa I

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Anna Kopyś

                                                                                                                                                        

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

My uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

Przyrzekamy!

 

16 maja 2022 r. uczniowie klasy II zostali pasowani na czytelników. Wydarzenie to miało miejsce w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie. W klimat uroczystości wprowadziła dzieci pani Anna Koprowska i pani Maria Szymczyk. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną, recytowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce wiosennej. Następnie, dowiedzieli się jakie  korzyści płyną z czytania.  Zapoznali się z zasadami właściwego obchodzenia się z książką. Nadszedł też czas na uroczyste ślubowanie. Uczniowie z powagą powtarzali słowa przysięgi. Przyrzekali, że zawsze będą szanować wszystkie książki, że będą korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem pani bibliotekarka Anna Koprowska "czarodziejską " książką dokonała symbolicznego pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uczestniczyli w ciekawym konkursie czytelniczym oraz wykonali kolorowe zakładki.

W tym samym dniu uczniowie złożyli również wizytę strażakom z Bodzentyna. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy oraz jak zachować się podczas pożaru. W imieniu uczniów i nauczycieli składamy strażakom serdeczne podziękowania i życzymy spokojnej służby.

Po wizycie u strażaków dzieci dotarły na plac zabaw. Tam ćwiczyły swoją sprawność ruchową na huśtawkach, zjeżdżalniach i karuzelach. 

Po wyczerpujących zabawach uczniowie wrócili do szkoły. Obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę, a może nawet zostaną „molami książkowymi”.

Beata Łapka, Maria Szymczyk

 

RYBKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

W poniedziałek 17 maja 2022 r. dzieci z grupy Rybki odwiedziły Bibliotekę Szkolną.

Pani bibliotekarka Mariola Szymczyk z wielką radością oprowadziła maluchów po bibliotece między regałami pełnymi książek.

Przedszkolaki nie tylko obejrzały księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również  zapoznały się z całym zasobem biblioteki szkolnej. Pani Mariola opowiedziała maluszkom „Jak powstaje książka” i  zaprezentowała sposób  wypożyczania książek.

Rybki dowiedziały się  od Pani bibliotekarki jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem.

Na zakończenie Pani  pokazała,  jak wiele jest gatunków książek dla dzieci i przeczytała jedną wybraną przez Rybki książeczkę.

W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki podarowały laurkę ze  słowami wdzięczności, a Pani bibliotekarka obdarowała przyszłych czytelników zakładkami do książek.

Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy.     

Bożena Dwojewska

ŚWIĘTO PATRONÓW SZKOŁY

W dnu 17 maja 2022 r. odbył się uroczysty apel poświęcony poetom z Doliny Wilkowskiej, którzy od 2006 roku patronują naszej szkole. Należą do nich Maria Cedro–Biskupowa, Jan Cedro, Katarzyna Zaborowska oraz Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie, przedstawiciele ustnej twórczości ludowej z okolicznych wiosek, którzy na trwałe wpisali się w historię naszego regionu oraz wzbogacili jego kulturę i tradycję.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV–VI pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny. Rozpoczął się on odśpiewaniem hymnu szkoły pt. „Ziemio Kielecka”. W scenariuszu wykorzystane zostały wiersze poetów poświęcone najbardziej urokliwym miejscom w naszej okolicy, przyrodzie zachwycającej wszystkich, którzy nas odwiedzają oraz królowej Gór Świętokrzyskich - Łysicy. Nie zabrakło tekstów, w których jest mowa o życiu na wsi, codziennych zajęciach w domu, w polu i gospodarstwie, ludowych zwyczajach i strojach. Zaprezentowane zostały również utwory nawiązujące do ludowych legend i podań, których bohaterami są fantastyczne postacie, takie jak diabły i czarownice. O stronę muzyczną i wokalną zadbał pan Robert Puchała. Odśpiewane zostały znane regionalne piosenki sławiące piękno Gór Świętokrzyskich. Uroku przedstawieniu dodały ludowe akcenty w strojach dziewcząt - kwieciste chusty i czerwone korale.

