WIDOWISKO MULTIMEDIALNE "ISKRY NIEPODLEGŁEJ"

W dn. 12 czerwca 2014 r. uczniowie klas IV–VIII mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu, a mianowicie wybrali się do Bodzentyna, aby obejrzeć tam widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej”. To nowoczesny spektakl, w którym za pomocą najnowszych technologii wizualnych prezentowane są postacie wybitnych Polek i Polaków, którzy dokonali niezwykłych osiągnieć w różnych dziedzinach, takich jak technika, medycyna, nauka, sport, kultura, badania świata i kosmosu. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili historie naszych rodaków, których sukcesy zmieniały świat i mogą być dla każdego inspiracją.

Magdalena Skrzeczyna

 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas V, VI VII i VIII  mogli poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą z wykorzystaniem mikroskopów optycznych i preparatów biologicznych zakupionych  w  ramach programu Laboratoria Przyszłości. Lekcje miały na celu rozbudzanie zainteresowań uczniów, rozwijanie umiejętności działania w grupie. Uczniowie poznali budowę mikroskopu i zasady jego działania oraz etapy przeprowadzania obserwacji mikroskopowych, rozszerzali wiedzę z zakresu biologii komórki i  rodzajów tkanek.

Lekcje z zastosowaniem mikroskopów są dla uczniów atrakcyjniejsze i skłaniają ich do aktywności i zaangażowania w pracę. Dzięki temu nauka staje się przyjemniejsza, ciekawsza i wzrasta jej efektywność.

Edyta Baran 

 

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

6 czerwca 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – VIII miały możliwość wzięcia udziału w festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez sołtysa Pana Piotra Janickiego na polu namiotowym „Przy szlaku” w Św. Katarzynie. Na najmłodszych czekała tam moc atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, bańki mydlane. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy ruchowe prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Nie zabrakło też pieczonych kiełbasek oraz pysznego jedzenia przygotowanego przez panie z KGW „Katarzynianki”. Warto dodać, że nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny poświęcony patronom szkoły – poetom z Doliny Wilkowskiej. To był wspaniały dzień, pełen niesamowitych wrażeń, a piękna pogoda sprzyjała świetnej zabawie.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna

 

DZIEŃ MAMY I TATY

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego człowieka rodzice, to najważniejsze osoby w jego życiu. Z tej właśnie okazji 28 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Mamy i Dzień Taty. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości, recytatorskich, wokalnych i tanecznych. W pięknych strojach przedstawiły bogaty program artystyczny - wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zaważyć można było tylko jedno - wzruszenie oraz dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania upominków uściskom i czułościom nie było końca.

Ewa Czapnik

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,

a biblioteka to świątynia jego myśli.”

                                                                                                                                                 Cyceron

 

Dnia 28  maja 2024 r. uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w  Świętej Katarzynie przyjechali na wycieczkę do Bodzentyna. Głównym celem wyjazdu była uroczystość pasowania uczniów na czytelnika w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot. Zanim jednak do tego doszło pierwszoklasiści rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława B.M. Uczniowie podziwiali ołtarz główny, pochodzący z katedry wawelskiej (1546 r.), maryjny gotycki tryptyk (1508 r.), kamienną chrzcielnicę  oraz inne wspaniałe zabytki bodzentyńskiej świątyni. Po zwiedzaniu i modlitwie wszyscy udali się do remizy strażackiej. Po dotarciu na miejsce Pan Strażak w bardzo ciekawy sposób opowiadał o tajnikach strażackiej pracy, oprowadził po pomieszczeniach remizy. Pokazał pojazdy oraz sprzęt gaśniczy. Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dowiedzieli się, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują ludzi, zwierzęta, pomagają przy powodziach.

Następnie wszyscy udali się do siedziby biblioteki. Tam czekała na dzieci pani Anna Koprowska, która przygotowała uroczystość pasowania na czytelnika. Na początku uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną. Recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki tematycznie związane z książkami i czytelnictwem. Później nastąpiło ślubowanie oraz uroczyste pasowanie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez bibliotekę książki.

Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie każdy jest zawsze mile widziany, gdzie zawsze można wypożyczyć ciekawą i pouczającą książkę.

Uczniowie klasy I wraz z opiekunami serdecznie dziękują Pani Annie Koprowskiej oraz Strażakom za miłe i pouczające przyjęcie.

Beata Łapka

 Maria Szymczyk

 

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

7 maja 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej Święta Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez  uczniów klas III–VII pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny i pani Anny Kopyś. Występ rozpoczął się odtańczeniem poloneza przez uczniów klasy III. Następnie starsi uczniowie w recytowanych wierszach przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zaprezentowali postacie, które przyczyniły się do stworzenia tego ważnego dokumentu oraz odegrali scenkę ukazującą zaprzysiężenie Konstytucji przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Utworom poetyckim towarzyszyły pieśni patriotyczne, takie jak „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 Maja”, „Taki kraj”. Ponadto uczeń klasy I - Wiktor  Domagała - wykonał utwór „Jest takie miejsce – Polska”. Występ został przygotowany we współpracy z nauczycielem muzyki panem Robertem Puchałą. Program artystyczny zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Całości dopełniła dekoracja wykonana przez panią Ewę Metrykę-Warchoł. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

                                                                                   Magdalena Skrzeczyna

 

XVII GMINNY  KONKURS  RECYTATORSKI

24 kwietnia 2024 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Wiersze poetów z Doliny Wilkowskiej”. Tym razem swoje recytatorskie umiejętności zaprezentowali  uczniowie klas VI ze szkół podstawowych z gminy Bodzentyn. Za przygotowanie i organizację konkursu odpowiedzialne były panie Anna Kopyś i Magdalena Skrzeczyna.

W skład komisji konkursowej weszli: przedstawiciele rodzin patronów szkoły – Pan Wojciech Kózka i Pan Mateusz Zaborowski, nauczycielka języka polskiego – Pani Halina Mazur oraz Dyrektor SP w Św. Katarzynie – Pani Beata Stępień.

Przy ocenie zwracano uwagę przede wszystkim na: stopień pamięciowego opanowania tekstu, poprawne i płynne recytowanie dobór i  interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ mali recytatorzy byli świetnie przygotowani i prezentowali bardzo wysoki poziom. Podczas wygłaszania wierszy zwracali uwagę na cechy świętokrzyskiej gwary.

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Julia Łodej - SP Bodzentyn

II miejsce – Julia Jasińska – SP Psary

III miejsce  - Julia Saletra - SP Święta Katarzyna

 

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Klaudia Koniarska – SP Święta Katarzyna

Michał Lipczyński – SP Wola Szczygiełkowa

 

ZWYCIĘZCOM gratulujemy i  życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.  Nauczycielom, którzy przygotowali swoich podopiecznych do udziału w konkursowych zmaganiach, składamy serdeczne podziękowania.

