POZNAJEMY  PRZYRODĘ  -  ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM MIKROSKOPÓW

– LABORATORIA  PPRZYSZŁOŚCI [CZERWIEC]

W czerwcu w grupie ,,Biedronek” zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów. Wiemy, że  małe dzieci są ciekawe świata, nie tylko tego ,,makro”,  który można zobaczyć, ale też tego ,,mikro”. Często zadają mnóstwo pytań pragnąc odpowiedzieć na te i inne pytania dzieci zapoznały się z mikroskopem. Celem zajęć było poznanie budowy mikroskopu, zasad działania i obsługi oraz zastosowania i przygotowywania preparatów. Maluchy z wielkim zainteresowaniem zapoznawały się z budową mikroskopu oraz wielkim zaciekawieniem oglądały pod różnymi powiększeniami gotowe preparaty dostępne w szkolnej pracowni (przekrój łodygi, czerwone krwinki). Przedszkolakom bardzo podobały się tego typu zajęcia. Dostarczyły bowiem wiele radości, rozwinęły zainteresowania przyrodą.

Jadwiga Mazur

 

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ - ATRAKCYJNE ZAJĘCIA Z KLOCKAMI MAGNETYCZNYMI - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (CZERWIEC)

Grupa Motylki  poszerzyła  swoje wiadomości i umiejętności praktyczne wykorzystując na zajęciach klocki magnetyczne zakupione w ramach Programu  Laboratoria Przyszłości.

Przedszkolaki zamieniły się podczas zajęć w prawdziwych konstruktorów. Bawiąc się klockami, dzieci sprawnie konstruowały różnego rodzaju pojazdy, budowle i wieże. Tworzyły figury o bardzo ciekawych kształtach, nawet podejmowały próby układania wyrazów z literek. Zabawa klockami magnetycznymi daje wiele  możliwość do działania oraz eksperymentowania. Uruchamia wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, doskonali sprawność manualną oraz uczy współpracy w grupie. Wykorzystanie tych pomocy dydaktycznych znacząco uatrakcyjnia zajęcia. Rozbudza ciekawość i kreatywność u dzieci oraz pozwala poprzez praktyczne działania nabywać nowe umiejętności. Dzięki wspaniałej zabawie nauka jest dla dzieci dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. W czasie zajęć przedszkolaki wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Wyczarowały wiele ciekawych i nowatorskich projektów. Motylki korzystając z klocków magnetycznych  świetnie się bawiły i uczyły.

Bożena Dwojewska

 

 

PAMIĘTAMY... POLAKOM POMORDOWANYM W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE 

Rok 1943 to trudny i bolesny czas dla mieszkańców Gminy Bodzentyn, to czas kiedy z rąk niemieckich zbrodniarzy życie straciło setki osób. Jest to czas w którym niemieckie władze okupacyjne przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, określanych w zarządzeniach wewnętrznych „przywracaniem stanu bezpieczeństwa”. Początkowo represje dotykały pojedynczych rodzin i ich gospodarstwa, lecz z czasem te działania nasiliły się. Wiosną i latem 1943 roku dochodziło mordowania wszystkich mieszkańców wsi, miasteczek paląc przy tym domy i zabudowania gospodarskie. 

Najczęstszą przyczyną pacyfikacji była domniemana przynależność do ruchu oporu poszczególnych członków społeczności danej wsi lub pomoc udzielana oddziałom partyzanckim. Jednym z oprawców był m.in. por. Albert Schuster, dowódca 62 zmotoryzowanego plutonu żandarmerii. Jego ofiarą , na terenie Gór Świętokrzyskich, padło wiele niewinnych jednostek. 

Te represje dotknęły również mieszkańców naszej gminy: Wzdołu Rządowego, Dąbrowy Dolnej, Dąbrowy Górnej, Woli Szczygiełkowej, Psar Podlesie, Bodzentyna ,Świętej Katarzyny, Wilkowa. 

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę pacyfikacji mieszkańców Gminy Bodzentyn, aby przybliżyć uczniom historię tamtych lat w naszej szkole została przygotowana wystawa pt.: „II wojna światowa na ziemiach kielecczyzny”. Z tej okazji 14 czerwca została odprawiona uroczysta msza święta, w której udział wzięli nauczyciele, uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele lokalnej władzy, następnie złożono kwiaty na grobach pomordowanych w czasie II wojny światowej w miejscowości Święta Katarzyna.

Anna Kozieł 

PROMUJEMY CZYTELNICTWO  

W dn. 7 czerwca 2023 r.  nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.  Zgodnie z regulaminem akcji,  o godzinie 10.00 wszyscy uczniowie klas I – VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby tam wspólnie czytać przyniesione przez siebie książki. Każdy uczeń czytał swoją książkę. Młodsi uczniowie wypożyczyli sobie wybrane pozycje  z  biblioteki szkolnej, natomiast starsi przynieśli swoją ulubioną książkę z domu. Akcja miała głównie na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz wykazanie, że edukacja czytelnicza młodego pokolenia daje szansę na poprawę ogólnych wskaźników czytelnictwa, które z roku na rok (jak wykazują badania Biblioteki Narodowej) są niestety coraz niższe.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna

 

WIZYTA PANA BURMISTRZA U PRZEDSZKOLAKÓW W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE

,,Książka to ogród, który można włożyć do kieszeni’’, pod takim hasłem rozpoczął się w tym roku XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

W ramach tej akcji 06.06.23 r. przedszkole w Św. Katarzynie odwiedził Pan Burmistrz Dariusz Skiba. Przedszkolaki bardzo ciepło i miło powitały niecodziennego gościa. Pan Burmistrz przeprowadził z dziećmi krótką pogadankę na temat książek, a następnie przeczytał baśń ,,O siedmiu krukach’’. Dzieci w ciszy i skupieniu przeniosły się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, o których później bardzo chętnie opowiadały. Na zakończenie spotkania mali słuchacze wręczyli  gościowi własnoręcznie wykonaną książkę oraz podziękowanie. Za piękne czytanie przedszkolaki nagrodziły Pana Burmistrza gromkimi brawami i zaprosiły na następny rok. Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Dzięki takim magicznym chwilom w kontakcie z książką możemy rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, kształtować właściwe postawy i wskazywać wartości, którymi należy kierować się w życiu.

Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi za wizytę i promowanie czytelnictwa wśród dzieci od najmłodszych lat.

Jadwiga Mazur

 

 

DZIEŃ DZIECKA

1-go czerwca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji, na zaproszenie sołtysa Św. Katarzyny Pana Piotra Janickiego, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w festynie pod hasłem „Bajkowy Dzień Dziecka” zorganizowanym na polu namiotowym Przy Szlaku. Na najmłodszych czekała tam moc atrakcji, takich jak malowanie twarzy i włosów, zaplatanie kolorowych warkoczyków, brokatowe tatuaże, bańki mydlane czy dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci miały też okazję uczestniczyć w grach i zabawach prowadzonych przez animatora. Aby nie zabrakło sił na zabawę można było posilić się pieczoną kiełbaską oraz słodkimi przekąskami przygotowanymi przez KGW Katarzynianki. Ponadto dużą popularnością cieszyła się wata cukrowa i popcorn oraz napoje, które bardzo się przydały do ochłody w tym ciepłym, słonecznym dniu.

Warto wspomnieć, że nasi wychowankowie uświetnili obchody Dnia Dziecka swoimi występami. Przedszkolaki zaprezentowały układy taneczne, natomiast starsi uczniowie montaż słowno - muzyczny o patronach szkoły.

To był naprawdę udany dzień, pełen radości, zabawy i niespodzianek. Wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci.

Magdalena Skrzeczyna 

CAŁA ŁĄKA DLA MAMY I TATY

W dniu 30 maja 2023 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji ważnego dla wszystkich przedszkolaków święta - Dnia Mamy i Taty.

Przedszkolaki z grup Pszczółek, Biedronek i Motylków wraz z wychowawcami przygotowały program artystyczny pt. ,,Cała łąka dla mamy i taty” .

Wcielając się w role budzących się do życia wiosną kwiatów oraz  mieszkańców łąki przekazały swoim rodzicom wyrazy wdzięczności za trud wychowania każdego dnia oraz wyśpiewały słowami jak bardzo ich kochają: ,,Kocham Mamę, Kocham Tatę i ich razem na dodatek”.