Magdalena Skrzeczyna

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!

W dniu 29 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający Święto Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią panią Martą Koprowską przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym przypomnieli najważniejsze fakty z historii Polski dotyczące okoliczności powstania Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie, drugiej na świecie po  Stanach Zjednoczonych. Uczniowie wystąpili na tle dekoracji przygotowanej przez panią Annę Kozieł – nauczyciela historii. Umieszczone zostały na niej sylwetki Polaków uznawanych za twórców tej jakże ważnej ustawy rządowej z 1791 roku.

Konstytucja ta  do dzisiaj stanowi dumę Polaków i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej rozbiorami ojczyzny.  Dla upamiętnienia tych wydarzeń  3 maja obchodzimy  w naszym kraju święto państwowe. 

Magdalena Skrzeczyna

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO  KONKURSU RECYTATORSKIEGO

 

W dniu 27 kwietnia 2022 r. został  rozstrzygnięty Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze Poetów z Doliny Wilkowskiej”. W tym roku do udziału w konkursie zostali  zaproszeniu uczniowie klas piątych ze szkół podstawowych z gminy Bodzentyn. Podobnie, jak w poprzednim roku, również tym razem konkurs odbył się online. Uczniowie i ich opiekunowie mieli za zadanie nagrać filmik z recytacją wybranego utworu jednego z twórców ludowych określanych mianem Poetów z Doliny Wilkowskiej. Do konkursu zgłosili się uczniowie z: SP w Psarach Starej Wsi, SP w Bodzentynie, SP we Wzdole Rządowym, SP w Woli Szczygiełkowej, SP w Śniadce i SP w Św. Katarzynie.

Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Ewa Orzechowska, wicedyrektor Beata Stępień i nauczyciel języka polskiego Halina Mazur dokonała przeglądu prezentacji konkursowych i wyłoniła zwycięzców oraz osoby wyróżnione. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim długość i stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie, sposób interpretacji utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, a niektórzy wybrali wiersze napisane świętokrzyską gwarą, co było dodatkowym atutem.

 

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Aleksandra Gała

II miejsce – Zuzanna Michta

III miejsce – Klaudia Raczyńska

 

Wyróżnienia otrzymali:

Wojciech Michta

Antoni Matysek

Aleksandra Słotnicka

 

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

                                                                                                          Magdalena Skrzeczyna

 

INSCENIZACJA DROGI KRZYŻOWEJ

W dn. 12 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Św. Katarzynie odbyła się inscenizacja Drogi Krzyżowej. Uczniowie klasy VII i IV pod kierunkiem katechetki pani Marty Koprowskiej przygotowali przedstawienie, w którym przypomnieli ostatnie chwile z życia Jezusa - skazanie na śmierć, okupioną cierpieniem i krwią drogę na wzgórze Golgoty, gdzie na krzyżu dokonał swego żywota, a następnie złożenie do grobu.

Uczniowie wcielili się m.in. w rolę Piłata, który osądził, a następnie skazał Jezusa na śmierć oraz rzymskich żołnierzy, których zadaniem  było doprowadzenie skazańca na miejsce i wykonanie egzekucji. Na trasie wędrówki Jezus spotyka również Maryję – swoją matkę, płaczące niewiasty, Szymona Cyrenejczyka, który pomaga mu nieść krzyż oraz Świętą Weronikę, która ociera mu twarz chustą.  

Po każdej stacji drogi krzyżowej śpiewano kolejne zwrotki pieśni nawiązującej do prezentowanych wydarzeń.

Świetna gra aktorska i piękna oprawa muzyczna przygotowana przez pana Roberta Puchałę, wywołały u odbiorców niesamowite przeżycia i wprowadziły w klimat zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Ponadto panie Beata Stępień i Małgorzata Dębicka przygotowały wystawkę na temat tradycji, zwyczajów  i symboli wielkanocnych, którą można oglądać na szkolnym korytarzu.