 

Magdalena Skrzeczyna

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Z okazji światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu odbył się niekonwencjonalny pokaz EKO mody. Dzieci z grup: Pszczółek, Biedronek, Sówek przeniosły się prosto na ,,czerwony dywan” niczym w Mediolanie i dumnie prezentowały swoje EKO stroje, które wykonały wspólnie z  rodzicami w domu.  Kreacje były pełne kreatywności i powstały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu nadając drugie życie np. kartonom, workom foliowym, gazetom, butelkom plastikowym, zakrętkom itp. Pokaz EKO mody uświadomił małym ekologom jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i pokazał czym w naszym życiu jest EKOLOGIA. Wszystkim uczestniczącym ,,gwiazdom” tego dnia oraz ich rodzicom dziękujemy za wspólną naukę przez zabawę oraz zaangażowanie w powierzone zadanie.

Paulina Domagała

Bożena Dwojewska

 

KREATYWNA LEKCJA - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W marcu na lekcji języka polskiego w klasie 5 uczniowie wykonywali lapbooki jako podsumowanie cyklu zajęć dotyczących mitologii. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na dany temat. Teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, ćwiczenia, zagadki, pojęcia czy zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w książeczkach, kieszonkach, skrytkach, karteczkach o różnych kształtach. Dzięki lapbookom uczniowie rozwijają różne umiejętności, uczą się samodzielności, porządkują i pogłębiają wiedzę, a do tego nauka staje się o wiele przyjemniejsza.

Aby udokumentować swoją pracę uczniowie wykonywali zdjęcia używając sprzętu - aparatu fotograficznego i kamery - zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

                                                                                                          Magdalena Skrzeczyna

 

APEL WIELKANOCNY 

Dnia 26 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy III pod opieką pani Anny Kopyś przygotowali program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek o tematyce wielkanocnej, ale również nawiązującej do wydarzeń poprzedzających zmartwychwstanie Jezusa. W pierwszej części skupili się na krzyżu, jako symbolu chrześcijaństwa oraz jego znaczeniu w życiu człowieka, natomiast druga cześć została poświęcona tradycjom i zwyczajom wielkanocnym.  Małym recytatorom towarzyszył szkolny chór prowadzony przez pana Roberta Puchałę. Świątecznego uroku dodawał pięknie przystrojony stół wielkanocny z akcentami wiosennymi. Po zakończeniu występu głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystego apelu, po czym złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna

 

„ ŻEGNAJ ZIMO - WITAJ WIOSNO" - Pierwszy Dzień Wiosny w Przedszkolu

W czwartek 21 marca 2024 r. dzieci z Przedszkola w Świętej Katarzynie świętowały Pierwszy Dzień Wiosny.

W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny rozpoczęły się już kilka dni wcześniej, zmieniła się dekoracja sal przedszkolnych z zimowej na wiosenną. Dzieci z grupy Sówki miały za zadanie wykonać Marzannę-Zimową Pannę, natomiast przedszkolaki z grup Biedronek i Pszczółek wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej, które stały się  elementem wystroju korytarza przedszkolnego z okazji zbliżających się obchodów Dnia Wiosny.

Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, dlatego też Pierwszy Dzień Wiosny jest zawsze radośnie witany przez wszystkie dzieci. Aby podkreślić wyjątkowość tego dnia, przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Przyniosły ze sobą gałązki bazi wierzbowych, jako symbol pierwszych zwiastunów wiosny. Wykonane z pomocą pań kolorowe opaski zdobiły głowy naszych przedszkolaków dodając im uroku.

Tego dnia dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny, a także prezentowały w salach swoje stroje, tańcząc przy piosenkach o tematyce wiosennej.

Mimo wielu ciekawych atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia był spacer po szkolnym korytarzu. Dzieci radośnie maszerowały w barwnym korowodzie trzymając w rękach wiosenne zwiastuny, na czele z Marzanną - Zimową Panną. Podczas przemarszu przywoływały wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. W ten sposób symbolicznie pożegnały zimę i powitały nową porę roku. Przedszkolaki z radością  wspólnie z Panią Wiosną  zatańczyły Taniec kwiatów.

W pięknych strojach i z zielonymi gałązkami w rękach, dzieci wprowadziły wszystkich w pogodny, wiosenny nastrój, wyrażając swoją radość z nadejścia nowej pory roku - WIOSNY.

                                                                                                                              Bożena Dwojewska

 

"WIOSENALIA" - Pierwszy Dzień Wiosny 

21 marca, podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły spotkali się, aby pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Organizatorem tego radosnego spotkania pod nazwą „WIOSENALIA” był Samorząd Uczniowski prowadzony przez panią Annę Kozieł. Tak naprawdę to cały tydzień upłynął w wiosennej atmosferze, a uczniowie solidnie przygotowywali się na nadejście tej długo wyczekiwanej pory roku. Począwszy od poniedziałku każdy dzień tygodnia miał swoje hasło przewodnie: poniedziałek to  „DZIEŃ BEZ PLECAKA”, wtorek – „DZIEŃ NA OPAK”, środa – „DZIEŃ ŻABY”, czwartek – „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI” , piątek – „DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY”.

W pierwszym dniu wiosny uczniowie klas I - VIII już od rana gromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Na początku mieli okazję wzięcia udziału w różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych, takich jak: skok w dal, rzut woreczkiem do celu, robienie brzuszków,  kręcenie hula–hoop, przeciąganie liny. Następnie chętni uczniowie wystąpili w szkolnym konkursie „Mam Talent”, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności w układaniu kostki Rubika na czas, tańcu, śpiewie i akrobatyce. W kolejnej części  wytypowane z każdej klasy osoby pojedynczo, w parach lub grupach miały możliwość  wykazania się swoimi umiejętnościami w  takich konkurencjach, jak: „Zgaduj zgadula” – rozpoznawanie przedmiotów z zasłoniętymi oczami, „Obieranie warzyw”, „Kalambury plastyczne”, „Krzesła”, „Wykreślanki i krzyżówki”, „Poznaj, co to” – rozpoznawanie owoców po smaku.

„Wiosenalia” zakończyły się wspólnym oglądaniem filmu. Tak więc można stwierdzić, że pierwszy dzień wiosny upłynął w naszej szkole pod znakiem zabawy i dobrego humoru.