Przedszkolaki złożyły rodzicom życzenia:

 

,,Z okazji Dnia Rodziców lepszy niż kwiaty
Będzie dla Was tytuł Super Mamy i Super Taty
mamy dzisiaj wyrazy uznania
za wszystkie Wasze starania,
bo nawet gdy nie macie siły
to zawsze jesteście mili -
troszczycie się o nas i dbacie
i zawsze uśmiech dla nas macie!
Kochamy Was Super Mamo i Super Tato, a co Wy na to?”

 

Przedszkolaki również odznaczyły swoje mamusie i swoich tatusiów medalami Super Mamy i Super Taty.

Wśród rodziców oraz dzieci nie zabrakło momentów wzruszeń. Ten wyjątkowy dzień na długo zostanie w pamięci oraz sercach wszystkich.

Paulina Domagała

 

PROGRAM EDUKACYJNY "LEKCJE Z TEMIDĄ"  - MAJ

Dn. 18 maja 2023 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia z zakresu edukacji prawnej skierowane do uczniów klas VI-VIII „Lekcje z Temidą”, które poprowadziła Pani Olga Raczyńska-Bućko - radca prawny. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna i dotyczyła wielu aktualnych i praktycznych aspektów prawnych. Program ten miał na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:

 • Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
 • Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
 • Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
 • Jakie prawa ma konsument?
 • Czym jest stalking?
 • Jak reagować na prześladowanie w szkole?
 • Gdzie szukać przepisów prawa?
 • Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

Poruszono również kwestie odpowiedzialności prawnej związanej z użytkowaniem internetu. W trakcie spotkania przeprowadzono również kilka ćwiczeń warsztatowych oraz rozwiązywano test sprawdzający. 

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Anna Kozieł 

 

ŚWIETO PATRONÓW SZKOŁY

16 kwietnia 2023 r., w przeddzień kolejnej rocznicy nadania naszej szkole imienia, odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klas III – VI pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny. Od 2006 roku patronami szkoły są poeci ludowi pochodzący z wiosek położonych w Dolinie Wilkowskiej, tj. Maria Cedro-Biskupowa i jej brat Jan Cedro, Katarzyna Zaborowska oraz Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie. W przygotowanym programie artystycznym  przybliżone zostały sylwetki poetów oraz ich twórczość.

Występ rozpoczął się odśpiewaniem hymnu szkoły pt. „Ziemio kielecka”. Następnie recytatorzy zaprezentowali najbardziej znane wiersze patronów szkoły poświęcone najpiękniejszym miejscom naszego regionu, królującej wśród gór Łysicy i otaczającej przyrodzie. Nie zabrakło wierszy obyczajowych na temat codziennego życia na wsi, zwyczajów czy świętokrzyskich strojów. Występ został wzbogacony regionalnymi piosenkami „na ludową nutę”, a ich aranżacje muzyczne przygotował pan Robert Puchała. Recytatorom towarzyszył szkolny chórek. Uroku całemu występowi dodały ludowe akcenty w strojach dziewcząt tj. kwieciste spódnice, chusty oraz korale.

Magdalena Skrzeczyna 

 

PASOWANIE NA CZYTENIKA KLASY PIERWSZEJ

W dn. 11.05.2023 r. uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Wydarzenie to miało miejsce w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie. Dzieci przywitała pani Anna Koprowska. Najpierw uczniowie owiedzili remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie. Obejrzeli wóz strażacki oraz sprzęt niezbędny do akcji ratowniczych. Pracownik straży wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania dzieci. Następnie w bibliotece po części artystycznej i przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez bibliotekę książki "Bajki dla odważnych dziewczynek i dzielnych chłopców", które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.i

Maria Szymczyk, Małgorzata Dębicka

 

 

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO...

27 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić ten ważny  fakt z historii naszego kraju uczniowie klasy VIII wraz z młodszymi kolegami z klas V-VI, pod kierunkiem pani Marty Koprowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny dotyczący wydarzeń z 1791 r. Wówczas to w czasie obrad Sejmu Czteroletniego uchwalona została ustawa znana jako Konstytucja 3 Maja. Miała ona tym bardziej doniosłe znaczenie, że była pierwszą konstytucją uchwaloną w Europie, a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Program rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Polski, następnie uczniowie recytowali wiersze o wydarzeniach historycznych, o miłości ojczyzny, o postaciach, które przyczyniły się do stworzenia Konstytucji. Pomiędzy utwory poetyckie wplecione zostały pieśni patriotyczne takie jak „Rota” czy „ Witaj majowa jutrzenko”. Nie zabrakło też odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

W 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele parafialnym w Świętej Katarzynie odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. 

Magdalena Skrzeczyna 

 

 22 KWIECIEŃ - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi największe międzynarodowe święto ekologiczne. Celem jest propagowanie  postawy proekologicznej i uświadamianie wszystkim jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Uczniowie naszej szkoły także wzięli  aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Już 21 kwietnia w ramach akcji „Czyste Góry Świętokrzyskie” sprzątali  teren swojej miejscowości oraz wzięli udział w dwóch konkursach ogłoszonych przez Samorząd Uczniowski. „Coś z niczego”- wykorzystanie odpadów, nadanie im drugiego życia oraz „Z ekologią na Ty” - przygotowanie ulotki  dotyczącej ekologicznego stylu życia. Z okazji Święta Ziemi została również przygotowana gazetka okolicznościowa.

Anna Kozieł 

 

DZIEŃ ZIEMI U PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 21 kwietnia 2023 r. w grupie Pszczółek i Motylków obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Przedszkolaki dowiedziały się, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa, pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd segregować śmieci.

Dzieci próbowały ocenić co czuje Ziemia, gdy o nią nie dbamy i kiedy jest niszczona.

Nie zabrakło również pięknych prac plastycznych oraz zajęć praktycznych z segregacji śmieci na szkolnym podwórku. Głównym ich celem było zachęcenie dzieci do prawidłowego rozdzielania odpadów. Dzieci rozpoznawały materiały, z których wykonywane były odpady, a następnie sortowały je do odpowiednich kolorystycznie worków.

Przedszkolaki z zaangażowaniem i radością uczestniczyły w zabawie ekologicznej a na koniec złożyły przysięgę:

,,Dziś EKOLOGIA- modne słowo,

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową,

Jej przyjaciółmi się ogłaszamy i szanować ją przyrzekamy!”

Paulina Domagała, Bożena Dwojewska

 

SPRZĄTAMY GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W dn. 21 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania pod nazwą „Czyste Góry Świętokrzyskie” zorganizowanej w ramach obchodów przypadającego dzień później DNIA ZIEMI. Głównym celem inicjatywy była edukacja ekologiczna najmłodszych połączona z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, którego efektem miało być uprzątnięcie miejsc cennych przyrodniczo i atrakcyjnych dla turystów.

W związku z powyższym dzieci z klas IV, V, VI wyposażone w worki na śmieci i rękawiczki dostarczone specjalnie do tego celu przez UMiG w Bodzentynie, udały się wraz z nauczycielami w wyznaczone rejony Świętej Katarzyny. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zbierali odpady zanieczyszczające okoliczne chodniki, ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne czy przydrożne rowy. Spisali się naprawdę świetnie. Na pozornie czystym terenie zebrali kilkanaście worków śmieci. Tym samym chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy przyczynić się do tego, aby nasze otoczenie wyglądało czysto i estetycznie.

Magdalena Skrzeczyna

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

 

19 kwietnia 2023 r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze Poetów z Doliny Wilkowskiej”. Konkurs odbywa się od 2006 roku, czyli od momentu nadania szkole imienia. Patronami szkoły zostali wówczas poeci ludowi z Doliny Wilkowskiej, tj. Maria Cedro–Biskupowa, Jan Cedro, Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie oraz Katarzyna Zaborowska. Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie poetów ludowych naszego regionu i ich twórczości oraz rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów.

W konkursie wzięli udział najlepsi recytatorzy ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Bodzentyn. W tym roku konkurs był adresowany do dzieci z klas III. Uczniowie musieli wybrać wiersz jednego z pięciu patronów szkoły i wyrecytować go przed jury. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialne były panie Anna Kopyś i Magdalena Skrzeczyna.

