Z WIZYTĄ U PANA WOJCIECHA KÓZKI

        W dniu 22 września 2023 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami zostali zaproszeni przez Pana Wojciecha Kózkę z Wilkowa do mini ,,skansenu", znajdującego się w jego gospodarstwie.

Pan Wojciech już od młodych lat jest pasjonatem różnych przedmiotów domowego użytku, narzędzi rolniczych oraz urządzeń, które w dawnych czasach pomagały gospodyniom w domu lub gospodarzom w gospodarstwie rolnym. Często narzędzia lub jakieś przedmioty, zdolniejsi gospodarze wykonywali na własny użytek sami, ułatwiając sobie w ten sposób pracę. Uczniowie wiele przedmiotów widzieli po raz pierwszy i byli ciekawi, do czego służyły. Były to np.: nosidła do noszenia kubłów lub wiader z wodą, żarna, służące do mielenia ziaren na mąkę czy maselnice do wyrabiania masła. Dzieci zobaczyły też bardzo proste żurawie, którymi wyciągano wodę ze studni. Oglądały tarki, czyli faliste blachy, na których gospodynie pocierały prane ubrania, żelazka ,,na duszę" i wiele innych. Z narzędzi rolniczych można było zobaczyć między innymi, jak wyglądało radło, socha czy cepy do młócenia, sierpy i kosydo żęcia zboża i inne, które już dzisiaj odeszły w zapomnienie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu u Pana Kózki i pytali, czy będą jeszcze kiedyś mogli obejrzeć te zbiory.

Na zakończenie spotkania Pan Wojciech przygotował dla swoich gości poczęstunek. Można było się posilić pieczonymi kiełbaskami, nie zabrakło też napojów i słodyczy.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Kózce za tak miłe przyjęcie w swoim gospodarstwie, poświęcony czas i i poczęstunek.

Anna Kopyś 

 

WYCIECZKA DO OJCOWA

Dnia 21 września 2023 r., 35 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Pieskowej Skale, który góruje nad Doliną Prądnika. Legenda głosi, że jego nazwa pochodzi od psa, który przynosił jedzenie księżniczce zamkniętej w wieży.

Podczas drogi do kolejnego miejsca zwiedzania uczniowie zobaczyli Maczugę Herkulesa. Spacer do Jaskini Łokietka okazał się dość męczący.  Jaskinia Łokietka, znajduje się w szczytowej partii Góry Chełmowej (ok. 450 m n.p.m.). Jaskinia nazywa się tak, ponieważ, kiedy król Władysław I Łokietek uciekał z Krakowa przed czeskim królem Władysławem II, ukrywał się w niej przez kilka tygodni. Legenda głosi, że królowi pomógł pająk, który zrobił pajęczynę zagradzającą wejście do jaskini. Do dzisiaj przy wejściu znajdują się pamiątkowe kraty w kształcie pajęczej sieci.

Uczniowie podziwiali piękne i oryginalne nacieki skalne, poznając przy okazji ciekawostki przyrodniczo-historyczne przekazywane przez przewodnika.

Wędrując Doliną Prądnika, uczestnicy wycieczki mieli okazję przejść przez Bramę Krakowską. To jedna z kilku skalnych wrót w Ojcowskim Parku Narodowym. Jej kształt przypomina klasyczną bramę ze skały. Nazwa podobno wywodzi się z historii tego miejsca, bowiem rejony Ojcowa były na trasie handlowej. Prowadził tędy bardzo uczęszczany szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk. Jak głosi legenda, odległość dzieląca kolumny Bramy Krakowskiej z roku na rok stale się zmniejsza. Gdy skały całkowicie się „zejdą”, nastąpi koniec świata. Dlatego też przechodzący przez „wrota” umieszczają pod nimi kije, starając się tym samym uniemożliwić ich przesuwanie, aby nie dopuścić do końca świata.

W drodze powrotnej można było zakupić pamiątki. W Jędrzejowie nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich posiłek w restauracji McDonaldʼs. 

Wycieczka była udana i pouczająca. To świetna lekcja geografii, przyrody, języka polskiego i historii. Uczniowie z niecierpliwością oczekują następnego wyjazdu w tym roku szkolnym.

Beata Łapka 

 

WYCIECZKA DO "MAGICZNEJ PASIEKI" 

We wtorek 19 września 2023 r. uczniowie klas I – III odwiedzili Magiczną pasiekę w Łomnie. Łomno to malowniczo położona wieś w powiecie starachowickim z pięknym widokiem na Góry Świętokrzyskie.

Właścicielka pasieki zapoznała dzieci z budową ula, sprzętem pszczelarskim oraz dokonała prezentacji wirowania miodu. Dzieci dowiedziały się, że w ulu mieszkają królowa pszczół (matka pszczela), robotnice oraz trutnie. Dzięki pszczołom człowiek pozyskuje: wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli, pierzgę, jad pszczeli i oczywiście miód. Oprócz tradycyjnego pszczelarstwa w Łomnie można skorzystać z Apiterapii. W pasiece stoją trzy malutkie, urocze domki do Apiterapii. To miejsce, gdzie można doświadczyć korzyści zdrowotnych wynikających z interakcji z pszczołami. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pszczelarskich, na których wykonywali woskowe świece.

Miłym i słodkim akcentem była degustacja różnego rodzaju miodów.

Beata Łapka 

 

NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

W dniu 12 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytana była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej  „Nad Niemnem”.  Utwór powstał w latach 1886-1887  i podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 rocznicę obchodzono w tym roku.  Należy do klasycznych przykładów polskiej powieści realistycznej. Napisana barwnym językiem i zawierająca patriotyczne przesłanie książka cieszyła się dużą popularnością wśród wielu pokoleń czytelników.  W naszej szkole lekturę „Nad Niemnem” czytali uczniowie starszych klas.

Magdalena Skrzeczyna

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.