UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA

Tradycją  Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie jest coroczna uroczystość organizowana w klasie pierwszej, a mianowicie pasowanie na ucznia. W tym roku nasi najmłodsi wychowankowie mieli swoje święto 22 października 2024 r. Wydarzenie miało miejsce na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na  początku wychowawczyni - Pani Anna Kopyś - powitała szanownych gości: Pana Burmistrza Dominika Dudka, Pana Wiceburmistrza Pawła Wikło, Panią Dyrektor Beatę Stępień i Panią Wicedyrektor Ewę Metrykę-Warchoł, nauczycieli i rodziców,a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy pierwszej.

Następnie głos zabrała przewodnicząca  Samorządu Szkolnego – Julia Saletra.  Zwróciła się do  pierwszaków słowami :„Witam Was w progach naszej szkoły w imieniu całej braci szkolnej. My, starsi uczniowie,  nie tak dawno, tak jak Wy dzisiaj, przystępowaliśmy do ślubowania. Co czuliśmy? Co myśleliśmy? Wszystko to, co Wy dzisiaj. Nas też witała szkoła, najmilej jak potrafiła, czyli tak samo jak dzisiaj wita Was.”

Pierwszoklasiści odświętnie ubrani, w pięknych biretach na głowach, pokazali swoje talenty.W przygotowanym specjalnie na tę okazję programie artystycznym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Przedstawili poszczególne edukacje w formie stacji, na którychmieli okazję pochwalić się, czego nauczyli się do tej pory i zadeklarowali, czego będą się uczyć w pierwszej klasie. Pięknie zaśpiewali piosenki, do  których aranżacje muzyczne przygotował Pan Robert Puchała. Mówiły one o przyjaźni, koleżeństwie, zachowaniu i zdobywaniu wiedzy. Następnie w podniosłej atmosferze, w obecności pocztu sztandaroweg pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość  rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Beata Stępień dokonała symbolicznego pasowania, wypowiadając słowa: ,,Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie". Jednocześnie wielką kredką niby czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych. Następnie wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Nie obyło się też bez upominków wręczonych przez starszych kolegów i gości, a także pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie Pani Maria Grzejszczyk-Gała w imieniu rodziców podziękowała wychowawczyni i dzieciom za przygotowaną uroczystość, przybyłym gościom za to, że uświetnili ją swoją obecnością, a następnie zaprosiła wszystkich uczestników na słodki poczęstunek.

Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci pierwszaków jako wielkie i niezwykle radosne  przeżycie.

W roku szkolnym 2024/2025 uroczyste ślubowanie złożyli: Brożek Julia, Chmal Stanisław, Gała Wojciech, Gryz Marcelina, Jędrzejczyk Lena, Kołomańska Zuzanna, Matysek Jakub, Mazurczak Bartosz, Nawrot Jan, Nawrot Mikołaj, Rachtan Mikołaj, Rydzowski Alan, Sroka Nikola, Strachowski Krystian, Swat Maria, Szlufik Milena, Wzorek Maja.

Anna Kopyś

 

DZIĘKUJEMY WAM NAUCZYCIELE!

 

15 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji przypadającego dzień wcześniej Święta Komisji Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III pod czujnym okiem wychowawczyni – pani Ewy Hajduk. Wydarzenie to miało miejsce na sali gimnastycznej, która została pięknie udekorowana na tę okazję. O dekorację zadbały panie: Ewa Metryka-Warchoł i Anna Kopyś. Mali artyści zaprezentowali wierszyki i piosenki o tematyce szkolnej, które wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Nie zabrakło zabawnych rymowanek na temat uczniów i ich szkolnych perypetii. Akademia odbyła się z udziałem szkolnego chóru, prowadzonego przez pana Roberta Puchałę, który przygotował oprawę muzyczną. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali nauczycielom za trud wkładany każdego dnia w ich edukację i wychowanie. Po występie głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożyła serdeczne życzenia gronu pedagogicznemu i pracownikom obsługi.

Magdalena Skrzeczyna

 

PRÓBNA EWAKUACJA

W dn. 09.10.2024 r. o godz. 11.00 po sygnale alarmowym rozpoczęła się próbna ewakuacja. Uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych, nauczyciele i pracownicy obsługi zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować i udać na miejsce zbiórki, które zostało wyznaczone na placu przed głównym wejściem do budynku.  Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Bodzentyna.

Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących właściwego zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Po zakończonych ćwiczeniach dzieci z przedszkola miały okazję zapoznać się z pracą strażaków oraz z wyposażeniem wozu strażackiego wykorzystywanego do akcji ratowniczo–gaśniczych.

Magdalena Skrzeczyna

 

WARSZTATY EDUKACYJNE "AKADEMIA PROGRAMISTÓW - ROBOTY SPRZĄTAJĄ ODPADY"
W dn. 3 października 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV uczestniczyli w warsztatach w ramach programu edukacyjnego "Akademia Programistów - Roboty Segregują odpady" zorganizowanych przez Agencję Szkolno-Przedszkolną LUPUS.  
Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z robotami Photon, ich funkcjami oraz możliwościami. W ciekawy sposób przypomniały sobie i utrwaliły wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów. Ogromną atrakcją była możliwość "sprzątania miasta" robotami PHOTON.  Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robotów tak, aby zebrały z rozłożonej na podłodze makiety miasta poszczególne odpady i zawiozły je do odpowiednich pojemników. Uczniowie z radością i ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Przy okazji nauki podstaw programowania utrwalili wiedzę z zakresu segregowania śmieci.
 