                                                                                                          Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - MAROKO

19 marca 2024 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem Piotrem Bedlińskim, który zaprezentował uczniom odległy i niezwykły kraj - Maroko. Podróżnik w ciekawy sposób opowiedział o najpiękniejszych miejscach, które uczniowie mogli jednocześnie podziwiać na zdjęciach zamieszczonych w prezentacji multimedialnej. Barwne fotografie ukazujące mieszkańców i ich kulturę, egzotyczne krajobrazy, rośliny i zwierzęta wywoływały niemały zachwyt i zdziwienie. Pan Piotr opowiadał też o przygodach i niecodziennych sytuacjach, w których uczestniczył podczas wyprawy, rozbudzając w ten sposób wyobraźnię słuchaczy. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym fascynującym kraju, a także obejrzeć przywiezione przez podróżnika rekwizyty. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

                                                                                   Magdalena Skrzeczyna

 

DZIEŃ KOBIET

8 marca to dla wszystkich kobiet z pewnością wyjątkowy dzień w roku. Z okazji Dnia Kobiet męska cześć szkolnej społeczności przygotowała dla wszystkich Pań wiele miłych niespodzianek. Dziewczynki w klasach zostały obdarowane przez swoich kolegów kwiatami i drobnymi upominkami. Kilka dni wcześniej z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w każdej klasie chłopcy mieli za zadanie wybrać najsympatyczniejszą dziewczynę. W dniu 8 marca odbył się apel, na którym przedstawiciele SU złożyli życzenia wszystkim Paniom i Dziewczynkom, a następnie wylosowano najsympatyczniejszą dziewczynę z klas I – III oraz z klas IV – VIII. W grupie młodszej tytuł najsympatyczniejszej dziewczynki otrzymała Emma Kozioł z klasy I, a w starszej - Katarzyna Borycka z klasy 6. Ponadto, aby poczuć się jeszcze bardziej kobieco i wyjątkowo,  większość dziewczynek ubrana była w eleganckie, odświętne stroje.  Ten dzień upłynął naszej szkole w bardzo miłej atmosferze.

Magdalena Skrzeczyna

 

BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ, CZYLI DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki od swoich kolegów. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom "100 lat" i wręczyli upominki. Chłopcy swoim zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. 

Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w oddziałach przedszkolnych, to doskonały sposób kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia. 

 

WARSZTATY ŻYWIENIOWE W RAMACH "PROGRAMU DLA SZKÓŁ"

W dniach 7-8 marca 2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Martynę Składanowską, która przeprowadziła warsztaty na temat zdrowego odżywiania w klasach I-V. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wspólnie koktajl warzywno–owocowy. Zajęcia odbyły się w ramach „Programu dla szkół” i miały na celu skuteczne przeciwdziałanie wzrastającemu udziałowi osób z nadwagą wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia, poznali wartości odżywcze warzyw, owoców oraz produktów mlecznych. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach przyczyni się do podniesienia świadomości na temat właściwego odżywiania oraz wpłynie na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. "Program dla szkół" to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczeniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek. 

Serdecznie dziękujemy Pani dietetyk za przekazanie cennych informacji oraz miłą atmosferę.

W ramach warsztatów otrzymaliśmy zestawy do zakładania ogródka klasowego, które będą kontynuacją edukacji żywieniowej.

 

DODAJEMY ENERGII PTAKOM NA ZIMĘ - II EDYCJA

Uczniowie naszej szkoły ponownie uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Dodajmy energii ptakom na zimę” zorganizowanym przez Świętokrzyski Park Narodowy. Otrzymaliśmy  zapas karmy dla ptaków na zimę, atlasy do rozpoznawania ptaków, dziennik obserwacji. Zadaniem uczniów było systematyczne dokarmianie ptaków do końca lutego oraz prowadzenie dziennika obserwacji. Ideą projektu jest edukacja dzieci w zakresie znajomości ptaków zimujących w Polsce, ich zwyczajów oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i trudności z jakimimi borykają się ptaki zimą. 

Marta Koprowska 

 

 

I miejsce w kategorii SZKOŁA ROKU w powiecie kieleckim

We wrześniu 2023 r. nasza szkoła po raz kolejny została zgłoszona przez uczniów i rodziców do nagrody Szkoła Roku w "Wielkim Plebiscycie Edukacyjnym 2023" zorganizowanym przez „Echa Dnia” . Głosowanie zakończyło się 23 listopada.

Miło nam poinformować, że w wyniku głosowania czytelników nasza szkoła zajęła I miejsce w powiecie kieleckim.

8 lutego 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.  Naszą szkolę reprezentowała pani dyrektor Beata Stępień, która odebrała pamiątkowy dyplom.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zechcieli oddać głos na naszą placówkę.

Magdalena Skrzeczyna

 

WALENTYNKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH 

W piątek 9 lutego obchodziliśmy "Walentynki". Przez cały tydzień działała w naszym przedszkolu poczta walentynkowa, gdzie dzieci wrzucały kartki dla swoich sympatii, przyjaciół do specjalnej skrzynki. Przedszkolaki z wszystkich grup wraz z Paniami ubrały się tego dnia na czerwono, salę udekorowano czerwonymi serduszkami oraz wielkim walentynkowym sercem. Dzieci zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym, jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Następnie w miłej i radosnej atmosferze, nastąpiło uroczyste otwarcie skrzynki oraz wręczenie walentynkowych kartek. Każdy przedszkolak z wielką radością i zachwytem podziwiał otrzymaną walentynkę. Ten wyjątkowy dzień na długo zapisze się w naszej pamięci.

Życzymy wszystkim miłych WALENTYNEK.

Dwojewska Bożena, Domagała Paulina

 

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE

W dniu 6 lutego 2024 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach wizytacji kanonicznej parafii pw. Św. Katarzyny mieliśmy zaszczyt gościć w szkole Ks. Biskupa Andrzeja Kaletę, który przybył do nas w towarzystwie Ks. Proboszcza – Jarosława Majki oraz Ks. Prof. Zygmunta Noconia. W oczekiwaniu na ich przybycie przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na sali gimnastycznej. W imieniu całej społeczności szkolnej zacnych gości powitała Pani Dyrektor Beata Stępień. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno–muzyczny poświęcony twórczości patronów szkoły – poetów ludowych z Doliny Wilkowskiej. Oprócz recytowanych wierszy odśpiewali hymn szkoły pt. „Ziemio kielecka” oraz piosenkę „Świętokrzyskie, jakie cudne”. Po występie uczniów głos zabrał Ksiądz Biskup, który w serdecznych słowach zwrócił się do zebranych. W swojej wypowiedzi podkreślił, jak wielką wartością dla dzieci jest możliwość zdobywania wiedzy, rozwijania umiejętności i zainteresowań oraz spędzania czasu wraz z rówieśnikami w szkole. Słowa wsparcia skierował również do nauczycieli, podziękował im za trud i poświęcenie, jakie wkładają każdego dnia w kształtowanie młodego pokolenia. Na zakończenie Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa oraz dokonał wpisu w kronice szkolnej. Na pamiątkę spotkania uczniowie wręczyli Biskupowi tomik wierszy poetów z Doliny Wilkowskiej. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

