SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 26 września 2022 r. uczniowie klas V-VIII spotkali się z przedstawicielem policji z sekcji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. To kolejny etap naszych przygotowań do zdobycia pierwszego dokumentu uprawinaijącego do samodzielnej jazdy po drodze publicznej, czyli Karty Rowerowej. Zaproszony gość przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego i rowerzysty. Spotkanie było bardzo interesujące, a przekazana wiedza z pewnością zostanie przez uczniów wykorzystana podczas egzaminu na kartę rowerową. Wkrótce ich znajomość będziemy też sprawdzać!

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2022 r. w klasie II chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom prezenty w postaci małych kolorowych samochodzików.  Dla osłodzenia święta chłopcy zostali obdarowani czekoladami, a dziewczynki słodkimi lizakami. Z okazji tego święta Pani Dyrektor poczęstowała wszystkich uczniów cukierkami.

A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i super bohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy piłkarzami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy!

Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

Anna Kopyś 

Z WIZYTĄ W OBLĘGORKU

           W dniu 21 września 2022 r. uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w wycieczce do Oblęgorka, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Henryka Sienkiewicza znajdujące się w dworku pisarza. Z parkingu do dworku prowadzi Aleja Lipowa, która przebiega przez zabytkowy park otaczający posiadłość. W pałacyku zwiedzający obejrzeli pomieszczenia, ich wygląd i wystrój z czasów pobytu pisarza – gabinet do pracy, salon dla gości, sypialnię. Ponadto mogli podziwiać ciekawe ekspozycje poświęcone pisarzowi, m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. Następnie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „W pustyni i w puszczy”, podczas której dowiedzieli się, jakie były okoliczności powstania słynnej powieści opowiadającej o przygodach Stasia i Nel.

               Z kolei uczniowie wraz z opiekunami udali się do mieszczącej się tuż obok dworku „Sienkiewiczówki”, gdzie czekało już rozpalone ognisko, przy którym mogli się ogrzać, a następnie zjeść pieczone kiełbaski i napić się ciepłej herbaty.

Na zakończenie pobytu uczestnicy wycieczki udali się na zlokalizowaną w pobliżu ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Przechodząc przez nią mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat otaczającego świata, która jest podana w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób. Mogli też wziąć udział w różnych eksperymentach czy przetestować działanie nietypowych urządzeń.

             Z wycieczki uczniowie z pewnością wrócili bogatsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.             

Magdalena Skrzeczyna

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

20 września  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie świata”. Hasłem tegorocznej 29. edycji były słowa: ,,Wszystkie śmieci są nasze!”.

,,Sprzątanie świata” to międzynarodowa akcja, w którą włączają się wszystkie kraje, aby przeciwdziałać zaśmiecaniu Ziemi. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od uprzątania odpadów komunalnych, przez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów.

 Uczniowie klasy 6 i 8  oraz wychowawcy wyposażeni w worki i rękawiczki udali się , aby posprzątać teren wokół szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom choć mała cząstka świata będzie wolna od śmieci. 

Zdjęcia z akcji zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym dzieki programowi "Laboratoria przyszlości". Jak widać nad ostrością zdjęć musimy jeszcze trochę popracować. 

Anna Kozieł 

PAMIĘTAMY!

W dniu 20 września 2022 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy 8 pod kierunkiem wychowawczyni pani Marty Koprowskiej oraz nauczyciela historii pani Anny Kozieł. W programie wykorzystane zostały  znane utwory poetyckie nawiązujące do  obrony ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz tragicznych wydarzeń z ciągnącej się kilka lat wojny, które przyniosły wiele krzywd, cierpienia, smutku, łez i pochłonęły miliony ludzkich istnień. Występ został wzbogacony piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

W dniach 12-17 września odbyły się spotkania dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII z panią dietetyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania.

W trakcie pogadanki pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają prawidłowo zbilansowane posiłki. Pani dietetyczka przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

Młodzież dowiedziała się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwracała uwagę na to, jak dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna w życiu dzieci, ponieważ aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie ściśle łączą się ze sobą.

Anna Kopyś

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12-17 września 2022 r. odbyła się w naszej szkole akcja pod hasłem Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych, której głównym celem było upowszechnianie wiedzy na temat właściwego dbania o zdrowie własne i innych oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. W działaniach zaplanowanych w ramach tej akcji wzięli udział uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wychowawcy przypomnieli dzieciom zasady dotyczące właściwego mycia rąk, higieny osobistej, przeprowadzili pogadanki na temat chorób zakaźnych oraz profilaktyki w tym zakresie, a przede wszystkim szczepień, które odgrywają kluczową rolę w walce z chorobami zakaźnymi. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacjami i filmami edukacyjnymi na temat zdrowia i roli szczepień ochronnych, zawartymi w materiałach zamieszczonych na stronie MEiN. W klasach młodszych zostały wykonane gazetki ścienne oraz  plakaty nawiązujące tematycznie do profilaktyki zdrowotnej.

Pani A. Kozieł na korytarzu szkolnym przygotowała gazetkę informacyjną na temat rodzajów chorób zakaźnych oraz zalet szczepionek. Uczniowie działający w szkolnym wolontariacie zorganizowali pokaz  dotyczący właściwego mycia i spożywania owoców.

Ponadto odbyło się spotkanie z lekarzem – pediatrą z Ośrodka Zdrowia w Bodzentynie, który przybliżył tematykę chorób zakaźnych, z którymi mamy najczęściej do czynienia we współczesnych czasach, czynników, które je wywołują, objawów oraz sposobów zapobiegania zakażeniom.

Magdalena Skrzeczyna

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.