AKCJA "TALENCIAKI"

W związku z zakończeniem akcji szkoły promującej talenty, prowadzonej przez sieć sklepów LIDL, w imieniu całej szkoły bardzo dziękujemy za wszystkie talony przekazane na rzecz naszej placówki i dzieci uczących się w szkole. 

Dzięki Państwa zaangażowaniu do przedszkolaków trafil zestaw plastyczny:

  • 180 sztuk plastelin (12 kolorów po 15 szt.)
  • 5 zestawów farb plakatowych firmy Bambino , 6 kolorów
  • 5 kubków z blokadą wylania wody
  • 40 pedzelków do farb i kleju
  • 10 bloków rysunkowych 
  • 5 zestawów kredek Bambino, 24 kolory 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ...

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnie przez wszystkich wyczekiwany.        

20 grudnia 2022 r. w świąteczny nastój wprowadzili  nas uczniowie klas III, IV, V i VIII, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe pod opieką katechetki pani Marty Koprowskiej. Kolejny już raz wcielili się w biblijne postacie, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Boskiej Dzieciny w ubogiej betlejemskiej stajence. Na scenie pojawili się Maryja i Józef, pasterze, którzy pierwsi złożyli pokłon Jezusowi,  królowie z darami oraz aniołowie. Scenariusz został wzbogacony pięknymi kolędami i pastorałkami, które młodzi artyści śpiewali przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Tegoroczne jasełka obejrzała cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Sekretarz Miasta i Gminy pan Wojciech Furmanek, sołtys Świętej Katarzyny – pan Piotr Janicki, emerytowana dyrektor szkoły – pani Ewa Orzechowska, ksiądz prof. Zygmunt Nocoń, przedstawiciele Rady Rodziców - pani Ewa Czapnik i pani Magdalena Paciorek oraz rodzice uczniów biorących udział w przedstawieniu.

Po występie głos zabrała pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tego niezwykłego widowiska oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Magdalena Skrzeczyna 

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 

Betlejemskie Światło Pokoju odpalane z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przybyło do naszej szkoły dzięki Harcerzom i Zuchom ZHP. W tym roku przekazaniu światła towarzyszy hasło „Światło dla Ciebie”. chcemy, żeby napełniało nasze serca pokojem, miłością i zachęcało do spełniania dobrych uczynków. Światełko jest znakiem pokoju, poświadczenia wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.

 

 

SŁODYCZE DLA ŻOŁNIERZY

Odpowiadając na apel Urzędu Gminy, Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie nasza szkoła włączyła się do akcji „Świętokrzyskie Murem za Polskim Mundurem”. Uczniowie zebrali słodycze, które za pośrednictwem w/w instytucji zostały przekazane Żołnierzom 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, służącym  na polsko – białoruskiej granicy. Udział w akcji był okazją do wyrażenia wdzięczności żołnierzom, funkcjonariuszom policji i straży granicznej za ich ciężką pracę i ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju.

Magdalena Skrzeczyna

GWIAZDKOWE SERCE

W ten wyjątkowy, przedświąteczny czas nie możemy przechodzić obojętnie obok tych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Pomagając, sprawiamy radość drugiej osobie, a dobro, które ofiarujemy,  z pewnością kiedyś do nad wróci.

W ramach szkolnego wolontariatu została przeprowadzona w naszej szkole akcja charytatywna pod hasłem „Gwiazdkowe serce”. Chętnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się do niej wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przynosili słodycze, produkty spożywcze, środki czystości, ubrania, buty, zabawki, pościel itp. Posłużyły one do przygotowania świątecznych paczek, które zostały przekazane pogrążonej w żałobie rodzinie z Radlina znajdującej się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy okazali serce i wspierali naszą akcję.

Magdalena Skrzeczyna

 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

W dniu 13 grudnia 2022r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pszczelarskie pod nazwą „Pszczoły – nasi mali przyjaciele”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VIII.

Pan pszczelarz zapoznał dzieci z życiem pracowitych owadów, jakimi są pszczoły oraz obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice- zbieraczki miodowe i pyłkowe.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Nauczyli się też, jak odróżnia się pszczołę od osy.