Magdalena Skrzeczyna 

 

 

BAL KARAWAŁOWY

W dniu 1 lutego 2024 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla wszystkich uczniów klas I–VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z podziałem na trzy grupy wiekowe. Korytarz szkolny zamienił się na kilka godzin w salę balową, ozdobioną balonami i kolorowymi światełkami. Najpierw bawiły się dzieci z przedszkola, następnie uczniowie z młodszych i starszych klas podstawówki. Przedszkolaki zaprezentowały się w tym dniu w niezwykłych, bajkowych przebraniach. Najmłodszym uczestnikom balu wielu atrakcji dostarczyli zaproszeni specjalnie na tę okazję profesjonalni animatorzy, którzy angażowali dzieci do udziału w różnych grach, zabawach i konkursach. Starsi uczniowie bawili się równie dobrze przy znanych i lubianych „kawałkach” muzyki dyskotekowej. Mieli też okazję wziąć udział w różnych konkurencjach tanecznych. Podczas balu był również czas na odpoczynek i poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Atmosfera w tym dniu była fantastyczna, wszyscy bawili się wyśmienicie, humory dopisywały, a wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Magdalena Skrzeczyna

 

            KLOCKI MAGNETYCZNE NIE TYLKO DO ZABAWY ...  

24 stycznia w ramach  programu ,,Laboratoria Przyszłości dzieci w grupie ,,Pszczółek”,  ,,Motylków” i  ,,Sówek” miały zajęcia podczas których eksperymentowały z klockami magnetycznymi.

Tworzyły indywidualne konstrukcje, wykazując się dużą kreatywnością poprzez co rozwijały wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność współpracy w grupie. Dzięki łatwemu łączeniu się klocków powstawały fantastyczne dwu i trójwymiarowe figury, budowle o przeróżnych kształtach i rozmiarach. W atmosferze ogólnego ożywienia i spontanicznej radości panującej podczas zabawy, dzieci ćwiczyły koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijały sprawność motoryczną oraz uczyły się zasad konstruowania. Przedszkolaki były zafascynowane  zabawą, dopytywały kiedy będą następne takie zajęcia.

Klocki magnetyczne Magformers  zostały zakupione  w naszej szkole dzięki programowi  ,,Laboratoria Przyszłości”.

Jadwiga Mazur

 

 

GMINNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i Dziadziuś to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i czymś wyjątkowym. Dlatego nie sposób w pamięci pominąć te wyjątkowe dni jakim są święto Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu dziadkowie wspólnie z wnukami świętowali w niedzielę 21 stycznia. W przepięknej scenografii, wyjątkowych strojach, wnuczęta wspaniale zaprezentowali, jeszcze w magicznej i świątecznej atmosferze przedstawienie jasełkowe oraz złożyli wszystkim obecnym Babciom i Dziadziusiom życzenia odśpiewując uroczyste 100 lat wprost z tych małych serduszek. Dumni dziadkowie wspólnie z zaproszonymi gośćmi Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem, Księdzem Proboszczem Jarosławem Majką, Burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn Dariuszem Skibą, Przedstawicielami Władz oraz Dziadkami z całej gminy ze wzruszeniem podziwiali małych artystów. Był to naprawdę wyjątkowy czas, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Paulina Domagała

 

ZAJĘCIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Od stycznia 2024 r. w świetlicy szkolnej, dwa razy w tygodniu odbywają się warsztaty poświęcone robótkom ręcznym. Zajęcia prowadzi pani Marta Bzymek, która od lat pasjonuje się dzierganiem na drutach i na szydełku. Wykonuje i prezentuje prace, poczawszy od zabawe poprzez ubrania z welny, a skończywszy na przepięknych ozdobach choinkowych. Zaraziła tą pasją dzieci z naszej szkoły. Uczniowie poznają materiały do robótek ręcznych: wełnę, kordonki, mulinę oraz tajniki szydełkowania. Na zajęciach świetlicowych uczniowie będą uczyć się podstawowych umiejętności praktycznych jak np. sznurowanie obuwia, szycie woreczków gimnastycznych lub przyszywanie guzików. dzieci bardzo chetnie uczestniczą w zajęciach. 

Maria Szymczyk

 

PRACA Z MIKROSKOPEM - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Dnia 4.01.2024 r. w klasie drugiej odbyły się zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Uczniowie oznali budowę mikroskopu optycznego oraz jak obserwować obiekty pod mikroskopem.  Uczniowie oglądali pod mikroskopem gotowe preparaty mikroskopowe. Zajecia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci.  Mikroskopy zostały zakupione w ramach Rządowego Programu Wsparcia – „Laboratoria Przyszłości”. Pozwalają one młodym adeptom odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać ich kreatywność podczas zajęć.

Ewa Hajduk

 

 

 

 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

We wtorek 19 grudnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole przedświąteczne spotkanie bożonarodzeniowe, podczas którego zostały zaprezentowane jasełka w wykonaniu uczniów klas IV – VII przygotowane pod kierunkiem pani katechetki Marty Koprowskiej. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Pan Dariusz Skiba, Pani Dyrektor Beata Stępień i Pani Wicedyrektor Ewa Metryka–Warchoł, Ks. Prof. Zygmunt Nocoń, Radna Pani Anna Obara, emerytowana dyrektor szkoły Pani Ewa Orzechowska, sołtys Św. Katarzyny Pan Piotr Janicki, sołtys Wilkowa Pan Bogdan Wzorek, przedstawiciele Rady Rodziców oraz cała społeczność szkolna.

Tegoroczne jasełka przygotowane we współczesnej wersji nie tylko przypomniały nam okoliczności przyjścia na świat Dzieciątka Jezus, ale też zwróciły uwagę na to, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w życiu.  W pierwszych scenach Maryja wraz z Józefem  podążają do Betlejem, gdzie szukają schronienia, a także proszą napotkane osoby o kromkę chleba i trochę wody. Niestety, ludzie zamożni, zapatrzeni w siebie, zajęci pracą i codziennymi sprawami nie chcieli wyciągnąć do nich pomocnej dłoni. Jedynie ubodzy bezdomni podzieli się z Maryją i Józefem tym, co mieli. W kolejnych scenach widzimy już Świętą Rodzinę wraz z  Dzieciątkiem Jezus w betlejemskiej stajence. Wszyscy rozpoznają w osobach Maryi i Józefa podróżnych, którym wcześniej odmówili pomocy. Dopiero teraz zrozumieli swoje wcześniejsze postępowanie, przyszli do stajenki, pokłonili się przed żłóbkiem i oddali hołd Świętej Rodzinie. Wszystkie przedstawione zdarzenia rozgrywają się w niezwykle pięknej scenerii oraz w towarzystwie rzeszy aniołów, których nie mogło zabraknąć przy narodzinach Bożej Dzieciny. Pomiędzy kolejnymi scenami mieliśmy okazję posłuchać pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu solistów oraz szkolnego chóru, które wprowadziły nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Oprawę muzyczną spektaklu przygotował Pan Robert Puchała.  Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Beata Stępień, która złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia, do których dołączył się również Pan Burmistrz. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