W skład komisji konkursowej weszli: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, przedstawiciel rodziny patronki szkoły Katarzyny Zaborowskiej – Pan Wojciech Kózka, nauczycielka języka polskiego – Pani Halina Mazur oraz Dyrektor SP w Św. Katarzynie – Pani Beata Stępień.

Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Jury, jak co roku, miało bardzo trudny wybór, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani i pięknie recytowali swoje wiersze, podkreślając jednocześnie cechy świętokrzyskiej gwary.

 

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Filip Głuszek – SP Śniadka

II miejsce – Barbara Głowacka - SP Św. Katarzyna

III miejsce – Hanna Wasińska - SP Wzdół Rządowy

 

Ponadto wyróżnienia otrzymały:

Iga Ulińska – SP Śniadka

Oliwia Wikło  – SP Bodzentyn

 

Gratulujemy ZWYCIĘZCOM jak również pozostałym uczestnikom i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu. Opiekunom składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie swoich podopiecznych do udziału w konkursowych zmaganiach.

Magdalena Skrzeczyna

JUBILEUSZ CHRZTU POLSKI - KWIECIEŃ

W dniu 14 kwietnia 2023 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający 1057 rocznicę Chrztu Polski. Występ przygotowali uczniowie klasy VI wraz wychowawczynią, panią Ewą Metryką–Warchoł. W montażu słowno–muzycznym przypomnieli, jak doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe miało wydarzenie z 966 r. dla rodzącego się wówczas państwa polskiego, jak również dla kolejnych pokoleń Polaków. Chrzest księcia Mieszka I był przełomowym momentem w dziejach naszego narodu. Zapoczątkował on bowiem chrystianizację naszego kraju i włączył go do wspólnoty europejskich państw chrześcijańskich. Od tej pory polska kultura, historia i tożsamość rozwijały się na fundamencie tradycji chrześcijańskiej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia. W 2019 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

Aby właściwie uczcić ten doniosły jubileusz  wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w strój galowy z biało-czerwonymi akcentami.

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupionym w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna 

 

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 13 kwietnia w naszej szkole, uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie uczniów z ratownikiem medycznym – panem Łukaszem Kózką obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Podczas specjalnych pokazów uczniowie mogli się poczuć jak mali ratownicy. Podczas specjalnych pokazów uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Pod czujnym okiem pana ratownika uczniowie mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Im więcej uczniów znających zasady udzielania pierwszej pomocy, tym bezpieczniej wśród polskiego społeczeństwa.

Anna Kopyś

 

LEKCJE Z DORADCAMI ZAWODOWYMI 

Ustalenie ścieżki kariery to trudny proces, z którym zmagają się wszystkie młode osoby. Wybór szkoły średniej może decydować o tym co będą robić w przyszłości. Dobry wybór zawodu i ścieżek dalszego kształcenia to jeden z etapów planowania i rozwijania kariery. Dlatego w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego dnia 13.04.2023 r. gościliśmy w naszej szkole doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Lekcje na temat rozwoju edukacyjno-zawodowego poprowadziła min. pani Marta Rojek - zastępca dyrektora PUP Kielce. Uczniowie klasy 8 wzięli udział w spotkaniu, podczas którego zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi rynku pracy w województwie świętokrzyskim oraz możliwościami rozwoju edukacyjno-zawodowego. Prowadzący spotkanie również zwracali uwagę, że praca w zawodzie, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami, uzdolnieniami, predyspozycjami, umiejętnościami będzie sprawiać nam przyjemność  i pozwoli na osiągnięcie sukcesu. Ponadto poprzez realizację Programu Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego uczniowie otrzymują wszechstronne wsparcie w procesie decyzyjnym wyboru szkoły i kierunku kształcenia w formie różnorodnych spotkań z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych.

Anna Kozieł 

APEL WIELKANOCNY

W dn. 4 kwietnia 2023 r., na kilka dni przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, odbył się w naszej szkole uroczysty apel, przygotowany przez uczniów klasy III pod kierunkiem wychowawczyni pani Beaty Łapki. Zaprezentowane przez nich wiersze i piosenki przybliżyły najbardziej znane zwyczaje i obrzędy związane z tymi najważniejszymi dla chrześcijan Świętami. Dzieci przypomniały, jak wyglądają obchody Triduum Paschalnego, z czego przygotowujemy tradycyjną święconkę, jak robi się pisanki, jakie znaczenie ma dzielenie się jajkiem, na czym polega uroczyste śniadanie wielkanocne czy  śmigus–dyngus. Wyjaśniły, czego symbolem są konkretne składniki wielkanocnego koszyczka, takie jak baranek, jajka, chleb, sól, wędliny, chrzan, babka wielkanocna. Uroku przedstawieniu dodała niezwykle barwna dekoracja, przygotowana przez panie Annę Kozieł i Ewę Metrykę–Warchoł oraz pięknie przystrojony stół wielkanocny z wiosennymi akcentami.

Po programie artystycznym pani dyrektor Beata Stępień podziękowała małym artystom oraz złożyła całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia.

Magdalena Skrzeczyna

 

WARSZTATY PLASTYCZNE  - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (MARZEC)

W dn. 24 marca 2023 r.  gościliśmy w naszej szkole Panie Annę Obarę, Wiesławę Paź oraz Dorotę Mrożek należące do Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki”. Przeprowadziły warsztaty plastyczne dla klas 4–7 oraz klasy II, na których pokazały dzieciom, jak wykonuje się wiosenne kwiaty z bibuły marszczonej tzw. krepiny, które można wykorzystać do udekorowania palmy wielkanocnej. Uczestnicy zajęć z wielkim zaangażowaniem włączali się do pracy i szybko opanowali technikę tworzenia bibułowych kwiatków. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich własnoręcznie wykonanych ozdób, które wyglądały naprawdę ładnie i kolorowo.

Składamy serdeczne podziękowania Paniom z KGW „Katarzynianki”, które poświęciły czas i włożyły wiele serca w przeprowadzenie ciekawych zajęć, na których uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności plastyczne i poznać  tajniki sztuki rękodzielniczej.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W GRUPIE PSZCZÓŁEK, BIEDRONEK I MOTYLKÓW

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny od rana w przedszkolu panowało wielkie poruszenie. Dzieci nie mogły się doczekać spotkania z Wiosną. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się nowej pory roku, jednak największą atrakcją dla przedszkolaków był spacer po szkolnym korytarzu. Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem z Marzanną, trzymając w rękach wiosenne symbole. Podczas przemarszu przywoływały Wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. Przedszkolaki dowiedziały się również, że istnieje krótkie zaklęcie pomagające przepędzić zimę - „Zgiń przepadnij zimo, i nie wracaj do nas! Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona!”- symbolicznie pożegnały zimę. Wraz z Panią Wiosną dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki, odgadywały nazwy wiosennych kwiatów. Bardzo się cieszymy, że Wiosna jest wśród nas.

Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok. Ten dzień z pewnością był dla każdego przedszkolaka radosnym i niezapomnianym wydarzeniem. Tego dnia naszych przedszkolaków odwiedziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Katarzynianki", które przygotowały dla naszych maluszków słodki poczęstunek w postaci racuchów, za co sedecznie dziękujemy. 

Bożena Dwojewska 

 

TAK WITALIŚMY WIOSNĘ!

21 marca jednoznacznie kojarzy się wszystkim z Pierwszym Dniem Wiosny. W szkołach ten dzień jest różnie obchodzony. W jednych dzieci mają zwyczajne lekcje, w innych są organizowane wyjazdy czy wyjścia w poszukiwaniu oznak długo oczekiwanej wiosny albo odbywają się inne nietypowe zajęcia. W naszej szkole tego dnia nie było zwyczajnych lekcji, w zamian uczniowie zostali zaproszeni do udziału we wspólnej zabawie, mającej na celu integrację klas jak również całej społeczności uczniowskiej. Aby uatrakcyjnić ten dzień Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Anną Kozieł i w porozumieniu z wychowawcami klas  zorganizował tzw. Wiosenalia. Złożyły się na nie różnorodne konkurencje- konkursy, zabawy, quizy, gry zespołowe, w których uczniowie klas  4–8 mogli wykazać się swoimi umiejętnościami – sportowymi, ruchowymi, manualnymi, a także zwinnością, refleksem i wiadomościami z różnych przedmiotów. Wszystkie konkurencje podlegały ocenie punktowej. Ponadto kilka dni wcześniej każda klasa przygotowała plakat o tematyce wiosennej, który również został oceniony. Po podliczeniu punktów okazało się, że najlepiej poradzili sobie uczniowie klasy 8, za co w nagrodę wszystkie osoby z  tej klasy otrzymały Kartki – Niepytki, zwalniające z odpowiedzi ustnej z wybranego przedmiotu. Po zabawie uczniowie relaksowali się oglądając  film na korytarzu szkolnym i zajadając popocorn, dzięki czemu mogli poczuć się jak w kinie. Na koniec poszczególne klasy rozegrały między sobą mecze w piłkę nożną na sali gimnastycznej.

