WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

Witaj maj, trzeci maj! W tym duchu nasze przedszkolaki świętowały majówkę. Dnia 27 kwietnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w barwy Polski czyli stroje biało – czerwone. Pragnąc zaszczepić postawę patriotyzmu u naszych wychowanków przedstawiłyśmy im wszystkie majowe święta oraz przybliżyły ich historię. Dzieci wykonały flagi Polski oraz zachowując godną postawę odśpiewaliśmy hymn naszego kraju. Był to dzień bardzo uroczysty. Poza piękną oprawą tej uroczystości w sercach naszych przedszkolaków kształtowała się świadomość naszej ojczyzny - Polski.

Figiel Monika

 

 

 

GMINNY   KONKURS   RECYTATORSKI

W dn. 28 kwietnia 2021 r. został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze poetów z Doliny Wilkowskiej”, dedykowany dla uczniów klas III ze szkół podstawowych Gminy Bodzentyn. Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, w tym roku konkurs przybrał zupełnie inną formę, a mianowicie odbył się online. Uczniowie nie mogli zaprezentować się tak, jak to miało miejsce dotychczas, czyli bezpośrednio przed komisją. W zamian nagrali filmik z recytacją wybranego wiersza, a następnie dostarczyli go organizatorowi. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół podstawowych w Psarach Starej Wsi, we Wzdole Rządowym, w Śniadce i w Św. Katarzynie.

Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Ewa Orzechowska, wicedyrektor Beata Stępień, nauczycielki j. polskiego – panie Magdalena Skrzeczyna i Halina Mazur dokonała przeglądu prezentacji konkursowych. Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na: stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie dobór i interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ mali recytatorzy byli świetnie przygotowani i prezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas wygłaszania wierszy zwracali uwagę na cechy świętokrzyskiej gwary.

 

 Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Maksymilian Kózka

II miejsce – Michalina Gołąbek

III miejsce – Julian Tyc

 

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Daria Koprowska

Mikołaj Łapka

Katarzyna Borycka

 

         Gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów!

Skrzeczyna Magdalena

 

 

DZIEŃ KOBIET W NASZYM PRZEDSZKOLU

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. 

W tym szczególnym dniu w naszym przedszkolu chłopcy z wszystkich grup składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom oraz obdarowali je kwiatami i drobnymi upominkami. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy niczym prawdziwi gentelmani starali się aby ich koleżanki czuły się wyjątkowo.

Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za pamięć i promienny uśmiech...

Domagała Paulina

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 18.02.2021 r. uczniowie klasy II zostali uroczyście pasowani na czytelników.

Celem uroczystości było zachecenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, wrażliwości na innych. Jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat.
Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, a potem zostali pasowani na czytelników. Otrzymali dyplomy i upominki.
Na uroczystość przybyła Pani wicedyrektor Beata Stępień oraz wychowawczyni Pani Ewa Hajduk.

Serdecznie gratuluję dzieciom i zachęcam do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

 

Szymczyk Maria
 
 

KONKURS NA NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA

W konkursie na najlepszego czytelnika, w pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021 wyróżniono następujące osoby: Klaudię Koniarską i Weronikę Bujak z klasy III; Magdalenę Zielińską z klasy II; Wiwianę Jędrzejczyk i Lenę Jakóbczyk z klasy I.

Serdecznie gratuluję wyróżnionym dziewczynkom!

Zachęcam pozostałe dzieci do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej.

Szymczyk Maria

 

WALENTYNKI U PIERWSZAKÓW

 

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. O wielkiej, odwzajemnionej miłości, dającej radość i poczucie spełnienia marzy każdy człowiek. Dlatego nie tylko z okazji Walentynek, ale codziennie, warto mówić kochanym osobom, jak bardzo je cenimy i szanujemy.

W naszej klasie ten szczególny dzień obchodziliśmy 12 lutego. Uczniowie klasy I ubrali się tego dnia na czerwono. Własnoręcznie wykonali kartki walentynkowe dla tych których lubią.

Wychowawczyni przygotowała dla swoich pociech walentynkową niespodziankę.

Majchrzak Elżbieta

 

WALENTYNKI W KLASIE II

12 lutego klasa II obchodziła Walentynki. Dla uczniów ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest razem. Lekcje rozpoczęły się dla dzieci niespodzianką w postaci czerwonego, słodkiego serduszka. Potem uczniowie obdarowywali się pięknymi, samodzielnie wykonanymi kartkami walentynkowymi. Na koniec cala klasa zrobiła sobie zdjęcie na tle walentynkowej gazetki.