Magdalena Skrzeczyna

WARSZTATY Z ROBOTYKI - PROGRAMOWANIE PRZEZ ZABAWĘ

 

11 kwietnia 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–V naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z robotyki przeprowadzonych przez Agencję Szkolno-Przedszkolną LUPUS w ramach programu edukacyjnego „Akademia Programistów”. Wielką atrakcją warsztatów były małe roboty Photony wyposażone w sensory, które pozwalają im widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość i nie tylko. Uczestnicy warsztatów, pod kierunkiem profesjonalnego programisty mieli możliwość samodzielnie zaprogramować roboty przy pomocy tabletów, a także rywalizując ze sobą i sterując robotami urządzić wyścigi.

We wszystkich grupach warsztaty przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze wyzwoliły ciekawość, zachwyt i aktywność naszych dzieci.

Beata Stępień

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

24 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie obchodzono Dzień Solidarności z Ukrainą.

Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował kiermasz ciasteczek, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom przebywającym na terenie naszej szkoły. Ponadto uczniowie wszystkich klas mieli za zadanie, aby założyć ubrania w kolorach niebiesko-żółtych, symbolizujących narodowe barwy Ukrainy.

W ten sposób społeczność szkolna okazała wsparcie i solidarność z dziećmi, które uczęszczają do naszej szkoły oraz ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny i zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

Magdalena Skrzeczyna

 

LUTY MROŹNY, ZŁY - DOKARMIAMY PTAKI

Dnia 02.02.2022 r. w bibliotece szkolnej w Świętej Katarzynie odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne z udziałem przedszkolaków z grupy "Rybki".

Maluszki wysłuchały wierszyka "Domek dla ptaszków". Dowiedziały się jak zimą dbać o ptaki, gdzie i czym je dokarmiać. Wymieniły najbardziej znane ptaszki przylatujące do ptasiej gospody i rozpoznały je na ilustracjach (gil, wróbel, sikorka). Wraz z opiekunem wykonały pracę plastyczną. Był to karminik złożony z gotowych kartonowych elementów do którego przedszkolaki przyklejały postaci ptaków. „Rybki’ pięknie liczyły w zakresie 5, rozpoznawały podstawowe kolory oraz dobrze radziły sobie z zagadkami. Zajęcia minęły w miłej atmosferze, a dzieci wiele się nauczyły i dobrze się bawiły.

Maria Szymczyk 

 

POMOC UKRAINIE

Od 28 lutego do 3 marca 2022 r., w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla naszych sąsiadów z Ukrainy. Wielu uczniów włączyło się do akcji i okazało wielkie wsparcie. 4 marca 2022 r. zebrane dary, przedstawiciele z klas V-VIII zapakowali, a następnie zostały przekazane do Centrum Kultury Biblioteki Publicznej w Bodzentynie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się do akcji.

Samorząd szkolny

"KOBIETY W MUNDURACH"

 Spotkanie z Panią major Katarzyną Rzadkowską

 

   W dniu 24 lutego 2022 r. gościliśmy na lekcji Panią major Katarzynę Rzadkowską, która służy w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym w Warszawie.

Pani Katarzyna opowiadała uczniom o swojej pracy w kraju i na misjach zagranicznych.

Zaprezentowała podstawowe wyposażenie, którym dysponują żołnierze wojska polskiego (hełmy, czapki, berety, mundury, buty specjalne, okulary, maski śpiwór, apteczka, prowiant na cały dzień).

Przekazała ciekawostki na temat umundurowania żołnierzy. Zwróciła uwagę  na mundury wyjściowe, które  noszone są głównie podczas wystąpień indywidualnych i zbiorowych. Mundurem wyjściowym wyróżniają się żołnierze Wojsk Lądowych (kolor khaki), Sił Powietrznych (stalowy) i Marynarki Wojennej (granatowy).