Atrakcji nie zabrakło też w klasach młodszych. Dzieci przyszły w tym dniu ubrane w stroje z akcentami wiosennymi. Przygotowały zdrowe i kolorowe wiosenne kanapki oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których wyklejały zajączki. Miały również możliwość wspólnego oglądania filmu i zjedzenia popcornu. Ponadto panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Katarzynianki” przygotowały dzieciom poczęstunek w postaci słodkich racuchów, a dla grona pedagogicznego znakomitą szarlotkę, za co składamy serdeczne podziękowania.

Pierwszy Dzień Wiosny upłynął na wspólnej zabawie, wszystkim dopisywał humor, w szkole było niezwykle kolorowo za sprawą wiosennych ozdób na korytarzach oraz barwnych strojów naszych uczniów.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna

 

PROFILAKTYKA W SZKOLE - SPOTKANIE Z POLICJANTEM 

Niestety coraz częściej wśród uczniów wielu szkół obserwujemy niebezpieczne zjawisko jakim jest agresja. Niepokojące informacje donoszą również media i prasa. Mówimy o agresji fizycznej, psychicznej, relacyjnej (wykluczenie z grupy społecznej), ale również o cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. 

W szkole podejmowanych jest wiele działań z zakresu profilaktyki, w tym zachowań. Jednym z nich było spotkanie uczniów klas V-VIII z dzielnicowym Komisariatu Policji w Bodzentynie mł. asp. Tomaszem Mrozem. Policjant szerzył wiedzę prawniczą, ostrzegł, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekencji. Uświadomił uczniom skutki agresji, przemocy i hejtu w Internecie. Podkreślał, że zachowania te są karane, a uczniowie mimo, że nie są pełnoletni również ponoszą za nie odpowiedzialność. 

Podczas spotkania policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnił czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:

- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;

- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następsnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. 

Iwona Pańtak 

 

DZIEŃ KOBIET

8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Co roku z okazji tego marcowego święta męska część naszej szkoły pamięta o życzeniach, kwiatach i upominkach dla Pań oraz koleżanek z klasy. Tak było również w tym roku. W każdej klasie chłopcy postarali się o to, aby dziewczynki w tym dniu czuły się wyjątkowo i przygotowali dla nich różne podarunki. Ponadto Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Anny Kozieł zorganizował apel, na którym przypomniana została historia Święta Kobiet m.in. gdzie i kiedy zaczęto je obchodzić, a także w jaki sposób obchodzi się ten dzień w różnych krajach na świecie. Spośród wybranych wcześniej w każdej klasie dziewczyn, na apelu wylosowano najsympatyczniejszą dziewczynę z klas I – III oraz z klas IV – VIII.

Najsympatyczniejsze dziewczęta w naszej szkole to:

 • Maja Prędota z klasy I
 • Natalia Królicka z klasy VIII

Ten dzień upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.

Magdalena Skrzeczyna 

PODSUMOWANIE PROJEKTU "DODAJEMY ENERGII PTAKOM NA ZIMĘ"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Dodajmy energii ptakom na zimę” zorganizowanym przez Świętokrzyski Park Narodowy. Otrzymaliśmy 2 karmniki, atlas ptaków, ziarna słonecznika i karmę w kulach oraz na czas projektu wypożyczona została lornetka. Zadaniem uczniów było systematyczne dokarmianie ptaków od 14 listopada 2022 r. do 28 lutego 2023 r. oraz prowadzenie dziennika obserwacji. W dniu 24 lutego 2023 r. w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie odbyło się podsumowanie projektu, w którym uczniowie klasy 8: Szymon Miernik, Wojciech Stępnik, Bartłomiej Kowalik i Kornelia Raczyńska wzięli udział. Obserwowali odławianie ptaków, obrączkowanie pod okiem ornitologa, poznawali jak określić wiek ptaka oraz stan otłuszczenia. Podążali tropami zwierząt żyjących na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na zakończenie upiekli kiełbaski w ognisku.

Marta Koprowska

ZABAWA POPRZEZ NAUKĘ 

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” dzieci z Punktu Przedszkolnego uczyły się manipulować klockami magnetycznymi. Dzięki takiej zabawie dzieci rozwijały swoją kreatywność, cierpliwość oraz skupienie poprzez łączenie magnetycznych elementów. Dzieci chętnie budowały trójwymiarowe obiekty używając kart z inspiracjami a także wymyślały własne projekty.

 

UCZEŃ Z KLASĄ

W bieżącym roku szkolnym decyzją Rady Pedagogicznej tytuł „Ucznia z klasą” otrzymał  uczeń klasy VIII – Bartosz Pożoga, wyróżniający się wysokimi wynikami w nauce oraz wzorowym zachowaniem. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Bartek od początku edukacji w szkole podstawowej, czyli od klasy pierwszej, nie opuścił ani jednej godziny lekcyjnej. Każdego roku otrzymywał dyplom za 100 % frekwencję. Chłopiec jest życzliwy, koleżeński, chętnie pomaga innym w nauce i rzetelnie wywiązuje się z powierzonych mu zadań. 

Jeśli chodzi o przedmioty szkolne to Bartek najbardziej  lubi matematykę, fizykę i język angielski. Swój przyszły zawód wiąże z księgowością. W wolnym czasie lubi spotykać się ze znajomymi i jeździć na wycieczki rowerowe. Najchętniej czyta książki z kręgu literatury fantasy.

Statuetkę „Ucznia z klasą” wręczyła Bartoszowi pani dyrektor Beata Stępień na apelu podsumowującym pracę szkoły za I semestr.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Magdalena Skrzeczyna

 

PIERWSZA LEKCJA Z DRUKARKĄ 3D -  LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (LUTY)

Uczniowie klasy VII zostali wprowadzeni w świat modelowania 3D. Na zajęciach z informatyki poznawali zasady obsługi drukarki 3D. Uczniowie uczyli się jak zakładać i wprowadzić filament, kalibrować urządzenie i poziomować stół. Następnym krokiem było zapoznanie się z budową i działaniem drukarki 3D, obszarem roboczym czyli platformą. Ogólną zasadą działania, korzystającą z przyrostowej metody druku, która opiera się na warstwach. Drukarka 3D jest cześcią wyposażenia, jakie otrzymała nasza szkoła w ramach programu "Laboratoria przyszłości."  

Beata Łapka 

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ SZKOŁY ZA I SEMESTR 

W dn. 14.02.2023 r. odbył się  apel mający na celu podsumowanie pracy szkoły za I semestr roku szkolnego 2022/2023. Pani dyrektor Beata Stępień przeanalizowała wyniki klasyfikacji śródrocznej. Najpierw przedstawiła klasę z najwyższą średnią, a następnie wyróżniła uczniów poszczególnych klas, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu. Wymieniła uczniów, u których odnotowano 100 % frekwencję. Pani dyrektor rozdała dyplomy uczniom, którzy wzięli udział i zwyciężyli w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Na apelu wręczono też statuetkę  „Ucznia z klasą”,  którą zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej otrzymał w tym roku uczeń klasy 8 - Bartosz Pożoga.

Ponadto 14 lutego obchodzone są znane wszystkim walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania miłości, sympatii, przyjaźni. Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował „pocztę walentynkową. Życzenia można było przesłać nie tylko tym, do których nasze serce bije mocniej, ale także lubianym przez nas koleżankom i kolegom oraz nauczycielom, których darzymy szczególną sympatią. Przedstawiciele samorządu zadbali o to, aby kartki i liściki walentynkowe trafiły w ręce adresatów i w czasie apelu wręczyli je właściwym osobom.