                                                                                              Magdalena Skrzeczyna

 

PRZEDSZKOLNE  JASEŁKA

W poniedziałek 18 grudnia 2023 r. Przedszkolaki z Punktu i Oddziałów Przedszkolnych w SP im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie wraz ze swoimi Paniami stworzyły niepowtarzalny świąteczny klimat, dzięki wystawieniu niezwykle magicznego jasełkowego przedstawienia.  Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują jego nadejścia. W naszym przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas był niezwykle pracowity. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością przygotowywały swoje role na jasełka. Przedszkolaki ubrane w piękne stroje bożonarodzeniowe zachwyciły wszystkich zebranych gości. Dzieci wcieliły się w postaci znane nam wszystkim z tradycyjnych jasełek. Podczas przedstawienia można było podziwiać Świętą Rodzinę, aniołki, pasterzy oraz Trzech Króli. Przedszkolaków recytujących swoje role oraz śpiewających pastorałki i kolędy z dumą obserwowali Rodzice, którzy mieli okazję doświadczyć niezapomnianych chwil pełnych radości i wzruszeń. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Po przedstawieniu dzieci wraz z wychowawcami złożyły przybyłym na uroczystość gościom świąteczne życzenia i zaprosiły do wspólnego kolędowania. Pani dyrektor po przedstawieniu wyraziła swój zachwyt nad zaangażowaniem i kreatywnością przedszkolaków. Małym aktorom należą się wyrazy wielkiego uznania za pokonanie tremy oraz wczucie się w role. Dziecięca interpretacja narodzin małego Jezuska, kolędy, dekoracje oraz wzajemne życzenia, pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

Paulina Domagała i Bożena Dwojewska

 

WYCIECZKA DO STARACHOWIC

Dnia 13.12.2023 r. grupa ,,Sówki’’, ,,Biedronki’’ i ,,Pszczółki’’ wybrała się na wycieczkę do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, aby wziąć udział w warsztatach świątecznych. Dzieci wykonały bombki metodą decoupag’e. Na początku spotkania przedszkolaki poznały etapy oraz zasady wykonywania ozdób. Następnie ochoczo zabrały się do pracy. Z entuzjazmem tworzyły kolorowe i błyszczące ozdoby choinkowe.

Zajęcia dostarczyły mnóstwo radości, wyzwoliły w dzieciach kreatywność i twórczą wyobraźnię oraz wprowadziły wszystkich w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Ewa Czapnik 

 

WYCIECZKA DO MANDORII Z OKAZJI MIKOŁAJEK

W czwartek 7 grudnia 2023 r. uczniowie z klas I – VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do tematycznego parku rozrywki MANDORIA w Rzgowie pod Łodzią  Wyjazd został zorganizowany w ramach szkolnych mikołajek.  Ten otwarty w 2021 roku obiekt jest największym całorocznym parkiem rozrywki w Polsce. W „Mieście przygód” czekały na dzieci karuzele, roller-coastery, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, gokarty, labirynty, łódki na wodzie i wiele innych, ciekawych atrakcji, z których każda ma swoją nazwę i historię związaną z Mandorią. Młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach „Historia pieniądza”,  na których w przystępnej formie zapoznali się z rozwojem handlu oraz środków płatniczych, a następnie każdy uczestnik mógł samodzielnie wybić dla siebie mandoriańską monetę.

Wszyscy bawili się świetnie, można powiedzieć „do utraty tchu” i nie było mowy o nudzie.  Dzieci chętnie korzystały ze wszystkich atrakcji oferowanych w Mandorii. Czas spędzony w tym niezwykłym miejscu na pewno będą długo i mile wspominać.

Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Z PRZEDSZKOLAKAMI

Wizyta Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki przygotowują się do niej już dużo wcześniej, pisząc listy, ucząc się wierszyków  i piosenek.

6 grudnia dzieci z grup: Pszczółek, Biedronek, Sówek, ubrane w czerwone stroje i czapki mikołajkowe w wielkim skupieniu nadsłuchiwały dzwonków Św. Mikołaja. Długo oczekiwany gość nie zawiódł i przybył do nas na czas, z workiem pełnym prezentów. Dzieci serdecznie Go przywitały, z ogromną radością recytowały wierszyki i śpiewały piosenki.

Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku przedszkolaki upamiętniły ten wyjątkowy dzień pamiątkowym zdjęciem. Na zakończenie podziękowały Mikołajowi za prezenty i wręczyły Mu mały upominek.

Wizyta miłego gościa minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny. Do zobaczenia za rok!

Bożena Dwojewska

 

WYKORZYSTANIE DRUKARKI 3D 

W szkolnej pracowni informatycznej znajduje się Drukarka 3D (Flashforge Adverturer 3) zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie zapoznali się z danymi technicznymi, budową oraz możliwościami urządzenia. Na początku założyliśmy konto na stronie www.tinkercad.com. Strona ta daje możliwość tworzenia różnych projektów z narzędzi prez nią oferowanych. 

Uczniowie klas VII i VIII projektowali trójwymiarowe modele ozdób bożonarodzeniowych, eksportowali do pliku z rozszerzeniem .stl oraz poznawali proces wydruku.

Beata Łapka

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV – VIII. Andrzejki, które na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych imprez, są doskonałą okazją do dobrej zabawy, a także integracji społeczności szkolnej. Przeboje muzyki współczesnej zachęcały wszystkich do tanecznych szaleństw na parkiecie, którym w tym dniu stał się szkolny korytarz.

Nie mogło zabraknąć również wróżb, które przygotowali  przedstawiciele samorządu szkolnego. Uczniowie mogli dowiedzieć się,  jakie imię będzie nosić wybranka lub wybranek ich serca i co czeka ich w przyszłości: szczęście, a może pech, pieniądze, sława czy może jakaś inna wspaniała niespodzianka. Mogli się też przekonać, co na temat ich osobowości mówi data urodzenia.

Wieczór andrzejkowy upłynął w miłej atmosferze,  było wiele radości i śmiechu, a gdy zabawa dobiegła końca, uczniowie niechętnie rozchodzili się do domów.

Magdalena Skrzeczyna

 

JESTEŚMY MAŁYMI RATAOWNIKAMI!

         W Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie w dniu 24 listopada 2023 r. odbyła się lekcja udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie I przez panią Annę Kopyś.