Ponadto pan pszczelarz przedstawił dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski, opowiedział, jak powstaje i z czego się go otrzymuje. Uczniowie dowiedzieli się, że istnieje wiele  rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem oraz jak powstają świeczki z plastra wosku. W trakcie zajęć dzieci wykonały również świeczki z plastra wosku pszczelego, kóre zabrały do domu na pamiętkę wraz z dyplomem Przyjaciela pszczół. 

Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula i plastra miodu, stroju pszczelarza, a nawet przyborów, których używa w swojej codziennej pracy.

To były bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia!

Anna Kopyś

 

DODAJEMY ENERGII PTAKOM NA ZIMĘ

Szkoła Podstawowa im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie bierze udział w projekcie edukcyjnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego "Dodajemy energii ptakom na zimę" finansowanym ze środków Fundacji PGE.

Ideą projektu jest edukacja uczniów w zakresie znajomości ptaków zimujących w Polsce, ich zwyczajów oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i trudnosci z jakimi borykają one zimą. 

W ramach projektu otrzymaliśmy dwa karmniki, zapas karmy dla ptaków na okres zimy, lornetkę oraz atlas do rozpoznawania ptaków, mające pomóc w prowadzeniu obserwacji. 

Karmniki zostały zainstalowane na terenie szkoły. Projekt rozpoczął się 14 listopada 2022 r. i będzie trwał do 28 lutego 2023 r. Uczniowie będą na bieżąco uzupełniać karmę w karmnikach oraz prowadzić obserwacje odwiedzających karmniki ptaków. 

Marta Koprowska 

 

 

NAUCZYCIEL ROKU KLAS IV-VIII

 

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Plebiscycie Edukacyjnym 2022 przeprowadzonym przez gazetę „Echo Dnia”.

Po I etapie na szczeblu powiatowym, miejsce I w kategorii Nauczyciel Roku klas 4-8 zajęła Pani Ewa Metryka–Warchoł, która awansowała tym samym do finału wojewódzkiego. Warto nadmienić, że nasza szkoła w tym samym plebiscycie zajęła II miejsce w powiecie jako Szkoła Roku.

Na II etapie, w wyniku głosowania, które zakończyło się 2 grudnia 2022 r., pani Ewa Metryka-Warchoł zajęła IV miejsce w województwie świętokrzyskim i znalazła się tym samym w gronie najlepszych nauczycieli w naszym regonie.

Pani Ewa jest nauczycielem matematyki z 28-letnim stażem pracy. Od września 2022 roku pełni w naszej szkole funkcję wicedyrektora. Dała się poznać jako kompetentny i doświadczony nauczyciel i wychowawca. To osoba niezwykle serdeczna i życzliwa, otwarta na potrzeby uczniów. Chętnie służy pomocą zarówno innym nauczycielom jak i dzieciom. Jest osobą aktywną, rzetelną i odpowiedzialną,  bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków i zadań. Każdy może liczyć na jej pomoc, dobrą radę i wsparcie.

Serdecznie gratulujemy Pani Ewie i życzymy wielu zawodowych sukcesów!!!

Społeczność Szkoły Podstawowej w Św. Katarzynie

 

MIKOŁAJKI

W okresie mikołajkowym dużo się działo w naszej szkole. Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Atrakcje zaczęły się już kilka dni wcześniej przed tradycyjnym dniem Św. Mikołaja.

Pierwszy wyjazd mikołajkowy odbył się 30 listopada. W tym dniu dzieci z klasy I i III pojechały na wycieczkę do Kielc. Najpierw udały się z wizytą do siedziby Radia Kielce, gdzie zapoznały się z pracą radiowców oraz dowiedziały się, jak powstaje audycja radiowa. Następnie w kinie obejrzały film animowany pt. „Dziwny świat”, po którym poszli na pyszne „jedzonko”.

Z kolei 2 grudnia na wycieczkę wybrali się uczniowie klas IV- VIII. Odwiedzili BWA w Kielcach, gdzie mieli okazję obejrzeć aktualne wystawy, po czym wzięli udział w warsztatach z haftu.  Uczniowie – na wyciętych wcześniej kształtach z banerów: choinka, mikołaj, gwiazdka, miś – haftowali bezpiecznymi igłami przestrzenne, ozdobne formy na choinkę. Musieli wykazać się przy tym sprawnościami manualnymi oraz kreatywnością. Później pojechali do kina, gdzie obejrzeli film pt. „Mecz o wszystko”, a następnie poszli się posilić.