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wiadomości o wojsku, które przekazywała Pani Katarzyna. Na koniec zostali obdarowani drobnymi gadżetami, takimi jak: długopisy, przypinki, notesy i zakładki do książek.

Ponadto, na pamiątkę klasa I otrzymała od Pani major misia Wojtka.

Anna Kopyś

UCZEŃ Z KLASĄ

 

          Tradycją naszej szkoły stało się już coroczne przyznawanie tytułu „Uczeń z klasą”.  Nagrodę otrzymuje uczeń klas IV - VIII, który uzyskał najwyższą średnią z przedmiotów oraz wzorową ocenę z zachowania, aktywnie uczestniczył w życiu klasy i szkoły, rzetelnie wywiązywał się z obowiązków szkolnych. Wyróżniony uczeń zostaje uhonorowany specjalnie zaprojektowaną statuetką, przedstawiającą postać trzymającą w dłoniach „szóstkę” – najwyższą szkolną ocenę. Wybór „Ucznia z klasą” odbywa się raz w danym roku szkolnym, po zakończeniu I semestru. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Rada Pedagogiczna.

W tym roku szkolnym tytuł „Uczeń z klasą” otrzymała – Oliwia Kułaga z klasy VIII,  która uzyskała średnią  ocen 5,14 oraz wzorową ocenę z zachowania.  Oliwia osiąga wysokie wyniki w nauce, zachowuje się wzorowo, z dużym zaangażowaniem bierze udział w różnych przedsięwzięciach na rzecz klasy i szkoły, wykazuje inicjatywę i aktywność w szkolnym wolontariacie.

         Oliwia interesuje się biologią, lubi zdobywać wiedzę zakresu tego przedmiotu i to właśnie z tą dziedziną nauki wiąże swoją przyszłość. W wolnym czasie słucha muzyki, to jej ulubiona forma relaksu. Poza tym często maluje, czyta książki i ogląda filmy. Dużą przyjemność sprawia jej spotykanie się ze znajomymi, to dla niej najlepszy sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Ponadto Oliwia lubi też spędzać czas w sposób aktywny, jeżdżąc na rowerze i wrotkach latem albo na łyżwach czy nartach zimą.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach edukacji.

Magdalena Skrzeczyna

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

„Są takie dwa dni

jedyne dni w roku

To Święto Babci i Dziadka

łza się kręci w oku”.

Odświętnie ubrane przedszkolaki z grup: Tygryski, Sówki i Rybki pamiętały o tym ważnym święcie i swoim Babciom i Dziadkom przygotowały krótkie programy słowno-muzyczne (online). Dzieci wyraziły w ten sposób swoją miłość, szacunek i wdzięczność swoim Babciom i Dziadkom za Ich serce, miłość i poświęcenie. Przy najbliższej okazji wraz z filmikiem wręczą również laurki, złożą życzenia i powiedzą jak mocno Babcię i Dziadziusia kochają.

Teresa Stępnik

BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE RYBEK, SÓWEK I TYGRYSKÓW

Jak co roku w Punkcie Przedszkolnym oraz Oddziałach Przedszkolnych odbyła się zabawa karnawałowa. W dniu 05.01.22r. dzieci po śniadaniu  przebrały się za ulubione postacie z bajek. Wśród dziewczynek dominowały księżniczki, wróżki, motylki i biedronki. Chłopcy to super-bohaterowie:  Batman, Spider-Man, policjant, kowboj…  ciężko zliczyć i wymienić wszystkie postacie. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca. Podczas bajecznej  zabawy nie zabrakło również konkursów. Pomimo zmęczenia na twarzach dzieci widać było uśmiech i radość. W nagrodę za wspaniale spędzony czas  dzieciaczki otrzymały kolorowe baloniki. Bal karnawałowy to niezwykłe wydarzenie, dostarczające naszym małym milusińskim pozytywnych przeżyć i radości.