Magdalena Skrzeczyna 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej.  Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku, Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest w ponad 150 państwach.

Również i w naszej szkole w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu były realizowane różne działania, które miały na celu przybliżenie uczniom korzyści i zagrożeń wynikających z „bycia w sieci”.

Przygotowana została gazetka tematyczna, na której zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń  w sieci. Na zajęciach komputerowych w klasach 1-3, na lekcjach informatyki w kl. 4-8, a także na lekcjach wychowawczych odbyły się pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy.

Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Pod koniec zajęć uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.plwww.sieciaki.plwww.dzieckowsieci.plwww.bezpiecznyinternet.pl 

Anna Kozieł 

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

26 stycznia 2023 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Wzięły w niej udział dzieci z Punktu i Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniowie klas I -VIII z podziałem na grupy wiekowe. Tego dnia korytarz szkolny zamienił się w salę balową, przystrojoną kolorowymi balonami. Najpierw bawiły się dzieciaki z przedszkola, następnie uczniowie z młodszych i starszych klas podstawówki.

Najmłodsi pojawili się na balu w oryginalnych przebraniach i pięknych, balowych strojach. Towarzyszyli im profesjonalni animatorzy, którzy urozmaicali zabawę organizując ciekawe gry i konkursy. Dzieci były angażowane do układów tanecznych wykonywanych w rytmie znanych, lubianych i dostosowanych do ich wieku utworów muzycznych. Wybrano króla i królową balu.  Nie zbrakło takich  atrakcji jak bańki mydlane, dymy i kolorowe światła. Starsi uczniowie bawili się równie dobrze przy ulubionych kawałkach muzyki młodzieżowej. Zorganizowali różne zabawy taneczne i karaoke. Cóż to była za impreza! W radosnej atmosferze czas szybko dobiegł końca, a dzieci ze smutkiem  opuszczały salę.

Zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom balu rodzice przygotowali pyszny poczęstunek, aby nie zabrakło im sił na tańce. Wszyscy świetnie się bawili, a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.  Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.

Magdalena Skrzeczyna

 

KOCHAMY WAS...

Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk - na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie.

24 stycznia 2023r. uczniowie klasy II przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Na wstępie dzieci zaprezentowały swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Artyści z klasy II z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Dzieci z grup przedszkolnych w sposób humorystyczny zaprezentowałyswoje taneczne i aktorskie umiejętności. Dziewczynki wzruszyły, a zarazem rozbawiły Babcie i Dziadków wykonując taniec do piosenki ,,Babuszki staruszki". Grupa chłopców zaprezentowała natomiast układ do utworu ,,W murowanej piwnicy". Wnuki swoim występem rozczuliły przybyłych gości. Publiczność nie żałowała pochwał dla dzieci i nagrodziła je gromkimi brawami. Nie zabrakło również przygotowanych specjalnie na tę okazje prezentów dla Babć i Dziadków.

Dzień 24 stycznia2023.r był niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla seniorów. To dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Po części artystycznej, obecna na uroczystości Pani Dyrektor Beata Stępień podziękowała małym artystom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom. 

To był naprawdę wyjątkowy dzień, który pokazał nam, jak ważne są tego rodzaju spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

Anna Kopyś

 

 

Z KLOCKAMI ŁATWIEJ! - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (GRUDZIEŃ)

Uczniowie klasy III bardzo często korzystają z klocków magnetycznych zakupionych w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Podczas zajęć technicznych, świetlicowych uczniowie zamieniają się w prawdziwych konstruktorów. Chętnie budują trójwymiarowe obiekty. Korzystają z gotowych instrukcji, wykorzystują również własną wyobraźnię i pomysłowość. Zabawy z klockami uczą kreatywności, planowania, myślenia przestrzennego, wywołują zadowolenie, radość z tworzenia.

W czasie naszych zajęć powstało wiele ciekawych, nieszablonowych projektów.

Beata Łapka 

WIZYTA W POLSKIM RADIU KIELCE - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI  (LISTOPAD)

W dniu 30 listopada 2023 r. klasy I–III z naszej szkoły odwiedziły siedzibę Radia Kielce i mieszczące się w nim Centrum Edukacji Medialnej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach radiowych. Na interaktywnej ściance poznali krótką historię mediów. W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny Green Screen próbowali swoich sił w roli spikera wiadomości i prezentera pogody. Dowiedzieli się również ciekawych informacji na temat fake newsów,  manipulacji medialnej oraz sposobów walki z nimi.

Warsztaty były bardzo ciekawe. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone, z dużą wiedzą na temat pracy radiowca.

Podczas warsztatów uczniowie i nauczyciele wykonywali zdjęcia wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

Beata Łapka

AKCJA "TALENCIAKI"

W związku z zakończeniem akcji szkoły promującej talenty, prowadzonej przez sieć sklepów LIDL, w imieniu całej szkoły bardzo dziękujemy za wszystkie talony przekazane na rzecz naszej placówki i dzieci uczących się w szkole. 

Dzięki Państwa zaangażowaniu do przedszkolaków trafil zestaw plastyczny:

 • 180 sztuk plastelin (12 kolorów po 15 szt.)
 • 5 zestawów farb plakatowych firmy Bambino , 6 kolorów
 • 5 kubków z blokadą wylania wody
 • 40 pedzelków do farb i kleju
 • 10 bloków rysunkowych 
 • 5 zestawów kredek Bambino, 24 kolory 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ...

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnie przez wszystkich wyczekiwany.        

20 grudnia 2022 r. w świąteczny nastój wprowadzili  nas uczniowie klas III, IV, V i VIII, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe pod opieką katechetki pani Marty Koprowskiej. Kolejny już raz wcielili się w biblijne postacie, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Boskiej Dzieciny w ubogiej betlejemskiej stajence. Na scenie pojawili się Maryja i Józef, pasterze, którzy pierwsi złożyli pokłon Jezusowi,  królowie z darami oraz aniołowie. Scenariusz został wzbogacony pięknymi kolędami i pastorałkami, które młodzi artyści śpiewali przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Tegoroczne jasełka obejrzała cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Sekretarz Miasta i Gminy pan Wojciech Furmanek, sołtys Świętej Katarzyny – pan Piotr Janicki, emerytowana dyrektor szkoły – pani Ewa Orzechowska, ksiądz prof. Zygmunt Nocoń, przedstawiciele Rady Rodziców - pani Ewa Czapnik i pani Magdalena Paciorek oraz rodzice uczniów biorących udział w przedstawieniu.

Po występie głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego widowiska oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Magdalena Skrzeczyna 

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 

Betlejemskie Światło Pokoju odpalane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przybyło do naszej szkoły dzięki Harcerzom i Zuchom ZHP. W tym roku przekazaniu światła towarzyszy hasło „Światło dla Ciebie”. chcemy, żeby napełniało nasze serca pokojem, miłością i zachęcało do spełniania dobrych uczynków. Światełko jest znakiem pokoju, poświadczenia wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.

 

 

SŁODYCZE DLA ŻOŁNIERZY

Odpowiadając na apel Urzędu Gminy, Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie nasza szkoła włączyła się do akcji „Świętokrzyskie Murem za Polskim Mundurem”. Uczniowie zebrali słodycze, które za pośrednictwem w/w instytucji zostały przekazane Żołnierzom 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, służącym  na polsko – białoruskiej granicy. Udział w akcji był okazją do wyrażenia wdzięczności żołnierzom, funkcjonariuszom policji i straży granicznej za ich ciężką pracę i ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju.

Magdalena Skrzeczyna

GWIAZDKOWE SERCE

W ten wyjątkowy, przedświąteczny czas nie możemy przechodzić obojętnie obok tych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Pomagając, sprawiamy radość drugiej osobie, a dobro, które ofiarujemy,  z pewnością kiedyś do nad wróci.

W ramach szkolnego wolontariatu została przeprowadzona w naszej szkole akcja charytatywna pod hasłem „Gwiazdkowe serce”. Chętnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się do niej wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przynosili słodycze, produkty spożywcze, środki czystości, ubrania, buty, zabawki, pościel itp. Posłużyły one do przygotowania świątecznych paczek, które zostały przekazane pogrążonej w żałobie rodzinie z Radlina znajdującej się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy okazali serce i wspierali naszą akcję.

Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

W dniu 13 grudnia 2022r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pszczelarskie pod nazwą „Pszczoły – nasi mali przyjaciele”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VIII.