6 grudnia kontynuowano mikołajki w szkole. W tym dniu każdy, kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajkową czapkę. Uczniowie mogli nosić czapki przez cały dzień, na każdej lekcji, dzięki czemu byli zwolnieni od odpytywania.  Tym razem Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów zawitał do klasy II i obdarował czekające na niego dzieciaki upominkami  i słodyczami. O swoich wychowankach nie zapomniała też pani dyrektor Beata Stępień, która poczęstowała wszystkich mikołajkowymi cukierkami.

Magdalena Skrzeczyna

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach.

Głównym celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych emocji. Przesłanie tego dnia jest proste -bądźmy życzliwi każdego dnia, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia przekazywana drugiemu człowiekowi wraca do nas z nawiązką.

Hasło tegorocznej edycji „Życzliwość ma moc!” zachęca do dzielenia się dobrym słowem, posługiwania się pozytywnym komunikatem i doceniania siły płynącej z ich stosowania. Również nasza szkoła  świętowała ten dzień. Uczniowie  na tablicy życzliwości umieszczali życzliwe, miłe i serdeczne słowa skierowane do całej społeczności szkolnej.

 

Zasady Tego dnia (i nie tylko !):

  • Przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi!
  • Bądź także uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy czy w szkole osób.
  • Zrób coś miłego.
  • Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc!

Anna Kozieł 

PRÓBNA EWAKUACJA

18 listopada 2022 r. został przeprowadzony w naszej szkole próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli i pracowników z budynku szkoły. Punktualnie o godz. 10.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego (zgodnie z przyjętymi procedurami) dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–VIII pod opieką nauczycieli udali się na miejsce zbiórki, czyli na plac zabaw przed szkołą. Następnie nauczyciele przekazali pani dyrektor Beacie Stępień informacje dotyczące stanu liczebności klas. Cała akacja przebiegła bardzo sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Nad właściwym przebiegiem ewakuacji czuwali strażacy z OSP w Bodzentynie, którzy po jej zakończeniu sprawdzili budynek szkoły, a następnie zaimprowizowali akcję ratunkową z udziałem uczennicy klasy 8. Wszyscy zebrani na dziedzińcu szkoły mieli okazję zobaczyć, jak strażacy wynoszą poszkodowaną z budynku i udzielają jej pierwszej pomocy.

Głównym celem próbnej ewakuacji było przypomnienie uczniom i pracownikom szkoły podstawowych zasad dotyczących właściwego zachowania się w przypadku wybuchu pożaru na terenie szkoły.

Magdalena Skrzeczyna

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2022 r. społeczność naszej szkoły włączyła się do obchodów Narodowego Święto Niepodległości. Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią panią Iwoną Pańtak przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniana została tragiczna historia naszej ojczyzny od momentu, kiedy przestała istnieć na mapach Europy, poprzez walki naszego narodu o wyzwolenie, aż do odzyskania wolności w 1918 r. Program wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru przygotowanego przez pana Roberta Puchałę.

W tym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - VIII przyszli do szkoły ubrani w strój galowy, który przystroili dodatkowo biało - czerwonymi kotylionami. 

Włączając się do akcji Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Magdalena Skrzeczyna

WITAMY W NASZEJ BAJCE - DZIEŃ BAJKOWY W NASZEJ SZKOLE

7 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Chętnie dzieci przebrały się w tym dniu za ulubionego bajkowego bohatera. Nie zabrakło więc księżniczek, rycerzy, czarownic, wróżek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Kopciuszka,  Shreka i wielu innych znanych i lubianych przez wszystkich  książkowych czy filmowych postaci. Spotkać ich można było na zajęciach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych, świetlicy czy stołówce, co sprawiło, że w szkole zrobiło się niezwykle kolorowo i magicznie. Każda klasa miała okazję zaprezentować swoje kostiumy oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie na specjalnie przygotowanej „bajkowej ściance”.