Dziękujemy dzieciom oraz Rodzicom za przygotowanie pięknych balowych strojów.

Jadwiga Mazur 

GWIAZDKOWE SERCE

Szkolne Koło Wolontariatu w drugim tygodniu grudnia przeprowadziło akcję polegającą na zbiórce produktów żywnościowych i słodyczy. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji i udało się przygotować paczki świąteczne dla dwóch rodzin uczniów naszej szkoły oraz jedną paczkę dla samotnej osoby. Akcję rozpowszechnił Bartłomiej Kowalik.

Marta Koprowska

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ...

Jasełka to widowisko mające na celu pokazanie okoliczności Bożego Narodzenia, które od wieków wpisane jest w polską tradycję, corocznie jest też wystawiane naszej szkole. Tegoroczne jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas I – II, a zaprezentowane na forum szkoły w dniu 17 grudnia.

Scenariusz jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Boskiej Dzieciny. Po raz kolejny mogliśmy przypomnieć sobie historię Maryi i Józefa, dla których nie było miejsca w gospodzie i musieli szukać schronienia w betlejemskiej stajence, gdzie „wśród bydlęty” na świat przyszedł Jezus. Nie zabrakło pasterzy oddających pokłon oraz Trzech Króli składających dary nowonarodzonemu Dzieciątku. Chóry aniołów śpiewem kolęd i pastorałek umilały Maleńkiemu  pierwsze chwile życia. Uroku całemu przestawieniu dodały piękne stroje, w których mieli okazję wystąpić mali artyści, aby jak najlepiej odegrać swoje role.

Jasełka wprowadziły wszystkich w niezwykłą i radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Magdalena Skrzeczyna 

MIKOŁAJKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH 

6 Grudnia Nasze Przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu, jak co roku przybył do nas na czas. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Przedszkolaki ubrane w mikołajkowe stroje z radością przywitały gościa. Nasi milusińscy śpiewali piosenki i recytowali wiersze dla Mikołaja, a w nagrodę przedszkolaki otrzymały piękne prezenty. Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas ponownie odwiedzić. Czekamy z niecierpliwością!

Bożena Dwojewska

 

 

 

AKCJA WOLONTARIATU

W piątek 4 grudnia członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Natalia Borycka, Oliwia Kułaga, Agata Jaguś zorganizowały kiermasz ciasteczek własnoręcznie upieczonych. Zebraną kwotę pieniędzy ze sprzedaży przekazały na pomoc dla dziewczynki poszkodowenej w wypadku samochodowym.

Marta Koprowska

SZKOLNY TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 

 

            Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowało „Szkolny Tydzień Życzliwości” w dniach od 22 listopada do 27 listopada 2021 r.

Piotr Stępień przygotował plakat informujący o przebiegu szkolnego tygodnia życzliwości, Julia Susło zajęła się wypisaniem słów o życzliwym brzmieniu i poukrywała karteczki ze słowami w różnych miejscach na terenie szkoły. We wtorek od rana w szkole uczniowie w bardzo kolorowych strojach poszukiwali karteczek z miłymi słowami i przypinali na drzwiach swojej klasy. Mistrzem w poszukiwaniu tych słów okazali się uczniowie klasy IV.  Od wtorku  do piątku uczniowie wykonywali kartki w kształcie serduszka z życzliwym słowem dla kolegi lub koleżanki i składali do kolorowej skrzynki przygotowanej przez Jagodę Głowacką. Kartki były doręczane do adresatów przez koordynatorki Natalię Borycką i Oliwię Kułaga. Środa była dniem śpiocha, chętni uczniowie prezentowali się w piżamkach lub szlafrokach. W czwartek klasy przygotowywały plakaty na brystolu przedstawiające gesty życzliwości, przyjaźni. W piątek plakaty zostały zawieszone na drzwiach każdej klasy, przypominając o miłym i życzliwym zachowaniu w każdej sytuacji.