,,Przeżycie osób ciężko rannych po wypadkach zależy od jak najszybszego udzielenia pomocy medycznej i właściwej organizacji transportu. Jednak, zanim na miejsce wypadku przy będzie fachowy personel medyczny, często dochodzi do sytuacji, w których poszkodowanemu należy udzielić natychmiast pomocy, decydującej o jego życiu. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przed medycznej powinna być w społeczeństwie powszechna, gdyż nie wiadomo, kiedy i od kogo będziemy tej pomocy oczekiwali. Pierwsza pomoc przed medyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Zajęcia te miały uwrażliwić młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Mają również wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego oraz stanowić zagrożenie dla ratującego".

Uczniowie poznali krok po kroku podstawowe czynności ratujące życie. W trakcie udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest Łańcuch Przeżycia. Łańcuch ten pokazuje prawidłową kolejność wykonywania czynności, zapewniających szybką i skuteczną pomoc osobie poszkodowanej. Najważniejszym elementem udzielania pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem  jest sprawdzenie przytomności poszkodowanego i wezwanie pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić po pomoc. Następnie należy sprawdzić oddech, uczniowie uczyli się tego na manekinach i na sobie nawzajem. Jeden wcielił się w rolę poszkodowanego, drugi ratującego. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, jeżeli poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo wykonujemy oddechy ratownicze.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem.           

Anna Kopyś

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość dla każdego dziecka, która w naszym Przedszkolu odbyła się 21 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gimnastycznej gromadzili się zaproszeni  goście.

Uroczystość rozpoczął występ artystyczny dzieci z grup ,,Pszczółek”, ,,Biedronek” i ,, Sówek. Mali artyści zaprezentowali przygotowane wraz z Paniami wiersze i piosenki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Beatę Stępień.  Każdy Przedszkolak z tej okazji dostał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

Dla wszystkich przedszkolaków był to bardzo ważny występ oraz wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Paulina Domagała

 

Z WIZYTĄ W OŚRODKU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W UMIANOWICACH 

 

23 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, na którą pojechali uczniowie klas IV–VIII. Obiekt ten służy przybliżaniu walorów przyrodniczych regionu Ponidzia.  Uczniowie mieli okazję zwiedzić tam stacyjkę kolejki wąskotorowej i poznać jej historię.  Z punktu widokowego na przebudowanej wieży ciśnień podziwiali panoramę okolicy. Przy wolierach dla ptaków pracownik ośrodka pokazał dzieciom sowę płomykówkę i sokoła wędrownego, opowiedział też ciekawostki o ich życiu i zwyczajach. Następie uczestnicy wycieczki udali się do budynku, gdzie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Pracując w zespołach przygotowywali herbatki ziołowo – owocowe według podanej receptury, a następie posługując się atlasem mieli za zadanie rozpoznać gatunki ptaków prezentowanych na modelach. Najważniejszym punktem ośrodka jest ogromne akwarium, w którym dzieci obserwowały gatunki ryb żyjące w Nidzie – najdłuższej rzece województwa świętokrzyskiego. Pomiędzy zajęciami organizatorzy zaplanowali również czas na posiłki – uczestnicy zjedli drugie śniadanie i obiad.  Ta wyjątkowa wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń, uczniowie wrócili z niej bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WOT

W dniu 9 listopada 2023 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej, zwanych potocznie „terytorialsami”. Podczas  spotkania  z żołnierzami uczniowie klas I – VIII poznali podstawowe informacje o tym rodzaju Sił Zbrojnych – w jakim celu są  tworzone takie oddziały,  jakie są  warunki  wstąpienia, jakie mają wyposażenie oraz jakie korzyści niesie przynależność do WOT. Dowiedzieli się też, że ich misją jest głównie obrona i wspieranie lokalnych społeczności, np. podczas zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Dużym zainteresowaniem dzieci, zwłaszcza chłopców, cieszyła się prezentowana broń. Żołnierze zachęcali uczniów, żeby w przyszłości, gdy dorosną wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej. Kto wie, może kiedyś któryś z naszych wychowanków podejmie się służby w szeregach WOT.

Magdalena Skrzeczyna

 

SZKOŁA DO HYMNU

W piątek 10 listopada kolejny już raz nasza szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie, jak w poprzednich latach, na korytarzu szkolnym zebrali się uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami, aby wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Odświętne stroje i kotyliony w barwach narodowych podkreśliły podniosły charakter tej akcji, która niewątpliwe przyczynia się do kształtowania patriotycznych postaw młodych pokoleń.

Magdalena Skrzeczyna

 

 

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to niezwykle ważna data w historii polskiego narodu.  Wtedy to właśnie Polska po 123 latach niewoli uwolniła się spod jarzma zaborców i odzyskała niepodległość. Aby upamiętnić do doniosłe wydarzenie uczniowie klas IV – VII pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny przygotowali uroczystą akademię, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie słowa recytowanych wierszy przybliżyły nam wydarzenia począwszy od dnia, kiedy nasz kraj przestał istnieć na mapach Europy, poprzez dzieje tragicznej walki  o wyzwolenie, aż do czasów I wojny światowej, po zakończeniu której Polska odzyskała upragnioną wolność. Uczniowie klasy VII zaprezentowali krótkie scenki ukazujące w sposób symboliczny podział naszego kraju przez trzech zaborców - Rosję, Prusy i Austrię, następnie Ojczyznę skrępowaną „więzami niewoli” oraz odrodzenie się jej na nowo po latach cierpień  i walki. Występ uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pana Roberta Puchały. Oprawę plastyczną uroczystości przygotowała pani Jadwiga Mazur. Aby właściwie uczcić Święto Niepodległości i wyrazić swój patriotyzm,  wszyscy uczniowie przyszli w tym dniu w galowych strojach i z przypiętymi kotylionami  w barwach narodowych.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupionym w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna

 

BAJKOWY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE

W dniu 5 listopada, w rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych twórców bajek Walta Disney’a, przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Z tej okazji z inicjatywy samorządu uczniowskiego w środę 8 listopada został w naszej szkole zorganizowany bajkowy dzień. Chętni uczniowie mieli okazję przebrać się za swoją ulubioną postać. Na korytarzu można było więc spotkać  wielu  znanych i lubianych bajkowych bohaterów z książek lub filmów. Uczniowie mogli też przynieść w tym dniu do szkoły swoją ulubioną maskotkę. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w  życiu każdego dziecka.

Magdalena Skrzeczyna

 

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

Dnia 24 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Pierwszoklasiści przygotowywali się do ślubowania od początku roku szkolnego pod okiem wychowawczyni Beaty Łapki i Pana od muzyki Roberta Puchały.

Od samego rana panowała podniosła atmosfera. Pięknie ubrani uczniowie, ciekawa dekoracja, sprzęt nagłaśniający na sali gimnastycznej - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najlepiej.