Pan pszczelarz zapoznał dzieci z życiem pracowitych owadów, jakimi są pszczoły oraz obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice- zbieraczki miodowe i pyłkowe.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Nauczyli się też, jak odróżnia się pszczołę od osy.

Ponadto pan pszczelarz przedstawił dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski, opowiedział, jak powstaje i z czego się go otrzymuje. Uczniowie dowiedzieli się, że istnieje wiele  rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem oraz jak powstają świeczki z plastra wosku. W trakcie zajęć dzieci wykonały również świeczki z plastra wosku pszczelego, kóre zabrały do domu na pamiętkę wraz z dyplomem Przyjaciela pszczół. 

Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula i plastra miodu, stroju pszczelarza, a nawet przyborów, których używa w swojej codziennej pracy.

To były bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia!

Anna Kopyś

 

DODAJEMY ENERGII PTAKOM NA ZIMĘ

Szkoła Podstawowa im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie bierze udział w projekcie edukcyjnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego "Dodajemy energii ptakom na zimę" finansowanym ze środków Fundacji PGE.

Ideą projektu jest edukacja uczniów w zakresie znajomości ptaków zimujących w Polsce, ich zwyczajów oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i trudnosci z jakimi borykają one zimą. 

W ramach projektu otrzymaliśmy dwa karmniki, zapas karmy dla ptaków na okres zimy, lornetkę oraz atlas do rozpoznawania ptaków, mające pomóc w prowadzeniu obserwacji. 

Karmniki zostały zainstalowane na terenie szkoły. Projekt rozpoczął się 14 listopada 2022 r. i będzie trwał do 28 lutego 2023 r. Uczniowie będą na bieżąco uzupełniać karmę w karmnikach oraz prowadzić obserwacje odwiedzających karmniki ptaków. 

Marta Koprowska 

 

 

NAUCZYCIEL ROKU KLAS IV-VIII

 

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Plebiscycie Edukacyjnym 2022 przeprowadzonym przez gazetę „Echo Dnia”.

Po I etapie na szczeblu powiatowym, miejsce I w kategorii Nauczyciel Roku klas 4-8 zajęła Pani Ewa Metryka–Warchoł, która awansowała tym samym do finału wojewódzkiego. Warto nadmienić, że nasza szkoła w tym samym plebiscycie zajęła II miejsce w powiecie jako Szkoła Roku.

Na II etapie, w wyniku głosowania, które zakończyło się 2 grudnia 2022 r., pani Ewa Metryka-Warchoł zajęła IV miejsce w województwie świętokrzyskim i znalazła się tym samym w gronie najlepszych nauczycieli w naszym regonie.

Pani Ewa jest nauczycielem matematyki z 28-letnim stażem pracy. Od września 2022 roku pełni w naszej szkole funkcję wicedyrektora. Dała się poznać jako kompetentny i doświadczony nauczyciel i wychowawca. To osoba niezwykle serdeczna i życzliwa, otwarta na potrzeby uczniów. Chętnie służy pomocą zarówno innym nauczycielom jak i dzieciom. Jest osobą aktywną, rzetelną i odpowiedzialną,  bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków i zadań. Każdy może liczyć na jej pomoc, dobrą radę i wsparcie.

Serdecznie gratulujemy Pani Ewie i życzymy wielu zawodowych sukcesów!!!

Społeczność Szkoły Podstawowej w Św. Katarzynie

 

MIKOŁAJKI

W okresie mikołajkowym dużo się działo w naszej szkole. Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Atrakcje zaczęły się już kilka dni wcześniej przed tradycyjnym dniem Św. Mikołaja.

Pierwszy wyjazd mikołajkowy odbył się 30 listopada. W tym dniu dzieci z klasy I i III pojechały na wycieczkę do Kielc. Najpierw udały się z wizytą do siedziby Radia Kielce, gdzie zapoznały się z pracą radiowców oraz dowiedziały się, jak powstaje audycja radiowa. Następnie w kinie obejrzały film animowany pt. „Dziwny świat”, po którym poszli na pyszne „jedzonko”.

Z kolei 2 grudnia na wycieczkę wybrali się uczniowie klas IV- VIII. Odwiedzili BWA w Kielcach, gdzie mieli okazję obejrzeć aktualne wystawy, po czym wzięli udział w warsztatach z haftu.  Uczniowie – na wyciętych wcześniej kształtach z banerów: choinka, mikołaj, gwiazdka, miś – haftowali bezpiecznymi igłami przestrzenne, ozdobne formy na choinkę. Musieli wykazać się przy tym sprawnościami manualnymi oraz kreatywnością. Później pojechali do kina, gdzie obejrzeli film pt. „Mecz o wszystko”, a następnie poszli się posilić.

6 grudnia kontynuowano mikołajki w szkole. W tym dniu każdy, kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajkową czapkę. Uczniowie mogli nosić czapki przez cały dzień, na każdej lekcji, dzięki czemu byli zwolnieni od odpytywania.  Tym razem Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów zawitał do klasy II i obdarował czekające na niego dzieciaki upominkami  i słodyczami. O swoich wychowankach nie zapomniała też pani dyrektor Beata Stępień, która poczęstowała wszystkich mikołajkowymi cukierkami.

Magdalena Skrzeczyna

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach.

Głównym celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych emocji. Przesłanie tego dnia jest proste -bądźmy życzliwi każdego dnia, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia przekazywana drugiemu człowiekowi wraca do nas z nawiązką.

Hasło tegorocznej edycji „Życzliwość ma moc!” zachęca do dzielenia się dobrym słowem, posługiwania się pozytywnym komunikatem i doceniania siły płynącej z ich stosowania. Również nasza szkoła  świętowała ten dzień. Uczniowie  na tablicy życzliwości umieszczali życzliwe, miłe i serdeczne słowa skierowane do całej społeczności szkolnej.

 

Zasady Tego dnia (i nie tylko !):

 • Przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi!
 • Bądź także uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy czy w szkole osób.
 • Zrób coś miłego.
 • Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc!

Anna Kozieł 

PRÓBNA EWAKUACJA

18 listopada 2022 r. został przeprowadzony w naszej szkole próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli i pracowników z budynku szkoły. Punktualnie o godz. 10.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego (zgodnie z przyjętymi procedurami) dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–VIII pod opieką nauczycieli udali się na miejsce zbiórki, czyli na plac zabaw przed szkołą. Następnie nauczyciele przekazali pani dyrektor Beacie Stępień informacje dotyczące stanu liczebności klas. Cała akacja przebiegła bardzo sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Nad właściwym przebiegiem ewakuacji czuwali strażacy z OSP w Bodzentynie, którzy po jej zakończeniu sprawdzili budynek szkoły, a następnie zaimprowizowali akcję ratunkową z udziałem uczennicy klasy 8. Wszyscy zebrani na dziedzińcu szkoły mieli okazję zobaczyć, jak strażacy wynoszą poszkodowaną z budynku i udzielają jej pierwszej pomocy.

Głównym celem próbnej ewakuacji było przypomnienie uczniom i pracownikom szkoły podstawowych zasad dotyczących właściwego zachowania się w przypadku wybuchu pożaru na terenie szkoły.

Magdalena Skrzeczyna

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2022 r. społeczność naszej szkoły włączyła się do obchodów Narodowego Święto Niepodległości. Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią panią Iwoną Pańtak przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniana została tragiczna historia naszej ojczyzny od momentu, kiedy przestała istnieć na mapach Europy, poprzez walki naszego narodu o wyzwolenie, aż do odzyskania wolności w 1918 r. Program wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru przygotowanego przez pana Roberta Puchałę.

W tym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - VIII przyszli do szkoły ubrani w strój galowy, który przystroili dodatkowo biało - czerwonymi kotylionami. 

Włączając się do akcji Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Magdalena Skrzeczyna

WITAMY W NASZEJ BAJCE - DZIEŃ BAJKOWY W NASZEJ SZKOLE

7 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Chętnie dzieci przebrały się w tym dniu za ulubionego bajkowego bohatera. Nie zabrakło więc księżniczek, rycerzy, czarownic, wróżek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Kopciuszka,  Shreka i wielu innych znanych i lubianych przez wszystkich  książkowych czy filmowych postaci. Spotkać ich można było na zajęciach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych, świetlicy czy stołówce, co sprawiło, że w szkole zrobiło się niezwykle kolorowo i magicznie. Każda klasa miała okazję zaprezentować swoje kostiumy oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie na specjalnie przygotowanej „bajkowej ściance”.

