GWIAZDKOWE SERCE

Szkolne Koło Wolontariatu w drugim tygodniu grudnia przeprowadziło akcję polegającą na zbiórce produktów żywnościowych i słodyczy. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji i udało się przygotować paczki świąteczne dla dwóch rodzin uczniów naszej szkoły oraz jedną paczkę dla samotnej osoby. Akcję rozpowszechnił Bartłomiej Kowalik.

Marta Koprowska

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ...

Jasełka to widowisko mające na celu pokazanie okoliczności Bożego Narodzenia, które od wieków wpisane jest w polską tradycję, corocznie jest też wystawiane naszej szkole. Tegoroczne jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas I – II, a zaprezentowane na forum szkoły w dniu 17 grudnia.

Scenariusz jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Boskiej Dzieciny. Po raz kolejny mogliśmy przypomnieć sobie historię Maryi i Józefa, dla których nie było miejsca w gospodzie i musieli szukać schronienia w betlejemskiej stajence, gdzie „wśród bydlęty” na świat przyszedł Jezus. Nie zabrakło pasterzy oddających pokłon oraz Trzech Króli składających dary nowonarodzonemu Dzieciątku. Chóry aniołów śpiewem kolęd i pastorałek umilały Maleńkiemu  pierwsze chwile życia. Uroku całemu przestawieniu dodały piękne stroje, w których mieli okazję wystąpić mali artyści, aby jak najlepiej odegrać swoje role.

Jasełka wprowadziły wszystkich w niezwykłą i radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Magdalena Skrzeczyna 

MIKOŁAJKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH 

6 Grudnia Nasze Przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Pomimo braku śniegu, jak co roku przybył do nas na czas. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Przedszkolaki ubrane w mikołajkowe stroje z radością przywitały gościa. Nasi milusińscy śpiewali piosenki i recytowali wiersze dla Mikołaja, a w nagrodę przedszkolaki otrzymały piękne prezenty. Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas ponownie odwiedzić. Czekamy z niecierpliwością!

Bożena Dwojewska

 

 

 

AKCJA WOLONTARIATU

W piątek 4 grudnia członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Natalia Borycka, Oliwia Kułaga, Agata Jaguś zorganizowały kiermasz ciasteczek własnoręcznie upieczonych. Zebraną kwotę pieniędzy ze sprzedaży przekazały na pomoc dla dziewczynki poszkodowenej w wypadku samochodowym.

Marta Koprowska

SZKOLNY TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 

 

            Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowało „Szkolny Tydzień Życzliwości” w dniach od 22 listopada do 27 listopada 2021 r.

Piotr Stępień przygotował plakat informujący o przebiegu szkolnego tygodnia życzliwości, Julia Susło zajęła się wypisaniem słów o życzliwym brzmieniu i poukrywała karteczki ze słowami w różnych miejscach na terenie szkoły. We wtorek od rana w szkole uczniowie w bardzo kolorowych strojach poszukiwali karteczek z miłymi słowami i przypinali na drzwiach swojej klasy. Mistrzem w poszukiwaniu tych słów okazali się uczniowie klasy IV.  Od wtorku  do piątku uczniowie wykonywali kartki w kształcie serduszka z życzliwym słowem dla kolegi lub koleżanki i składali do kolorowej skrzynki przygotowanej przez Jagodę Głowacką. Kartki były doręczane do adresatów przez koordynatorki Natalię Borycką i Oliwię Kułaga. Środa była dniem śpiocha, chętni uczniowie prezentowali się w piżamkach lub szlafrokach. W czwartek klasy przygotowywały plakaty na brystolu przedstawiające gesty życzliwości, przyjaźni. W piątek plakaty zostały zawieszone na drzwiach każdej klasy, przypominając o miłym i życzliwym zachowaniu w każdej sytuacji.

Marta Koprowska

 

RUCH JEST ZDROWY DLA CIAŁA I GŁOWY

 

Dnia 16 listopada 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie boiska i placu zabaw przy Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki Pan Marcin Sikorski, Radne Pani Agnieszka Barcikowska i Pani Anna Obara, Sołtys miejscowości Święta Katarzyna Pan Piotr Janicki oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki”. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor szkoły Pani Ewa Orzechowska. W swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że uczniowie będą mogli korzystać z bezpiecznego boiska i placu zabaw.
W serdecznych słowach podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tak potrzebnej inwestycji. Najważniejszym momentem uroczystości było przecięcie wstęgi, którego dokonali zaproszeni goście. Boisko i plac zabaw zostały oficjalnie otwarte.

Następnie, na sali gimnastycznej odbyła się krótka część artystyczna, którą przygotowali nauczyciele Ewa Hajduk, Beata Łapka, Robert Puchała. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki o znaczeniu ruchu i sportu w życiu człowieka. Po akademii i skocznej muzycznej rozgrzewce, uczniowie wzięli udział w grach i zabawach zręcznościowych pod kierunkiem nauczycieli. Zabawie towarzyszyły uśmiechy i okrzyki: Gdy boisko nowe mamy, wszystkich teraz pokonamy. Wyżej, mocniej, dalej, hop. Do zwycięstwa tylko krok”.

Po zakończeniu gier i zabaw głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba oraz Radne Pani Agnieszka Barcikowska i Pani Anna Obara. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki” przygotowały dla dzieci wspaniałą niespodziankę. Był to ogromny tort w kształcie boiska.

Beata Łapka

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

Dnia 9.11.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie odbyła  się uroczystość  ślubowania  uczniów klasy pierwszej.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie- aktu ślubowania oraz pasowania na uczniów. Pierwszaki, powtarzając słowa przysięgi ślubowali, iż będą wzorowymi Polakami oraz będą godnie reprezentować imię naszej szkoły. Pani dyrektor Ewa Orzechowska ,,kolorowym" ołówkiem pasowała dzieci na pełnoprawnych uczniów szkoły, a wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie.