Hajduk Ewa

WALENTYNKI W NASZEJ KLASIE 

 

Takie święto jest raz w roku,

Pełne uczuć i uroku.

14 lutego, w Walentynki, przekazujemy sobie dowody sympatii. Tak było i u nas w Szkole Podstawowej w im. Poetów Doliny Wilkowskiej w klasie III. 

Uczniowie klasy III już tydzień wcześniej rozpoczęli przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać walentynkowe kartki dla swojej sympatii. Nie zapomniano również o odpowiedniej dekoracji klasy – w kształcie serc.

W tym dniu obowiązywał także specjalny strój - ubrania w kolorze czerwonym. Słodkim akcentem dnia były nie tylko kartki walentynkowe oraz lizaki w kształcie serca, którymi zostali obdarowani uczniowie od wychowawczyni.

Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.

Kopyś Anna

 

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W dniu 28.01.2021 r. w przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal  karnawałowy. Po śniadaniu dzieci przebrały się w swoje ulubione stroje. Wśród dziewczynek dominowały księżniczki, biedronki, wróżki, motylki. Chłopcy wcielili się w rolę super – bohaterów: policjantów, strażaków, pojawiły się także postacie z ulubionych bajek.

Zabawie towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność. Dzieci świetnie się bawiły, na ich twarzach było widać uśmiech i zadowolenie. Bal karnawałowy to niezwykłe wydarzenie, które dostarczyło naszym małym milusińskim wielu pozytywnych wrażeń i radości. Po udanej zabawie dzieci otrzymały baloniki, które zabrały do domu.

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych balowych strojów.

Mazur Jadwiga

 

ZIMOWE UROKI

W czasie zimy ptaszki potrzebują pomocy. Dzieci z kl. ”0” pamiętają o tym aby systematycznie wsypywać ziarno do karmników i w ten sposób pomóc przetrwać zimę skrzydlatym przyjaciołom. Dzieci potrafią też dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie oraz podziwiać uroki zimy. Chętnie też bawią się na śniegu i lodzie. Lepią bałwanki, tańczą wokół nich, rzucają do siebie śnieżkami „odbijają orły”, chodzą po tropach i inne…

Stępnik Teresa

 

UCZEŃ Z KLASĄ 

Lider w nauce i zachowaniu wybierany jest w naszej szkole spośród  uczniów klas IV – VIII, którzy uzyskali najwyższą średnią, wyróżniali się wzorowym zachowaniem i aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły. Otrzymuje on tytuł „Ucznia z klasą” oraz  statuetkę – postać trzymającą w dłoniach szóstkę” - najwyższą w skali szkolnych ocen. Wybory odbywają się  raz w roku, po zakończeniu I semestru na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

W bieżącym roku szkolnym tytuł „Ucznia z klasą” otrzymała uczennica klasy VII – Natalia Borycka, która uzyskała na zakończenie I semestru średnią ocen z przedmiotów 4,93 oraz wzorową ocenę z zachowania.

Natalia jest pogodną, koleżeńską i niezwykle ambitną dziewczyną. W wolnym czasie lubi czytać książki, zwłaszcza przygodowe, grać w gry planszowe lub bawić się ze swoimi pupilami – psem i kotem. Zajęcia te pozwalają jej się zrelaksować. Jak sama przyznaje, nauka nie sprawia jej trudności, ponieważ lubi zdobywać nową i pogłębiać dotychczasową wiedzę. Nie ma jednego ulubionego przedmiotu, gdyż każdy dostarcza jej wielu ciekawych wiadomości. W bliższej  przyszłości chciałaby dostać się do wybranej szkoły średniej, a w dalszej – marzy, aby  zostać architektem i projektować wnętrza.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Skrzeczyna Magdalena

 

DOKARMIAMY PTAKI

W czasie zimy dzieci dokarmiają ptaki. Wiedzą, że należy pomagać zwierzętom przetrwać zimę. W związku z tym dzieci przyniosły do szkoły ziarenka zbóż , nasiona słonecznika oraz karmę dla ptaków i systematycznie karmiły ptaszki. Następnie dzieci wskazywały zmiany w przyrodzie po czym bawiły się na placu zabaw.