Ten dzień był doskonałą okazją do przypomnienia sobie znanych i lubianych baśniowych bohaterów, którzy w dzieciństwie towarzyszą każdemu z nas jednocześnie bawiąc i ucząc właściwych zachowań.

Ponadto odbył się w tym dniu kiermasz ciastek przygotowany i przeprowadzony przez Radę Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Można więc powiedzieć, że był to niezwykle barwny, ale i słodki dzień w naszej szkole.

Magdalena Skrzeczyna

 

KLOCKI MAGNETYCZNE NIE TYLKO DO ZABAWY, ALE I NAUKI

Klocki magnetyczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Należą one do grupy klocków konstrukcyjnych. Ich układanie polega na łączeniu ze sobą namagnesowanych figur i patyczków. Klocki magnetyczne dla dzieci są niezwykle proste  w obsłudze i nie wymagają użycie siły. Z klocków tych można układać prostsze, płaskie budowle - kontury budynków, figur geometrycznych, a także literki i cyferki, które pomogą w nauce. Elementy trzymają się naprawdę mocno. Co istotne tego typu produkty dla dzieci wykonane są z bezpiecznych dla dzieci materiałów, więc nie trzeba obawiać o to, że są one szkodliwe. W ostatnim czasie, w miesiącu listopad, uczniowie klasy II mieli przyjemność zapoznać się właśnie z tym rodzajem klocków. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursie na najładniejszą budowlę, powstałą przy użyciu tych niezwykłych przedmiotów. Układanie klocków niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Poczynając od pobudzenia wyobraźni i kreatywności, przez wzmocnienie chwytania i małej motoryki, po naukę kolorów, liczenia oraz planowania i myślenia przestrzennego. Dzieci wykazały się wyobraźnią i kreatywnością. Widać było, że zajęcie to sprawiało im wielką radość i frajdę. 

Klocki magnetyczne "Magformers" zostały zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
Anna Kopyś

SZKOŁA PAMIĘTA

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Tradycją już jest odwiedzanie przez naszych uczniów w ostatnim tygodniu października lokalnych miejsc pamięci związanych z historią najbliższej okolicy, jak również porządkowanie bezimiennych grobów żołnierzy, ludzi zasłużonych i cenionych dla lokalnej społeczności. W akcji wzięły również przedszkolaki składając kwiaty i zapalając znicze na mogiłach pomordowanych na skraju Puszczy Jodłowej.

Symboliczne zapalenie zniczy to hołd dla wszystkich, którzy oddali życie za wolność i niepodległość. Listopad to czas zadumy i wspomnień, czas w którym należy się zatrzymać choćby na chwilę i zastanowić co jest najważniejsze w życiu człowieka. Pamiętajmy, że: „ Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Marta Koprowska

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 27.10.2022 r. uczniowie klasy II wraz z opiekunami pojechali na Uroczyste Pasowanie na czytelnika do Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Dzieci zostały powitane przez dyrektora biblioteki Pana Marcina Sikorskiego. Następnie odbyła się część artystyczna ,,W świecie wierszy Jana Brzechwy", a po niej uroczyste Pasowanie na czytelnika. Pasowania dokonała Pani Anna Koprowska.

Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka tomem Baśni dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przyrzeczeniem które będzie im przypominało o tym uroczystym wydarzeniu.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książęczki i zakładki. Fundatorem książek była Biblioteka Publiczna. Po uroczystości wszyscy udali się do OSP. Pracownik opowiedział dzieciom o działalności straży, pokazał sprzęt, oraz odpowiedział na liczne pytania. Na koniec odwiedziliśmy zabytkowy kościół, oraz pospacerowalimy po rynku miejskim.

Anna Kopyś, Maria Szymczyk

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

W październiku w ramach orientacji zawodowej uczniów klasy 7 i 8  odwiedziła st.szer. Tatiana Mastelarz - żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciekawy sposób przedstawiła  uczniom tajniki  zawodu żołnierza – obowiązki, czynności oraz środowisko pracy. Równocześnie zapoznała młodzież ze ścieżką edukacyjną. Uczniowie byli zadowoleni i żywo zainteresowani tematyką spotkania.