Ten dzień był doskonałą okazją do przypomnienia sobie znanych i lubianych baśniowych bohaterów, którzy w dzieciństwie towarzyszą każdemu z nas jednocześnie bawiąc i ucząc właściwych zachowań.

Ponadto odbył się w tym dniu kiermasz ciastek przygotowany i przeprowadzony przez Radę Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Można więc powiedzieć, że był to niezwykle barwny, ale i słodki dzień w naszej szkole.

Magdalena Skrzeczyna

 

KLOCKI MAGNETYCZNE NIE TYLKO DO ZABAWY, ALE I NAUKI - LABORATOSA PRZYSZŁOŚCI (LISTOPAD)

Klocki magnetyczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Należą one do grupy klocków konstrukcyjnych. Ich układanie polega na łączeniu ze sobą namagnesowanych figur i patyczków. Klocki magnetyczne dla dzieci są niezwykle proste  w obsłudze i nie wymagają użycie siły. Z klocków tych można układać prostsze, płaskie budowle - kontury budynków, figur geometrycznych, a także literki i cyferki, które pomogą w nauce. Elementy trzymają się naprawdę mocno. Co istotne tego typu produkty dla dzieci wykonane są z bezpiecznych dla dzieci materiałów, więc nie trzeba obawiać o to, że są one szkodliwe. W ostatnim czasie, w miesiącu listopad, uczniowie klasy II mieli przyjemność zapoznać się właśnie z tym rodzajem klocków. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursie na najładniejszą budowlę, powstałą przy użyciu tych niezwykłych przedmiotów. Układanie klocków niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Poczynając od pobudzenia wyobraźni i kreatywności, przez wzmocnienie chwytania i małej motoryki, po naukę kolorów, liczenia oraz planowania i myślenia przestrzennego. Dzieci wykazały się wyobraźnią i kreatywnością. Widać było, że zajęcie to sprawiało im wielką radość i frajdę. 

Klocki magnetyczne "Magformers" zostały zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
Anna Kopyś

SZKOŁA PAMIĘTA

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Tradycją już jest odwiedzanie przez naszych uczniów w ostatnim tygodniu października lokalnych miejsc pamięci związanych z historią najbliższej okolicy, jak również porządkowanie bezimiennych grobów żołnierzy, ludzi zasłużonych i cenionych dla lokalnej społeczności. W akcji wzięły również przedszkolaki składając kwiaty i zapalając znicze na mogiłach pomordowanych na skraju Puszczy Jodłowej.

Symboliczne zapalenie zniczy to hołd dla wszystkich, którzy oddali życie za wolność i niepodległość. Listopad to czas zadumy i wspomnień, czas w którym należy się zatrzymać choćby na chwilę i zastanowić co jest najważniejsze w życiu człowieka. Pamiętajmy, że: „ Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Marta Koprowska

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 27.10.2022 r. uczniowie klasy II wraz z opiekunami pojechali na Uroczyste Pasowanie na czytelnika do Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Dzieci zostały powitane przez dyrektora biblioteki Pana Marcina Sikorskiego. Następnie odbyła się część artystyczna ,,W świecie wierszy Jana Brzechwy", a po niej uroczyste Pasowanie na czytelnika. Pasowania dokonała Pani Anna Koprowska.

Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka tomem Baśni dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przyrzeczeniem które będzie im przypominało o tym uroczystym wydarzeniu.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książęczki i zakładki. Fundatorem książek była Biblioteka Publiczna. Po uroczystości wszyscy udali się do OSP. Pracownik opowiedział dzieciom o działalności straży, pokazał sprzęt, oraz odpowiedział na liczne pytania. Na koniec odwiedziliśmy zabytkowy kościół, oraz pospacerowalimy po rynku miejskim.

Anna Kopyś, Maria Szymczyk

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

W październiku w ramach orientacji zawodowej uczniów klasy 7 i 8  odwiedziła st.szer. Tatiana Mastelarz - żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciekawy sposób przedstawiła  uczniom tajniki  zawodu żołnierza – obowiązki, czynności oraz środowisko pracy. Równocześnie zapoznała młodzież ze ścieżką edukacyjną. Uczniowie byli zadowoleni i żywo zainteresowani tematyką spotkania.

Anna Kozieł 

 

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie.
25 października 2022roku słowa ślubowania w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Andrzeja Jarosińskiego, Dyrektor Szkoły pani Beaty Stępień, nauczycieli, uczniów i rodziców wypowiedziało zgodnie 17 uczniów klasy I. Po powitaniu gości przez wychowawczynię klasy I panią Ewę Hajduk nastąpiła część artystyczna. Program przygotowany przez uczniów bardzo się podobał. Dzieci wykazały się umiejętnością recytowania wierszy i śpiewania piosenek przy akompaniamencie pana Roberta Puchały. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie, a wychowawczyni wręczyła im legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu uroczystości dzieci udały się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
Ewa Hajduk 
 

DZIĘKUJEMY WAM - NAUCZYCIELE

W dniu 11 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, zwanego potocznie Dniem Nauczyciela. Uczniowie klas IV – VIII pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny przygotowali program artystyczny, poświęcony tym, którzy wkładają każdego dnia wiele pracy w ich wykształcenie i wychowanie.

Występ rozpoczął się od przywitania wszystkich zebranych na sali gości. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce szkolnej. Z ust wychowanków popłynęło wiele ciepłych słów wdzięczności oraz serdecznych życzeń. Na początku przedstawiona została „instrukcja” odróżniania dwóch grup, które składają się na szkolną społeczność  – czyli uczniów i nauczycieli, po czym recytowano rymowanki na temat przedmiotów szkolnych oraz dedykacje dla nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia. Nie zabrakło też zabawnych fraszek o uczniach i ich szkolnych perypetiach.

Program został wzbogacony piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru, który do występu przygotował pan Robert Puchała. Akademia odbyła się na tle dekoracji wykonanej przez panią Jadwigę Mazur. Na zakończenie uczennice należące do SU złożyły najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom, a następnie przekazały na ręce pani Dyrektor słodki podarunek. Występ zakończył się odśpiewaniem gromkiego „Sto lat!”.

Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodych ludzi, życząc im jednocześnie dużo zdrowia i satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Magdalena Skrzeczyna

 

 

POD MIKROSKOPEM - ZAJĘCIA W RAMACH PROGRAMU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” - PAŹDZIERNIK

W dniu 7 października 2022 r. w klasach V, VI i VII odbyły się zajęcia z biologii z wykorzystaniem mikroskopów zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Zajęcia miały na celu wyjaśnienie zasad posługiwania się mikroskopem,  naukę samodzielnej pracy z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego, planowanie i przygotowanie doświadczeń biologicznych. Uczniowie w trakcie zajęć poznali sprzęt laboratoryjnych i nauczyli się go nazywać. Następnie w parach zapoznali się najpierw z budową mikroskopu i zasadami korzystania. Uczniowie prowadzili obserwację mikroskopowe z wykorzystaniem preparatów gotowych. Wiedzę poznaną na lekcjach biologii mogli wykorzystać w praktyce. Początkowe obawy wynikające z braku doświadczenia w pracy z mikroskopem i sprzętem szybko minęły, a zastąpiła je ciekawość i chęć poznania nowych obszarów wiedzy. Dzięki temu młodzież samodzielnie, pod okiem nauczyciela, korzystała z zajęć, nabywała nowych umiejętności i pewności siebie.  

W czasie zajęć realizowane były tematy:

1. Obserwacje mikroskopowe

2. Jak poznawać biologię?

3. Tkanka nabłonkowa, mięśniowa i nerwowa

4. Tkanka łączna

5. Budowa i funkcje skóry

Realizacja tych zajęć wpłynęła na rozwijanie zainteresowań oraz opanowanie wiadomości przyrodniczych. Pomoce te sprawiły, że zajęcia były ciekawe i dodatnio stymulowały procesy poznawcze uczniów.