 
 
 
 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM 

W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 30 września uczniowie klas I-IV spotkali się z dzielnicowym KPP w Bodzntynie starszym aspirantem Piotrem Parais. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Pan dzielnicowy omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwrócił szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Natomiast rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Podczas rozmowy dzieci bezbłędnie powtórzyły numery alarmowe do służb ratunkowych. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. 

Następnie pan policjant w ramach doradztwa zawodowego przybliżył dzieciom pracę Policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby.  Odpowiedział na mnóstwo pytań przygotowanych przez dzieci, min. "Jak wygląda pościg?", "Jak schwytać złodzieja" i "Czy praca policjanta jest trudna?".

Anna Kozieł

 

OGNISKO Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

30 września w naszym kraju obchodzony jest Dzień Chłopaka. Z tej okazji 1 października wychowawcy zorganizowali uczniom klas I-VIII ognisko, które było okazją do integracji uczniów i zabawy na świeżym powietrzu. Wspólne pieczenie kielasek przyniosło uczniom wiele radości.  

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zakup kiełbasek i napoi na ognisko dla dzieci, Pani Marii Gała za zaproszenie dzieci klas I-III do swojego pensjonatu na ognisko i wspólną zabawę, zaś Panu Karolowi ze przygotowanie i zabezpieczenie ogniska dla klas IV-VIII. 

 

 

WYCIECZKA DO "FARMY ILUZJI" 

25 września 2024 r. uczniowie klas od  I do VIII pojechali na wycieczkę do Edukacyjnego Parku Rozrywki „Farma Iluzji” w  Mościskach w woj. mazowieckim, w którym mogli się bawić, ale też uczyć i poznawać różne ciekawostki. W parku znajduję się wiele niesamowitych budowli, tematycznych wiosek, gigantycznych zabawek i miejsc pełnych magii. Dzieci zwiedziły m.in. Muzeum Iluzji z niezwykłymi eksponatami, Dom Złudzeń pełen krzywych luster,  Latającą Chatę Tajemnic, w której trudno utrzymać równowagę czy Tunel Zapomnienia. Niesamowitym przeżyciem była wizyta w Zakręconym Domku czy Grobowcu Faraona. Wiele frajdy dostarczyła też najmłodszym zabawa w parkach linowych, na  huśtawkach,  dmuchanych i wodnych poduchach, w kulkach, na karuzelach i kolejkach.

Zabawie na świeżym powietrzu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Atrakcji było tak wiele, że  dzieci niechętnie wyruszyły w drogę powrotną. Do domu wróciły zmęczone, ale zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.

Magdalena Skrzeczyna 

 

DBAMY O ŚRODOWISKO 

W dniu 23 września 2024 r. uczniowie klas VI – VIII  wzięli udział w sprzątaniu najbliższej okolicy w ramach corocznej akcji pod nazwą „Sprzątanie Świata”. Uczniowie wyposażeni w worki i rękawiczki wyruszyli na pomoc naturze i z dużym zaangażowaniem zbierali śmieci zanieczyszczające teren Świętej Katarzyny. Tego typu działania są dobrą lekcją ekologii i uświadamiają wszystkim, jak ważne jest dbanie o środowisko zarówno na co dzień jak i podczas takich inicjatyw jak „Sprzątanie Świata” .

Magdalena Skrzeczyna

 

PAMIĘTAMY….

Wybuch II wojny światowej to jedna z najtragiczniejszych chwil w historii naszego kraju. Aby upamiętnić rocznicę niemieckiej agresji na Polskę, która miała miejsce 1 września 1939 r., uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią panią Ewą Metryką-Warchoł przygotowali wystawę na korytarzu szkolnym, na której zaprezentowane zostały zdjęcia oraz informacje na temat rozpoczęcia wojny, przebiegu kampanii wrześniowej i najważniejszych wydarzeń z lat 1939 – 1945. Ponadto uczniowie  klasy VIII przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym oddali hołd wszystkim tym, którzy bohatersko walczyli w obronie naszej ojczyzny. Apel odbył się 4 października br.

Magdalena Skrzeczyna

 

RAJD UCZNIÓW KLAS IV-VIII

W dniu 11 września 2024 roku uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami wyruszyli na rajd pieszy po okolicy. Trasa prowadziła ze Śniadki Parcele przez Trzciankę do Śniadki Drugiej. Uczniowie mieli okazję poznać i podziwiać piękno Rezerwatu przyrody Góra Sieradowska.  Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Bukiem”.  Była to doskonała okazja do aktywności na świeżym powietrzu oraz wspólnego spędzenia czasu na łonie natury.

Magdalena Skrzeczyna

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.