Anna Kozieł 

 

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie.
25 października 2022roku słowa ślubowania w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Andrzeja Jarosińskiego, Dyrektor Szkoły pani Beaty Stępień, nauczycieli, uczniów i rodziców wypowiedziało zgodnie 17 uczniów klasy I. Po powitaniu gości przez wychowawczynię klasy I panią Ewę Hajduk nastąpiła część artystyczna. Program przygotowany przez uczniów bardzo się podobał. Dzieci wykazały się umiejętnością recytowania wierszy i śpiewania piosenek przy akompaniamencie pana Roberta Puchały. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Świętej Katarzynie, a wychowawczyni wręczyła im legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu uroczystości dzieci udały się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
Ewa Hajduk 
 

DZIĘKUJEMY WAM - NAUCZYCIELE

W dniu 11 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, zwanego potocznie Dniem Nauczyciela. Uczniowie klas IV – VIII pod kierunkiem pani Magdaleny Skrzeczyny przygotowali program artystyczny, poświęcony tym, którzy wkładają każdego dnia wiele pracy w ich wykształcenie i wychowanie.

Występ rozpoczął się od przywitania wszystkich zebranych na sali gości. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce szkolnej. Z ust wychowanków popłynęło wiele ciepłych słów wdzięczności oraz serdecznych życzeń. Na początku przedstawiona została „instrukcja” odróżniania dwóch grup, które składają się na szkolną społeczność  – czyli uczniów i nauczycieli, po czym recytowano rymowanki na temat przedmiotów szkolnych oraz dedykacje dla nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia. Nie zabrakło też zabawnych fraszek o uczniach i ich szkolnych perypetiach.

Program został wzbogacony piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru, który do występu przygotował pan Robert Puchała. Akademia odbyła się na tle dekoracji wykonanej przez panią Jadwigę Mazur. Na zakończenie uczennice należące do SU złożyły najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom, a następnie przekazały na ręce pani Dyrektor słodki podarunek. Występ zakończył się odśpiewaniem gromkiego „Sto lat!”.

Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Beata Stępień, która podziękowała pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodych ludzi, życząc im jednocześnie dużo zdrowia i satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Magdalena Skrzeczyna

 

 

POD MIKROSKOPEM - ZAJĘCIA W RAMACH PROGRAMU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

W dniu 7 października 2022 r. w klasach V, VI i VII odbyły się zajęcia z biologii z wykorzystaniem mikroskopów zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Zajęcia miały na celu wyjaśnienie zasad posługiwania się mikroskopem,  naukę samodzielnej pracy z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego, planowanie i przygotowanie doświadczeń biologicznych. Uczniowie w trakcie zajęć poznali sprzęt laboratoryjnych i nauczyli się go nazywać. Następnie w parach zapoznali się najpierw z budową mikroskopu i zasadami korzystania. Uczniowie prowadzili obserwację mikroskopowe z wykorzystaniem preparatów gotowych. Wiedzę poznaną na lekcjach biologii mogli wykorzystać w praktyce. Początkowe obawy wynikające z braku doświadczenia w pracy z mikroskopem i sprzętem szybko minęły, a zastąpiła je ciekawość i chęć poznania nowych obszarów wiedzy. Dzięki temu młodzież samodzielnie, pod okiem nauczyciela, korzystała z zajęć, nabywała nowych umiejętności i pewności siebie.  

W czasie zajęć realizowane były tematy:

1. Obserwacje mikroskopowe

2. Jak poznawać biologię?

3. Tkanka nabłonkowa, mięśniowa i nerwowa

4. Tkanka łączna

5. Budowa i funkcje skóry

Realizacja tych zajęć wpłynęła na rozwijanie zainteresowań oraz opanowanie wiadomości przyrodniczych. Pomoce te sprawiły, że zajęcia były ciekawe i dodatnio stymulowały procesy poznawcze uczniów.

Edyta Baran 

 

WYCIECZKA DO BAŁTOWA KLAS I-III

W dniu 6 października 2022 r. roku odbyła się wycieczka klas I, II, III do JuraParku w Bałtowie. Najpierw odbyliśmy przejażdżkę amerykańskim autobusem (school busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. W dolnej części Zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków. Zwiedziliśmy “Polskę w Miniaturze”  wystawę 50 miniatur  reprezentujących najciekawsze zabytki architektury obronnej i rezydencjonalnej, powstałe na przestrzeni 700 lat.  Kolejnym punktem naszego pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką. Co wspólnego mają dinozaury z wiedźmami? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w wiosce czarownic, jak się okazało bardzo sympatycznych. Emocjonalnym punktem wycieczki było Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Spotkanie „oko w oko” z rekinem zmroziło krew w żyłach. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości.