Edyta Baran 

 

WYCIECZKA DO BAŁTOWA KLAS I-III

W dniu 6 października 2022 r. roku odbyła się wycieczka klas I, II, III do JuraParku w Bałtowie. Najpierw odbyliśmy przejażdżkę amerykańskim autobusem (school busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. W dolnej części Zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków. Zwiedziliśmy “Polskę w Miniaturze”  wystawę 50 miniatur  reprezentujących najciekawsze zabytki architektury obronnej i rezydencjonalnej, powstałe na przestrzeni 700 lat.  Kolejnym punktem naszego pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką. Co wspólnego mają dinozaury z wiedźmami? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w wiosce czarownic, jak się okazało bardzo sympatycznych. Emocjonalnym punktem wycieczki było Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Spotkanie „oko w oko” z rekinem zmroziło krew w żyłach. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości.

O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Uwieńczeniem wycieczki było zakupienie drobnych pamiątek. Z wycieczki do Kariny Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni.

Anna Kopyś

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2022 r. w klasie II chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom prezenty w postaci małych kolorowych samochodzików.  Dla osłodzenia święta chłopcy zostali obdarowani czekoladami, a dziewczynki słodkimi lizakami. Z okazji tego święta Pani Dyrektor poczęstowała wszystkich uczniów cukierkami.

A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i super bohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy piłkarzami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy!

Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

Anna Kopyś 

RAJD DO CIEKOT

W dniu  29.09.2022 r. odbył się rajd pieszy do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VIII. Mieli tam okazję zwiedzić muzeum Stefana Żeromskiego, zlokalizowane w dworku, który jest rekonstrukcją domu zamieszkiwanego przez rodzinę pisarza. To właśnie tu autor „Przedwiośnia” spędził swoje dzieciństwo i młodość. Przechodząc prze kolejne pomieszczenia uczniowie oglądali ich wystrój, wyposażenie oraz sprzęty i przedmioty codziennego użytku z XIX w. Pani przewodniczka w czasie oprowadzania po dworku opowiadała ciekawostki z życia Żeromskiego, jego rodziców i rodzeństwa. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do udziału w grze terenowej. Posługując się podanymi wskazówkami, mieli za zadanie odnaleźć słowa - klucze rozmieszczone na terenie Żeromszczyzny. Wyrazy posłużyły im do uzupełnienia tekstu, będącego fragmentem jednego z utworów pisarza. Połączenie nauki z zabawą było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat twórczości Stefana Żeromskiego.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Wybór szkoły i zawodu wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Tymczasem wybór dalszego kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć nasi uczniowie. To od niej w dużej mierze zależeć będzie przyszłe życie. W ramach orientacji zawodowej do uczniów klas 7 i 8 w dniu 28 września 2022 r. został zaproszony przedstawiciel służb mundurowych – policjant. Z uczniami spotkał się aspirant sztabowy Rafał Dekiel z Komisariatu w Bodzentynie, w czasie swojej prelekcji zapoznał uczniów z zawodem policjanta, jego specyfiką, środowiskiem pracy oraz zakresem działań i obowiązków. Jednocześnie przedstawił ścieżkę edukacyjną w jaki sposób zdobyć tę profesję.

Anna Kozieł

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 26 września 2022 r. uczniowie klas V-VIII spotkali się z przedstawicielem policji z sekcji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. To kolejny etap naszych przygotowań do zdobycia pierwszego dokumentu uprawinaijącego do samodzielnej jazdy po drodze publicznej, czyli Karty Rowerowej. Zaproszony gość przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego i rowerzysty. Spotkanie było bardzo interesujące, a przekazana wiedza z pewnością zostanie przez uczniów wykorzystana podczas egzaminu na kartę rowerową. Wkrótce ich znajomość będziemy też sprawdzać!

Z WIZYTĄ W OBLĘGORKU

           W dniu 21 września 2022 r. uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w wycieczce do Oblęgorka, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Henryka Sienkiewicza znajdujące się w dworku pisarza. Z parkingu do dworku prowadzi Aleja Lipowa, która przebiega przez zabytkowy park otaczający posiadłość. W pałacyku zwiedzający obejrzeli pomieszczenia, ich wygląd i wystrój z czasów pobytu pisarza – gabinet do pracy, salon dla gości, sypialnię. Ponadto mogli podziwiać ciekawe ekspozycje poświęcone pisarzowi, m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. Następnie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „W pustyni i w puszczy”, podczas której dowiedzieli się, jakie były okoliczności powstania słynnej powieści opowiadającej o przygodach Stasia i Nel.

               Z kolei uczniowie wraz z opiekunami udali się do mieszczącej się tuż obok dworku „Sienkiewiczówki”, gdzie czekało już rozpalone ognisko, przy którym mogli się ogrzać, a następnie zjeść pieczone kiełbaski i napić się ciepłej herbaty.

Na zakończenie pobytu uczestnicy wycieczki udali się na zlokalizowaną w pobliżu ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Przechodząc przez nią mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat otaczającego świata, która jest podana w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób. Mogli też wziąć udział w różnych eksperymentach czy przetestować działanie nietypowych urządzeń.

             Z wycieczki uczniowie z pewnością wrócili bogatsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.             

Magdalena Skrzeczyna

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" -  LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (WRZESIEŃ)

20 września  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie świata”. Hasłem tegorocznej 29 edycji były słowa: ,,Wszystkie śmieci są nasze!”.

,,Sprzątanie świata” to międzynarodowa akcja, w którą włączają się wszystkie kraje, aby przeciwdziałać zaśmiecaniu Ziemi. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od uprzątania odpadów komunalnych, przez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów.

 Uczniowie klasy 6 i 8  oraz wychowawcy wyposażeni w worki i rękawiczki udali się , aby posprzątać teren wokół szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom choć mała cząstka świata będzie wolna od śmieci. 

Zdjęcia z akcji zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym dzieki programowi "Laboratoria przyszlości". Jak widać nad ostrością zdjęć musimy jeszcze trochę popracować. 

Anna Kozieł 

PAMIĘTAMY!

W dniu 20 września 2022 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy 8 pod kierunkiem wychowawczyni pani Marty Koprowskiej oraz nauczyciela historii pani Anny Kozieł. W programie wykorzystane zostały  znane utwory poetyckie nawiązujące do  obrony ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz tragicznych wydarzeń z ciągnącej się kilka lat wojny, które przyniosły wiele krzywd, cierpienia, smutku, łez i pochłonęły miliony ludzkich istnień. Występ został wzbogacony piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

W dniach 12-17 września odbyły się spotkania dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII z panią dietetyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania.

W trakcie pogadanki pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają prawidłowo zbilansowane posiłki. Pani dietetyczka przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

Młodzież dowiedziała się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwracała uwagę na to, jak dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna w życiu dzieci, ponieważ aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie ściśle łączą się ze sobą.

Anna Kopyś

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12-17 września 2022 r. odbyła się w naszej szkole akcja pod hasłem Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych, której głównym celem było upowszechnianie wiedzy na temat właściwego dbania o zdrowie własne i innych oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. W działaniach zaplanowanych w ramach tej akcji wzięli udział uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wychowawcy przypomnieli dzieciom zasady dotyczące właściwego mycia rąk, higieny osobistej, przeprowadzili pogadanki na temat chorób zakaźnych oraz profilaktyki w tym zakresie, a przede wszystkim szczepień, które odgrywają kluczową rolę w walce z chorobami zakaźnymi. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacjami i filmami edukacyjnymi na temat zdrowia i roli szczepień ochronnych, zawartymi w materiałach zamieszczonych na stronie MEiN. W klasach młodszych zostały wykonane gazetki ścienne oraz  plakaty nawiązujące tematycznie do profilaktyki zdrowotnej.

Pani A. Kozieł na korytarzu szkolnym przygotowała gazetkę informacyjną na temat rodzajów chorób zakaźnych oraz zalet szczepionek. Uczniowie działający w szkolnym wolontariacie zorganizowali pokaz  dotyczący właściwego mycia i spożywania owoców.

Ponadto odbyło się spotkanie z lekarzem – pediatrą z Ośrodka Zdrowia w Bodzentynie, który przybliżył tematykę chorób zakaźnych, z którymi mamy najczęściej do czynienia we współczesnych czasach, czynników, które je wywołują, objawów oraz sposobów zapobiegania zakażeniom.

Magdalena Skrzeczyna

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.