Stępnik Teresa

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dzień Dziadka. Są to jedne z najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości szkolnych. Z tej okazji Przedszkolaki z Oddziałów Przedszkolnych i Punktu Przedszkolnego przygotowały program słowno-muzyczny online pt.: "Kochamy Babcie i Dziadków". Odświętnie ubrane dzieci pięknie recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki. Odbyła się również inscenizacja pt. ,,Nieposłuszny Dziadek". Dzieci przygotowały także życzenia i własnoręcznie wykonane laurki dla Babć i Dziadziusiów . Przedszkolaki chciały w ten sposób wyrazić swoją miłość, szacunek i wdzięczność za wszelkie dobro, trud i poświęcenie.

 

Stępnik Teresa

 

ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE U MALUCHÓW

 

22 grudnia 2020 r. Maluchy w odświętnej aranżacji wysłuchały świątecznego opowiadania, rozmawiały o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólnie ze swoimi paniami kolędowały.

 

Domagała Paulina

 

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

Dnia 7.12.2020 r. do dzieci z kl. „0” przyszedł Święty Mikołaj. Z tej okazji dzieci przygotowały program słowno-muzyczny pt. „Witaj Święty Mikołaju”. Następnie otrzymały piękne prezenty. Pożegnały Świętego Mikołaja piosenką, obiecały, że będą grzeczne i zaprosiły Świętego Mikołaja aby ich odwiedził za rok. W tym dniu dzieci ubrały się w czerwone stroje podobne do ubrania Mikołaja.

Stępnik Teresa

 

 

 

MIKOŁAJKI W GRUPIE 3 LATKÓW

 

7 grudnia Święty Mikołaj odwiedził najmłodszych milusińskich. Przedszkolaki ubrane w odświętne biało czerwone stroje ciepło przyjęły swojego gościa. Wyrecytowały dla niego wiersz oraz zaśpiewały piosenkę. Zachwycony Święty wręczył każdemu prezent i obiecał, że odwiedzi nas za rok.

Domagała Paulina

 

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM U PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 07.12 2020 Przedszkolaki nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które świadczyły o tym, że zbliża się upragniony gość. Chwilę później z workiem pełnym prezentów przybył do naszych Przedszkolaków Święty Mikołaj. Dzieci również przygotowały dla Mikołaja prezenty w postaci wiersza i piosenki. Przedszkolaki były bardzo przejęte spotkaniem natomiast okazało się, że Mikołaj to bardzo sympatyczny i wesoły przyjaciel wszystkich dzieci. Wyczekiwany Mikołaj oprócz pełnego prezentów worka przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Upragniony gość opowiadał o swoich reniferach i elfach a także zachęcał dzieci, aby były grzeczne. Na zakończenie spotkania Święty Mikołaj osobiście wręczał dzieciom prezenty. Był to szczególny dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

Figiel Monika

 

MALUCHY W BIBLIOTECE

 

15 grudnia 2020 r. Maluchy odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani bibliotekarka Mariola Szymczyk opowiedziała o zasadach panujących w tym miejscu oprowadziła pomiędzy półkami na których stoją książki oraz przeczytała krótkie opowiadanie. Maluchy były zachwycone a na ich twarzach gościł uśmiech.

Domagała Paulina

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA W KLASIE "0"

30 listopada 2020 r. w naszej klasie odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci przyszły do szkoły odświętnie ubrane a niektóre miały kostiumy. W czasie zabawy odbyły się konkursy. Dzieciom do tańca przygrywał Pan Robert Puchała. Dzieci tańczyły w parach, indywidualnie, tworzyły korowody. To była wesoła zabawa.

Stępnik Teresa

 

 

ANDRZEJKOWE ZABAWY U MALUCHÓW

 

30 listopada 2020 r. Maluchy otrzymały korespondencję prosto z Łysej Góry. W czterech listach od tamtejszych dobrych czarownic otrzymały wróżby i zadania do wykonania. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały i wykonywały powierzone zadania. Tego dnia założyły niecodzienne stroje wcielając się w różnorodne postacie. Uśmiech i radość nie opuszczała nas na krok.