O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Uwieńczeniem wycieczki było zakupienie drobnych pamiątek. Z wycieczki do Kariny Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni.

Anna Kopyś

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2022 r. w klasie II chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom prezenty w postaci małych kolorowych samochodzików.  Dla osłodzenia święta chłopcy zostali obdarowani czekoladami, a dziewczynki słodkimi lizakami. Z okazji tego święta Pani Dyrektor poczęstowała wszystkich uczniów cukierkami.

A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i super bohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy piłkarzami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy!

Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

Anna Kopyś 

RAJD DO CIEKOT

W dniu  29.09.2022 r. odbył się rajd pieszy do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VIII. Mieli tam okazję zwiedzić muzeum Stefana Żeromskiego, zlokalizowane w dworku, który jest rekonstrukcją domu zamieszkiwanego przez rodzinę pisarza. To właśnie tu autor „Przedwiośnia” spędził swoje dzieciństwo i młodość. Przechodząc prze kolejne pomieszczenia uczniowie oglądali ich wystrój, wyposażenie oraz sprzęty i przedmioty codziennego użytku z XIX w. Pani przewodniczka w czasie oprowadzania po dworku opowiadała ciekawostki z życia Żeromskiego, jego rodziców i rodzeństwa. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do udziału w grze terenowej. Posługując się podanymi wskazówkami, mieli za zadanie odnaleźć słowa - klucze rozmieszczone na terenie Żeromszczyzny. Wyrazy posłużyły im do uzupełnienia tekstu, będącego fragmentem jednego z utworów pisarza. Połączenie nauki z zabawą było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat twórczości Stefana Żeromskiego.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Wybór szkoły i zawodu wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą i oczywistą. Tymczasem wybór dalszego kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć nasi uczniowie. To od niej w dużej mierze zależeć będzie przyszłe życie. W ramach orientacji zawodowej do uczniów klas 7 i 8 w dniu 28 września 2022 r. został zaproszony przedstawiciel służb mundurowych – policjant. Z uczniami spotkał się aspirant sztabowy Rafał Dekiel z Komisariatu w Bodzentynie, w czasie swojej prelekcji zapoznał uczniów z zawodem policjanta, jego specyfiką, środowiskiem pracy oraz zakresem działań i obowiązków. Jednocześnie przedstawił ścieżkę edukacyjną w jaki sposób zdobyć tę profesję.

Anna Kozieł

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 26 września 2022 r. uczniowie klas V-VIII spotkali się z przedstawicielem policji z sekcji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. To kolejny etap naszych przygotowań do zdobycia pierwszego dokumentu uprawinaijącego do samodzielnej jazdy po drodze publicznej, czyli Karty Rowerowej. Zaproszony gość przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego i rowerzysty. Spotkanie było bardzo interesujące, a przekazana wiedza z pewnością zostanie przez uczniów wykorzystana podczas egzaminu na kartę rowerową. Wkrótce ich znajomość będziemy też sprawdzać!

Z WIZYTĄ W OBLĘGORKU

           W dniu 21 września 2022 r. uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w wycieczce do Oblęgorka, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Henryka Sienkiewicza znajdujące się w dworku pisarza. Z parkingu do dworku prowadzi Aleja Lipowa, która przebiega przez zabytkowy park otaczający posiadłość. W pałacyku zwiedzający obejrzeli pomieszczenia, ich wygląd i wystrój z czasów pobytu pisarza – gabinet do pracy, salon dla gości, sypialnię. Ponadto mogli podziwiać ciekawe ekspozycje poświęcone pisarzowi, m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. Następnie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „W pustyni i w puszczy”, podczas której dowiedzieli się, jakie były okoliczności powstania słynnej powieści opowiadającej o przygodach Stasia i Nel.