Marta Koprowska

 

RUCH JEST ZDROWY DLA CIAŁA I GŁOWY

 

Dnia 16 listopada 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie boiska i placu zabaw przy Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki Pan Marcin Sikorski, Radne Pani Agnieszka Barcikowska i Pani Anna Obara, Sołtys miejscowości Święta Katarzyna Pan Piotr Janicki oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki”. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor szkoły Pani Ewa Orzechowska. W swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że uczniowie będą mogli korzystać z bezpiecznego boiska i placu zabaw.
W serdecznych słowach podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tak potrzebnej inwestycji. Najważniejszym momentem uroczystości było przecięcie wstęgi, którego dokonali zaproszeni goście. Boisko i plac zabaw zostały oficjalnie otwarte.

Następnie, na sali gimnastycznej odbyła się krótka część artystyczna, którą przygotowali nauczyciele Ewa Hajduk, Beata Łapka, Robert Puchała. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki o znaczeniu ruchu i sportu w życiu człowieka. Po akademii i skocznej muzycznej rozgrzewce, uczniowie wzięli udział w grach i zabawach zręcznościowych pod kierunkiem nauczycieli. Zabawie towarzyszyły uśmiechy i okrzyki: Gdy boisko nowe mamy, wszystkich teraz pokonamy. Wyżej, mocniej, dalej, hop. Do zwycięstwa tylko krok”.

Po zakończeniu gier i zabaw głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba oraz Radne Pani Agnieszka Barcikowska i Pani Anna Obara. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki” przygotowały dla dzieci wspaniałą niespodziankę. Był to ogromny tort w kształcie boiska.

Beata Łapka

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

Dnia 9.11.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie odbyła  się uroczystość  ślubowania  uczniów klasy pierwszej.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie- aktu ślubowania oraz pasowania na uczniów. Pierwszaki, powtarzając słowa przysięgi ślubowali, iż będą wzorowymi Polakami oraz będą godnie reprezentować imię naszej szkoły. Pani dyrektor Ewa Orzechowska ,,kolorowym" ołówkiem pasowała dzieci na pełnoprawnych uczniów szkoły, a wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie.

Z tej okazji dzieci przygotowały program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności artystyczne poprzez recytację wierszy związanych z ,,Krainą alfabetu" oraz śpiewanie piosenek w obecności zaproszonych  gości: pana Burmistrza Dariusza Skiby, pani Dyrektor Ewy Orzechowskiej, Wicedyrektor Beaty Stępień, nauczycieli, uczniów klasy 0, II, III  oraz rodziców, którzy wspierali swoje pociechy podczas pierwszego szkolnego występu. Starsi koledzy i rodzice obdarowali  pierwszoklasistów drobnymi upominkami. Następnie dzieci udały się  na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oprawę muzyczną zajął się pan Robert Puchała. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Naszym najmłodszym uczniom  życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Anna Kopyś

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 8 listopada 2021 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

Przygotowali ją uczniowie klasy VI i VII pod opieką pani Magdaleny Skrzeczyny. W zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym przypomnieli okoliczności utraty niepodległości przez Polskę, która na 123 lata jako kraj zniknęła z map Europy, a następnie ciężką drogę narodu polskiego do odzyskania wolności i wyzwolenia się spod jarzma zaborców. Uczniowie słowem i piosenką wyrazili szacunek dla tych, którzy przelewali krew walcząc o niepodległość, wyrazili miłość do ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami i żyją w wolnym kraju.

W śpiewaniu pieśni patriotycznych wspierał recytatorów szkolny chór, któremu akompaniował nauczyciel muzyki – pan Robert Puchała.

Magdalena Skrzeczyna

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

 

Dzień 14 października  2021 r. był w naszej  szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W związku z tym nie było tradycyjnych lekcji,  w zamian nauczyciele przygotowali dla swoich wychowanków wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w różnorodnych grach, zabawach, konkursach i quizach. Odbyły się  rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej, a także był czas na  oglądanie filmów.