O godzinie 11:00 nadszedł moment rozpoczęcia wydarzenia. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Pan Dariusz Skiba, Dyrekcja Szkoły Pani Beata Stępień i Pani Ewa Metryka–Warchoł, Rodzice, Nauczyciele oraz uczniowie klasy II i III.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Zadaniem uczniów było m. in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy.

Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Beata Stępień. Tym samym pierwszaki zostały włączone  do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie. Dowodem były legitymacje szkolne oraz akty pasowania na ucznia wręczone przez wychowawcę.

Najmłodsi otrzymali wspaniałe prezenty od Pana Burmistrza, Rodziców oraz  koleżanek i kolegów ze starszych klas.

Po zakończeniu części oficjalnej zostały zrobione zostały pamiątkowe zdjęcia. Później dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Beata Łapka

 

APEL Z OKAZJI 45 ROCZNICY PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

16 października 1978 roku świat dowiedział się o wyborze nowego papieża. Była to wyjątkowa chwila dla Polaków, gdyż głową Kościoła został wówczas nasz rodak – kardynał Karol Wojtyła. Aby upamiętnić to wydarzenie w dn. 23 października 2023 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy IV i VIII pod opieką pani katechetki Marty Koprowskiej. Uczniowie zaprezentowali informacje na temat życia Jana Pawła II i najciekawsze fakty z jego pontyfikatu, a także wiersze o tym wyjątkowym człowieku. Pięknym dopełnieniem apelu był śpiew ulubionej pieśni Papieża – „Barki”. Uroczystość ta była hołdem oddanym przez uczniów naszej szkoły Wielkiemu Polakowi, jakim niewątpliwie był Jan Paweł II, a także podziękowaniem za jego wieloletni pontyfikat.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupionym w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna

 

AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA 

W dniu 17 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV – VII pod kierunkiem pani Edyty Baran. W roli prowadzącej wystąpiła przewodnicząca samorządu uczniowskiego – Jagoda Głowacka, która rozpoczęła od powitania zebranych na uroczystości nauczycieli i uczniów.   Następnie młodzi recytatorzy zaprezentowali wiersze, w których wyrazili wdzięczność za trud wkładany w ich wykształcenie i wychowanie, a także za cierpliwość i życzliwość, jaką nauczyciele okazują im każdego dnia.  Szkolny chór pod kierunkiem pana Roberta Puchały uświetnił występ piosenkami nawiązującymi tematycznie do święta edukacji. Akademia odbyła się na tle dekoracji przygotowanej przez panią Jadwigę Mazur. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która złożyła nauczycielom  i pozostałym pracownikom szkoły serdeczne życzenia oraz podziękowała za ogromne zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą.

Magdalena Skrzeczyna 

 

Z KLOCKAMI NIE JEST NUDNO

Laboratoria Przyszłości

Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości kolejna klasa może korzystać z ciekawych pomocy dydaktycznych. 5 października 2023 r. na zajęciach edukacji informatycznej uczniowie klasy pierwszej korzystali z klocków magnetycznych.

Klocki magnetyczne to nie tylko świetna zabawka, ale również cenne narzędzie edukacyjne rozwijające umiejętności kluczowe. Dzięki eksperymentowaniu, konstruowaniu, dzieci rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wyobraźnię, analizowania, syntetyzowania, zdolności przestrzennych, doskonali sprawność manualną oraz uczy współpracy w grupie.

Beata Łapka

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM I EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 

 

3 października 2023 r. odbyło się w naszej  szkole spotkanie z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego w Kielcach, na którym przypomniane zostały przepisy ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad poruszania się rowerzystów na drodze. Następnie chętni uczniowie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. W pierwszej kolejności musieli zmierzyć się z pisemnym testem, który sprawdzał ich wiedzę teoretyczną z zagadnień kodeksu ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się na drogach. Osoby, które zaliczyły część teoretyczną, mogły podejść do części praktycznej egzaminu. Tym razem uczniowie musieli  wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze na specjalnie przygotowanym do tego celu torze przeszkód, jak również sprawnością fizyczną i umiejętnością wykonania określonych manewrów z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego,

Jak się okazało, wszyscy przystępujący do egzaminu – 16 osób - byli świetnie przygotowani, udało im się zaliczyć obie części egzaminu i tym samym zdobyć kartę rowerową. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi!

Magdalena Skrzeczyna

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI - WYBRANY!

W dniu 14.09 2023 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory były swoistą lekcją demokracji dla uczniów  kl.4-8. Podczas tajnego głosowania zostali wybrani:

  • przewodnicząca Jagoda Głowacka z klasy 8
  • zastępca przewodniczącego Miłosz Gruba z klasy 5
  • człnkowie: Magdalena Zielińska z klasy 5 i Karolina Barcikowska z klasy 7

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów oraz zapału do pracy w roku szkolnym 2023/2024.

Anna Kozieł

 

OGNISKO Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA 

W dniu 28 września 2023 roku odbyło się ognisko integracyjne dla klas I–VIII w związku z przypadającym dwa dni później Dniem Chłopka. Ognisko zostało rozpalone na placu obok świetlicy wiejskiej w Św. Katarzynie, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Najpierw z pomocą swoich opiekunów piekły kiełbaski i bawiły się na placu dzieci z klas młodszych. Po nich na ognisko wyszli starsi uczniowie wraz z wychowawcami. Ci również mieli okazję upiec i zjeść kiełbaski, a także rozegrali mecze w piłkę siatkową i nożną. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Ten dzień był pełen atrakcji i upłynął w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem fotograficznym SONY ZV-1F zakupionym w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

Magdalena Skrzeczyna

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

W dniu 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Jak co roku wybrany został najsympatyczniejszy chłopiec z klas 1-3 i 4-8. W wyniku losowania tytuł najsympatyczniejszego chłopca otrzymał z klasy 3 Mikołaj  Mańkus  oraz klasy 6 Kajetan Kowalik. Chłopcy otrzymali symboliczne upominki. Dzięki pięknej pogodzie klasy 1-8 świętowały ten dzień także na podwórku szkolnym. Dla wszystkich uczniów zostało przygotowane ognisko, były kiełbaski, słodycze oraz różne gry i zabawy.

Wszystkim chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!!!

Anna Kozieł

PAMIĘTAMY!

27 września 2023 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klasy 8 pod kierunkiem pani Anny Kozieł przedstawili okoliczności związane z  niemiecką napaścią  na Polskę 1 września 1939 r. oraz bezprawnym wkroczeniem Armii Czerwonej na tereny naszego kraju 17 września tego samego roku. Następnie został wyświetlony film opowiadający o tych tragicznych zdarzeniach oraz o bohaterstwie polskich żołnierzy. Była to dla wszystkich nietypowa lekcja historii, a zarazem hołd złożony  walczącym i poległym w obronie ojczyzny w czasie II wojny świtowej. Pamiętamy, że to dzięki Nim, żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Magdalena Skrzeczyna

 

Z WIZYTĄ U PANA WOJCIECHA KÓZKI

        W dniu 22 września 2023 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami zostali zaproszeni przez Pana Wojciecha Kózkę z Wilkowa do mini ,,skansenu", znajdującego się w jego gospodarstwie.