Z tej okazji dzieci przygotowały program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności artystyczne poprzez recytację wierszy związanych z ,,Krainą alfabetu" oraz śpiewanie piosenek w obecności zaproszonych  gości: pana Burmistrza Dariusza Skiby, pani Dyrektor Ewy Orzechowskiej, Wicedyrektor Beaty Stępień, nauczycieli, uczniów klasy 0, II, III  oraz rodziców, którzy wspierali swoje pociechy podczas pierwszego szkolnego występu. Starsi koledzy i rodzice obdarowali  pierwszoklasistów drobnymi upominkami. Następnie dzieci udały się  na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Oprawę muzyczną zajął się pan Robert Puchała. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Naszym najmłodszym uczniom  życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Anna Kopyś

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 8 listopada 2021 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

Przygotowali ją uczniowie klasy VI i VII pod opieką pani Magdaleny Skrzeczyny. W zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym przypomnieli okoliczności utraty niepodległości przez Polskę, która na 123 lata jako kraj zniknęła z map Europy, a następnie ciężką drogę narodu polskiego do odzyskania wolności i wyzwolenia się spod jarzma zaborców. Uczniowie słowem i piosenką wyrazili szacunek dla tych, którzy przelewali krew walcząc o niepodległość, wyrazili miłość do ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami i żyją w wolnym kraju.

W śpiewaniu pieśni patriotycznych wspierał recytatorów szkolny chór, któremu akompaniował nauczyciel muzyki – pan Robert Puchała.

Magdalena Skrzeczyna

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

 

Dzień 14 października  2021 r. był w naszej  szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W związku z tym nie było tradycyjnych lekcji,  w zamian nauczyciele przygotowali dla swoich wychowanków wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w różnorodnych grach, zabawach, konkursach i quizach. Odbyły się  rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej, a także był czas na  oglądanie filmów.

Na długiej przerwie miał miejsce krótki apel, podczas którego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli okoliczności ustanowienia dnia 14 października Dniem Edukacji Narodowej, zwanego powszechnie Dniem Nauczyciela. Następnie złożyli życzenia Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli im słodkie upominki.

            Dzień ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY VII i VIII Z PRZEDSTAWICIELAMI POWIATOWEJ PORADNII PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W BODZNETYNIE

Pracę szkoły wspiera wiele instytucji. Jedną z nich jest Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bodzentynie. W ramach współpracy 7 października 2021 r. odbyły się warsztaty dla uczniów klasy VII i VIII prowadzone przez psychologa, pedagoga wymienionej poradnii. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresu orientacji zawodowej. Podczas zajęć poznawali swoje predyspozycje, zainteresowania, co ułatwi im w przyszłości podjęcie decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej. W celu podnieisenia swojej motywacji do nauki poznali skuteczne metody uczenia się. 

Iwona Pańtak 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2021 r., w naszej szkole odbył się konkurs przeprowadzony przez Samorząd Uczniowski na najsympatyczniejszego chłopca w szkole.

Konkurs składał się z dwóch kategorii i obejmował klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Z każdej klasy dziewczęta wytypowały po jednym kandydacie:

  • klasa I Franciszek Matysek
  • klasa II Julian Głazowski
  • klasa III Miłosz Gruba
  • klasa IV Kajetan Kowalik
  • klasa V Antoni Matysek
  • klasa VI Piotr Banak
  • klasa VII Przemysław Lasota
  • klasa VIII Oliwier Łoboda

Zwycięzcami konkursu zostali:

  • w kategorii klas I-III Julian Głazowski
  • w kategorii klas IV-VIII Piotr Banak

Uczniowie zostali nagrodzeni brawami oraz orzymali upominki.

Ewa Metryka-Warchoł 

 

 PAMIĘTAMY !

W dn. 28.09.2021 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej, który został przygotowany przez uczniów klasy 8 pod kierunkiem pani Haliny Mazur.

W zaprezentowanym montażu składającym się z utworów poetyckich oraz fragmentów prozy uczniowie złożyli hołd tym, którzy bohatersko bronili ojczyzny podczas napadu Niemców we Wrześniu 1939 r., jak również tym, którzy doznali wielu krzywd i polegli w czasie ciągnącej się wiele lat wojny. Wspomniane zostały sylwetki partyzantów walczących z okupantem na terenie Gór Świętokrzyskich, w tym najbardziej znanego - dowódcy oddziałów partyzanckich - Jana Piwnika „Ponurego”.  I choć nie sposób jest przywołać w kilkunastominutowym programie wszystkich okrucieństw wojny, to płynie z niego jeden wniosek:  należy się pamięć i wdzięczność BOHATEROM, bo to właśnie dzięki takim ludziom możemy uczyć się, pracować i żyć w czasach pokoju. Występowi towarzyszył szkolny chórek,  który wykonał pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Magdalena Skrzeczyna 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 10 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym. Tematem prelekcji dla klas I-III była "Bezpieczna droga do szkoły". W ramach kampanii "Świętokrzyskie nie hejtuje", która ma za zadanie zwrócić uwagę na problem hejtu - uczniowie klas IV-VIII poszerzyli swoją wiedzę na temat niebezpiecznych zachowań w Internecie. Uświadomili sobie, że "hejtowanie" jest karalne. Tematem spotkania był "Bezpieczny Internet". -VIII poszerzyli swoją wiedzę na temat niebezpiecznych zachowań w Internecie, uświadomili sobie, że "hejtowanie" jest karalne. Tematem spotkania był "Bezpieczny Internet. 

Iwona Pańtak 

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.