Na długiej przerwie miał miejsce krótki apel, podczas którego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli okoliczności ustanowienia dnia 14 października Dniem Edukacji Narodowej, zwanego powszechnie Dniem Nauczyciela. Następnie złożyli życzenia Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli im słodkie upominki.

            Dzień ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY VII i VIII Z PRZEDSTAWICIELAMI POWIATOWEJ PORADNII PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W BODZNETYNIE

Pracę szkoły wspiera wiele instytucji. Jedną z nich jest Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bodzentynie. W ramach współpracy 7 października 2021 r. odbyły się warsztaty dla uczniów klasy VII i VIII prowadzone przez psychologa, pedagoga wymienionej poradnii. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresu orientacji zawodowej. Podczas zajęć poznawali swoje predyspozycje, zainteresowania, co ułatwi im w przyszłości podjęcie decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej. W celu podnieisenia swojej motywacji do nauki poznali skuteczne metody uczenia się. 

Iwona Pańtak 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2021 r., w naszej szkole odbył się konkurs przeprowadzony przez Samorząd Uczniowski na najsympatyczniejszego chłopca w szkole.

Konkurs składał się z dwóch kategorii i obejmował klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Z każdej klasy dziewczęta wytypowały po jednym kandydacie:

  • klasa I Franciszek Matysek
  • klasa II Julian Głazowski
  • klasa III Miłosz Gruba
  • klasa IV Kajetan Kowalik
  • klasa V Antoni Matysek
  • klasa VI Piotr Banak
  • klasa VII Przemysław Lasota
  • klasa VIII Oliwier Łoboda

Zwycięzcami konkursu zostali:

  • w kategorii klas I-III Julian Głazowski
  • w kategorii klas IV-VIII Piotr Banak

Uczniowie zostali nagrodzeni brawami oraz orzymali upominki.

Ewa Metryka-Warchoł 

 

 PAMIĘTAMY !

W dn. 28.09.2021 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej, który został przygotowany przez uczniów klasy 8 pod kierunkiem pani Haliny Mazur.

W zaprezentowanym montażu składającym się z utworów poetyckich oraz fragmentów prozy uczniowie złożyli hołd tym, którzy bohatersko bronili ojczyzny podczas napadu Niemców we Wrześniu 1939 r., jak również tym, którzy doznali wielu krzywd i polegli w czasie ciągnącej się wiele lat wojny. Wspomniane zostały sylwetki partyzantów walczących z okupantem na terenie Gór Świętokrzyskich, w tym najbardziej znanego - dowódcy oddziałów partyzanckich - Jana Piwnika „Ponurego”.  I choć nie sposób jest przywołać w kilkunastominutowym programie wszystkich okrucieństw wojny, to płynie z niego jeden wniosek:  należy się pamięć i wdzięczność BOHATEROM, bo to właśnie dzięki takim ludziom możemy uczyć się, pracować i żyć w czasach pokoju. Występowi towarzyszył szkolny chórek,  który wykonał pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Magdalena Skrzeczyna 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 10 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym. Tematem prelekcji dla klas I-III była "Bezpieczna droga do szkoły". W ramach kampanii "Świętokrzyskie nie hejtuje", która ma za zadanie zwrócić uwagę na problem hejtu - uczniowie klas IV-VIII poszerzyli swoją wiedzę na temat niebezpiecznych zachowań w Internecie. Uświadomili sobie, że "hejtowanie" jest karalne. Tematem spotkania był "Bezpieczny Internet". -VIII poszerzyli swoją wiedzę na temat niebezpiecznych zachowań w Internecie, uświadomili sobie, że "hejtowanie" jest karalne. Tematem spotkania był "Bezpieczny Internet. 

Iwona Pańtak 

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.