               Z kolei uczniowie wraz z opiekunami udali się do mieszczącej się tuż obok dworku „Sienkiewiczówki”, gdzie czekało już rozpalone ognisko, przy którym mogli się ogrzać, a następnie zjeść pieczone kiełbaski i napić się ciepłej herbaty.

Na zakończenie pobytu uczestnicy wycieczki udali się na zlokalizowaną w pobliżu ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Przechodząc przez nią mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat otaczającego świata, która jest podana w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób. Mogli też wziąć udział w różnych eksperymentach czy przetestować działanie nietypowych urządzeń.

             Z wycieczki uczniowie z pewnością wrócili bogatsi o nową wiedzę i ciekawe doświadczenia.             

Magdalena Skrzeczyna

AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

20 września  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie świata”. Hasłem tegorocznej 29 edycji były słowa: ,,Wszystkie śmieci są nasze!”.

,,Sprzątanie świata” to międzynarodowa akcja, w którą włączają się wszystkie kraje, aby przeciwdziałać zaśmiecaniu Ziemi. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od uprzątania odpadów komunalnych, przez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów.

 Uczniowie klasy 6 i 8  oraz wychowawcy wyposażeni w worki i rękawiczki udali się , aby posprzątać teren wokół szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom choć mała cząstka świata będzie wolna od śmieci. 

Zdjęcia z akcji zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym dzieki programowi "Laboratoria przyszlości". Jak widać nad ostrością zdjęć musimy jeszcze trochę popracować. 

Anna Kozieł 

PAMIĘTAMY!

W dniu 20 września 2022 r. odbył się w naszej szkole apel upamiętniający 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy 8 pod kierunkiem wychowawczyni pani Marty Koprowskiej oraz nauczyciela historii pani Anny Kozieł. W programie wykorzystane zostały  znane utwory poetyckie nawiązujące do  obrony ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz tragicznych wydarzeń z ciągnącej się kilka lat wojny, które przyniosły wiele krzywd, cierpienia, smutku, łez i pochłonęły miliony ludzkich istnień. Występ został wzbogacony piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie pana Roberta Puchały.

Magdalena Skrzeczyna

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

W dniach 12-17 września odbyły się spotkania dzieci oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII z panią dietetyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pani dietetyk przygotowała interesującą pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną i przeprowadziła dyskusję na temat zasad prawidłowego odżywiania.

W trakcie pogadanki pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie wszyscy uczniowie pamiętają. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają prawidłowo zbilansowane posiłki. Pani dietetyczka przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dzieci uzyskały również informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

Młodzież dowiedziała się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwracała uwagę na to, jak dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna w życiu dzieci, ponieważ aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie ściśle łączą się ze sobą.

Anna Kopyś

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

W dniach 12-17 września 2022 r. odbyła się w naszej szkole akcja pod hasłem Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych, której głównym celem było upowszechnianie wiedzy na temat właściwego dbania o zdrowie własne i innych oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. W działaniach zaplanowanych w ramach tej akcji wzięli udział uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wychowawcy przypomnieli dzieciom zasady dotyczące właściwego mycia rąk, higieny osobistej, przeprowadzili pogadanki na temat chorób zakaźnych oraz profilaktyki w tym zakresie, a przede wszystkim szczepień, które odgrywają kluczową rolę w walce z chorobami zakaźnymi. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacjami i filmami edukacyjnymi na temat zdrowia i roli szczepień ochronnych, zawartymi w materiałach zamieszczonych na stronie MEiN. W klasach młodszych zostały wykonane gazetki ścienne oraz  plakaty nawiązujące tematycznie do profilaktyki zdrowotnej.

Pani A. Kozieł na korytarzu szkolnym przygotowała gazetkę informacyjną na temat rodzajów chorób zakaźnych oraz zalet szczepionek. Uczniowie działający w szkolnym wolontariacie zorganizowali pokaz  dotyczący właściwego mycia i spożywania owoców.

Ponadto odbyło się spotkanie z lekarzem – pediatrą z Ośrodka Zdrowia w Bodzentynie, który przybliżył tematykę chorób zakaźnych, z którymi mamy najczęściej do czynienia we współczesnych czasach, czynników, które je wywołują, objawów oraz sposobów zapobiegania zakażeniom.

Magdalena Skrzeczyna

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.