Domagała Paulina

 

 

 

Ślubowanie klasy I

 

26 października 2020 r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały legitymacje szkolne, dyplomy, medale , a także niespodzianki od pozostałych klas.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Elżbieta Majchrzak

Dzień Chłopaka u maluchów

 

Dziewczynki wraz ze swoimi paniami w grupie najmłodszych przedszkolaków nie zapomniały o święcie swoich kolegów. 30 września złożyły chłopcom życzenia i wręczyły drobne upominki, pani odznaczyła każdego chłopca medalem ,,SUPER CHŁOPAKA”. Na buźkach wszystkich Maluchów gościł piękny uśmiech.

Domagała Paulina

Dzień Chłopaka

 

Dnia 30 września 2020 r., w naszej klasie odbył się Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom życzenia oraz zaśpiewały piosenkę pt.: „Sto lat”. Chłopcy otrzymali również upominki oraz krawaty Super Chłopaka. To był bardzo wesoły dzień.

Stępnik Teresa

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 września miś ,,Filutek” odwiedził Maluchy i poprowadził tego dnia zajęcia. Przedszkolakom nie brakowało atrakcji, były opowiadania, rymowanki, tańce i kreatywne zajęcia plastyczne. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i zaprosiły misia do świętowania za rok.

Domagała Paulina

Spotkanie z Panią pielęgniarką

 

Dnia 25 września 2020 r., dzieci spotkały się z Panią pielęgniarką środowiskową, która na co dzień pracuje w Ośrodku Zdrowia w Świętej Katarzynie. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki oraz dowiedzieć się na temat tego, jak dbać o zdrowie i jak wystrzegać się zakażenia  koronawirusem.

Stępnik Teresa

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

 

W grupie 3 latków 15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzieci wysłuchały opowiadania gdzie główna rolę odgrywała „Kropka”. Starannie pokolorowały kropkowe braki w rysunku co wymagało od nich skupienia i precyzji.

 

Domagała Paulina

 

Dzień Kropki

 

         Dnia 15 września 2020 roku, w klasie „0”, dzieci świętowały Dzień Kropki. Odbyła się pogadanka na temat znaczenia kropki oraz „burza mózgów”, gdzie możemy spotkać kropki. Następnie dzieci kolorowały kropki. Po ukończonej pracy, dzieci tańczyły do piosenki pt.: „Biedroneczki są w kropeczki”. W tym dniu uczniowie, wybrali się również na najbliższe skrzyżowanie ulic, aby nauczyć się bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przy tej okazji poznały niektóre znaki drogowe.

Stępnik Teresa

 

 

 

BEZPIECZNY SPACER NA SKRZYŻOWANIE

 

W dniu 15.09.2020 r. Maluchy wybrały się na spacer na najbliższe skrzyżowanie ulic, aby zapoznać się z zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym oraz poznać podstawowe znaki drogowe.

Domagała Paulina

Dzień Przedszkolaka

 

W naszej klasie odbył się Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci kolorowały obrazek. Za pięknie wykonane prace, otrzymały ordery przedszkolaka. W dniu tym, dzieci poznały również Kodeks Praw Dziecka, bawiły się na placu zabaw oraz odbyły się zabawy na macie.

 

Stępnik Teresa

 

 

Cała Polska czyta dzieciom.

 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, raz w tygodniu Pani bibliotekarka przychodzi do klasy „0” i czyta dzieciom ciekawe książeczki. Następnie wspólnie prowadzimy dyskusję na temat wysłuchanych pozycji.

 

Stępnik Teresa

 


 

 

KARTA Z HISTORII – WRZESIEŃ ‘39

 

              1 września 1939 r. rozpoczęła się największa tragedia w dziejach naszej ojczyzny i świata. Tego dnia Niemcy dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. O godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy na Westerplatte. Wojna, która pochłonęła miliony ludzkich istnień i przyniosła ogromne zniszczenia, na zawsze odcisnęła piętno na kartach polskiej historii.

Wystawa na szkolnym korytarzu, przygotowana przez nauczyciela historii panią Annę Kozieł, przypomina tragiczne wydarzenia z tamtych czasów. Znalazły się na niej kopie starych gazet, na łamach których zamieszczane były wojenne wiadomości.

Dziś choć na moment pochylmy głowy w zadumie i uczcijmy pamięć o tych, którzy pamiętnego września 1939 r. oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.

 

Magdalena Skrzeczyna

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.