Pan Wojciech już od młodych lat jest pasjonatem różnych przedmiotów domowego użytku, narzędzi rolniczych oraz urządzeń, które w dawnych czasach pomagały gospodyniom w domu lub gospodarzom w gospodarstwie rolnym. Często narzędzia lub jakieś przedmioty, zdolniejsi gospodarze wykonywali na własny użytek sami, ułatwiając sobie w ten sposób pracę. Uczniowie wiele przedmiotów widzieli po raz pierwszy i byli ciekawi, do czego służyły. Były to np.: nosidła do noszenia kubłów lub wiader z wodą, żarna, służące do mielenia ziaren na mąkę czy maselnice do wyrabiania masła. Dzieci zobaczyły też bardzo proste żurawie, którymi wyciągano wodę ze studni. Oglądały tarki, czyli faliste blachy, na których gospodynie pocierały prane ubrania, żelazka ,,na duszę" i wiele innych. Z narzędzi rolniczych można było zobaczyć między innymi, jak wyglądało radło, socha czy cepy do młócenia, sierpy i kosydo żęcia zboża i inne, które już dzisiaj odeszły w zapomnienie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu u Pana Kózki i pytali, czy będą jeszcze kiedyś mogli obejrzeć te zbiory.

Na zakończenie spotkania Pan Wojciech przygotował dla swoich gości poczęstunek. Można było się posilić pieczonymi kiełbaskami, nie zabrakło też napojów i słodyczy.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Kózce za tak miłe przyjęcie w swoim gospodarstwie, poświęcony czas i i poczęstunek.

Anna Kopyś 

 

WYCIECZKA DO OJCOWA

Dnia 21 września 2023 r., 35 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Pieskowej Skale, który góruje nad Doliną Prądnika. Legenda głosi, że jego nazwa pochodzi od psa, który przynosił jedzenie księżniczce zamkniętej w wieży.

Podczas drogi do kolejnego miejsca zwiedzania uczniowie zobaczyli Maczugę Herkulesa. Spacer do Jaskini Łokietka okazał się dość męczący.  Jaskinia Łokietka, znajduje się w szczytowej partii Góry Chełmowej (ok. 450 m n.p.m.). Jaskinia nazywa się tak, ponieważ, kiedy król Władysław I Łokietek uciekał z Krakowa przed czeskim królem Władysławem II, ukrywał się w niej przez kilka tygodni. Legenda głosi, że królowi pomógł pająk, który zrobił pajęczynę zagradzającą wejście do jaskini. Do dzisiaj przy wejściu znajdują się pamiątkowe kraty w kształcie pajęczej sieci.

Uczniowie podziwiali piękne i oryginalne nacieki skalne, poznając przy okazji ciekawostki przyrodniczo-historyczne przekazywane przez przewodnika.

Wędrując Doliną Prądnika, uczestnicy wycieczki mieli okazję przejść przez Bramę Krakowską. To jedna z kilku skalnych wrót w Ojcowskim Parku Narodowym. Jej kształt przypomina klasyczną bramę ze skały. Nazwa podobno wywodzi się z historii tego miejsca, bowiem rejony Ojcowa były na trasie handlowej. Prowadził tędy bardzo uczęszczany szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk. Jak głosi legenda, odległość dzieląca kolumny Bramy Krakowskiej z roku na rok stale się zmniejsza. Gdy skały całkowicie się „zejdą”, nastąpi koniec świata. Dlatego też przechodzący przez „wrota” umieszczają pod nimi kije, starając się tym samym uniemożliwić ich przesuwanie, aby nie dopuścić do końca świata.

W drodze powrotnej można było zakupić pamiątki. W Jędrzejowie nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich posiłek w restauracji McDonaldʼs. 

Wycieczka była udana i pouczająca. To świetna lekcja geografii, przyrody, języka polskiego i historii. Uczniowie z niecierpliwością oczekują następnego wyjazdu w tym roku szkolnym.

Beata Łapka 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Dzień Przedszkolaka” obchodzony 20 września to dzień wyjątkowy dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Dzieci z Przedszkola w Świętej Katarzynie świętują ten dzień co roku. Przedszkolaki z grup: Pszczółki, Biedronki oraz Motylki, aby uczcić to wyjątkowe dla nich święto wybrały się wspólnie z wychowawczyniami na plac przedszkolny. Dzieci brały udział w grach i zabawach animacyjnych na świeżym powietrzu. Przedszkolaki chodziły między pachołkami i rzucały woreczkami do celu, uczestniczyły w zabawach tanecznych w kole , zabawach z chustą animacyjną oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczył o wspaniałej zabawie.

Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć i odznaczeń medalami Super Przedszkolaka. To był wyjątkowy czas, a na buziach naszych milusińskich gościł uśmiech i zadowolenie.

Bożena Dwojewska

 

 

WYCIECZKA DO "MAGICZNEJ PASIEKI" 

We wtorek 19 września 2023 r. uczniowie klas I – III odwiedzili Magiczną pasiekę w Łomnie. Łomno to malowniczo położona wieś w powiecie starachowickim z pięknym widokiem na Góry Świętokrzyskie.

Właścicielka pasieki zapoznała dzieci z budową ula, sprzętem pszczelarskim oraz dokonała prezentacji wirowania miodu. Dzieci dowiedziały się, że w ulu mieszkają królowa pszczół (matka pszczela), robotnice oraz trutnie. Dzięki pszczołom człowiek pozyskuje: wosk, mleczko pszczele, kit pszczeli, pierzgę, jad pszczeli i oczywiście miód. Oprócz tradycyjnego pszczelarstwa w Łomnie można skorzystać z Apiterapii. W pasiece stoją trzy malutkie, urocze domki do Apiterapii. To miejsce, gdzie można doświadczyć korzyści zdrowotnych wynikających z interakcji z pszczołami. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pszczelarskich, na których wykonywali woskowe świece.

Miłym i słodkim akcentem była degustacja różnego rodzaju miodów.

Beata Łapka 

 

NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

W dniu 12 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytana była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej  „Nad Niemnem”.  Utwór powstał w latach 1886-1887  i podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 rocznicę obchodzono w tym roku.  Należy do klasycznych przykładów polskiej powieści realistycznej. Napisana barwnym językiem i zawierająca patriotyczne przesłanie książka cieszyła się dużą popularnością wśród wielu pokoleń czytelników.  W naszej szkole lekturę „Nad Niemnem” czytali uczniowie starszych klas.

Magdalena Skrzeczyna

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.